Jak oszczędzać energię w domu

Autor: Dyr Wojciech
Data: 09-08-2012 r.

Oszczędzanie energii się opłaca. Dzięki racjonalizacji zużycia energii w naszym domowym budżecie zostaje więcej środków. Ważnym argumentem jest również rozsądne gospodarowanie surowcami kopalnymi, których zasoby dramatycznie się kurczą!

Zachęcam do kilku drobnych zmian w sposobie patrzenia na nasze domowe sprzęty, co pozwoli to na wymierne oszczędności i ograniczenie miesięcznych wydatków na media.

  1. Lodówkę otwieraj tylko wtedy, gdy naprawdę musisz i nigdy nie zostawiaj jej otwartej. Ciepłe powietrze to dla lodówki prawdziwy szok. Zakłóca jej pracę i wymusza włączenie agregatu, w celu schłodzenia jej wnętrza.
  2. Pralkę napełniaj po brzegi. Nawet w modelach, które same dobierają ilość wody do ciężaru wsadu im jest go mniej tym pranie jest droższe. Więcej prań to także większe zużycie samej pralki. Pierz zawsze w jak najniższej temperaturze – zaoszczędzisz energie elektryczną, ubrania oraz wewnętrzne elementy pralki.
  3. Kiedy wietrzysz mieszkanie zawsze zakręcaj kaloryfer. Wietrzenie mieszkania przy odkręconym kaloryferze to czyste marnotrawstwo. Jako że większość kaloryferów jest pod oknami, ciepłe powietrze od razu ucieka na zewnątrz.
  4. Wyłącz wieczny płomień w piecyku gazowym. Choć to rozwiązanie wydaje się mało wygodne jest uzasadnione. Jeśli korzystasz z piecyka raz dziennie, np. do kąpieli, nie ma sensu, żeby gaz wypalał się cała dobę.
  5. Nigdy nie zostawiaj telewizora z włączonym trybem stand-by. Choć nowsze modele znacznie ograniczyły zużycie energii z włączonym trybem stand-by, to kilka takich urządzeń bez przerwy włączonych do sieci pobiera w sumie całkiem sporo energii.
  6. Zmywaj w zmywarce. Choć wiele osób może uznać to za mało wiarygodne, ale zmywając w zmywarce oszczędzasz wodę i energie elektryczną, nie mówiąc już o czasie i skórze rąk.

To tylko kilka porad, najbardziej uniwersalnych i do zastosowania w niemal każdym gospodarstwie domowym.

Zachęcam do przyjrzenia się, gdzie jeszcze w Twoim domu wprowadzić można drobne modyfikacje, które w jeszcze większym stopniu podniosą efektywność energetyczną Twojego miejsca zamieszkania.

Dyr Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29746 )
Array ( [docId] => 29746 )