Atom musi być w polskim mikście energetycznym

Data: 27-09-2013 r.

Farma wiatrowa, która mogłaby produkować podobną ilość energii, co planowana w Polsce elektrownia jądrowa, musiałaby zajmować powierzchnię grubo przekraczającą 100 tys. ha, a więc dwa razy większą niż Warszawa.

Problem jednak w tym, że i tak musielibyśmy wybudować elektrownie na węgiel, gaz albo jądrowe, żeby nie zabrakło nam prądu wtedy, gdy nie wieje. W polskim miksie energetycznym jest miejsce i dla elektrowni jądrowej, źródeł odnawialnych oraz elektrowni węglowych, uważa Aleksander Grad prezesem spółek PGE Energia Jądrowa i PGE EJ 1.

Atom szuka miejsca w Polsce

 

Obowiązujący obecnie harmonogram zakłada wybudowanie pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej w 2024 roku. W chwili obecnej przygotowywane są badania lokalizacyjne i środowiskowe w dwóch lokalizacjach „Choczewo” i „Żarnowiec” . Po ich przeprowadzeniu będziemy wiedzieć czy w tych lokalizacjach powstanie elektrownia jądrowa. Samo zakończenie badań lokalizacyjnych i środowiskowych nie przesądza o przyszłej lokalizacji elektrowni jądrowej. Na podstawie wyników badań zostaną sporządzone raporty, które będą podstawą do wydania decyzji o zezwoleniu na budowę elektrowni jądrowej w danym miejscu. Zatwierdzenia raportów dokonają właściwe organy regulacyjne. Raport środowiskowy będzie również podlegał ocenie społeczeństwa – w procesie konsultacji społecznych.

Są to dwa rodzaje badań. Badania środowiskowe mają odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób elektrownia wpłynie na środowisko oraz jak zmniejszyć niekorzystne skutki dla otoczenia zarówno w trakcie budowy jak i podczas działania obiektu. Drugi moduł to badania lokalizacyjne, które pozwolą nam określić, w jaki sposób środowisko będzie wpływać na elektrownię. Chodzi o sprawdzenie, czy dana lokalizacja gwarantuje bezpieczeństwo działania. Badania rozpoczęły się w tym roku. Środowiskowe będą prowadzone przez rok a lokalizacyjne przez dwa lata.

Monitoring powietrza, wody i gleby

Badania na terenie lokalizacji będą prowadzone w taki sposób, aby nie powodować szkodliwego wpływu na jakość powietrza, wody i gleby. Zostaną podjęte odpowiednie kroki w celu ograniczenia do minimum fizycznego oddziaływania na teren lokalizacji. Zgodnie z obowiązującym prawem, po zakończeniu badań lokalizacja zostanie uprzątnięta i przywrócona do poprzedniego stanu. Początkiem analiz terenowych będzie instalacja wieży meteorologicznej, która jest jednym z kluczowych elementów obserwacji meteorologicznych i klimatycznych. Po postawieniu wież w dwóch badanych lokalizacjach wykonawca rozpocznie pierwsze 12 miesięcy monitoringu meteorologicznego. Po przygotowaniu niezbędnej infrastruktury wykonawca przystąpi do trwającego 12 miesięcy monitoringu sejsmicznego oraz hydrologicznego. Rozpocznie również serię badań pozwalających określić, czy lokalizacje mają wady zasadnicze wykluczające umiejscowienie obiektu jądrowego, a także jaka jest przydatność lokalizacji do przygotowania dalszej, bardziej szczegółowej charakterystyki.

Koszty są duże na etapie budowy, sama produkcja energii jest tania – mówi Aleksander Grad. Dla realizacji tej inwestycji i zapewnienia ekonomicznej przewidywalności tego projektu jest potrzebne wsparcie rządu. Są różne możliwości, które należy przedyskutować. Na początku za obsługę elektrowni będzie odpowiadać zagraniczny dostawca technologii, który jednak będzie zobowiązany do szkolenia polskich pracowników. Pewne działania możemy podjąć już teraz. Pod koniec maja uruchomiliśmy program współpracy z uczelniami wyższymi, którego celem jest zainteresowanie studentów i kadry naukowej kwestiami związanymi z energetyką jądrową. Przy czym program skierowany jest nie tylko do uczelni technicznych, ale również ekonomicznych, humanistycznych czy medycznych. Chcielibyśmy zacząć budować środowisko specjalistów, którzy będą mieli kompetencje w różnych aspektach energetyki jądrowej.


Andrzej Kwiatkowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24557 )
Array ( [docId] => 24557 )