Żywność modyfikowana genetycznie w Polsce

Autor: Czapla Agata
Data: 22-10-2012 r.

Większość Polaków opowiada się przeciw stosowaniu żywności genetycznie modyfikowanej. Choć temat ten budzi kontrowersje i obawy, nie można od niego uciekać. Jest to sprawa dotycząca każdego konsumenta, a rynek polski coraz częściej zalewany jest przez te produkty.

Temat ulepszania żywości nie jest nowy. Ludzie od zawsze krzyżowali różne odmiany w wyniku czego dziś mamy tak wiele różnorodnych produktów. Dopiero niedawno ekspansja i rozwój rynku inżynierii genetycznej umożliwił decydowanie o konkretnych właściwościach i cechach owoców, warzyw czy mięsa zwierząt hodowlanych. Wszystko to wiąże się z erą konsumpcjonizmu – żywność ma spełniać szereg właściwości i być najlepiej dostosowana do naszych gustów.

Zwykły ziemniak rarytasem

W całej Unii Europejskiej popyt na produkty ekologiczne, wolne od GMO rośnie, podczas gdy areał upraw roślin transgenicznych maleje. 69% Polaków nie chce spożywać GMO. Chociaż polskie prawo nakazuje znakowanie produktów zawierających GMO w ilości przekraczającej 0,9%, rzeczywistość często bywa inna. W wielu sytuacjach niejasna jest sytuacja prawna żywności genetycznie modyfikowanej w naszym kraju. W związku z tym często możemy nawet nie wiedzieć, że właśnie kupujemy żywność transgeniczną.

Gdzie znaleźć żywność modyfikowaną genetycznie

Żywność modyfikowana genetycznie może wchodzić w skład: jogurtów z kulturami bakterii, lodów, zup w proszku, miksów margaryny i masła, płatków śniadaniowych, słodzików, konserw rybnych, przetworów owocowych, warzywnych i mięsnych. Informacji szukaj na opakowaniach.

W Stanach Zjednoczonych produkty GMO w ogóle nie mają żadnego oznakowania, a władze amerykańskie uznają, że żywność genetycznie modyfikowana jest identyczna z żywnością normalną, więc specjalne znakowanie jest niepotrzebne i wręcz nielogiczne. W świetle wyników ostatnich badań, żywność modyfikowana jest bezpieczna, a często też zdrowsza i tańsza.

Agata Czapla


Zobacz także: Żywność ekologiczna

Czapla Agata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29753 )
Array ( [docId] => 29753 )