Projekt wspólnych wdrożeń na rynku energetycznym

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 01-09-2012 r.

Projekt wspólnych wdrożeń na rynku energetycznym to bardzo ciekawe rozwiązanie – wprowadzone Protokołem z Kioto – które ma na celu przede wszystkim redukcję gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery ziemskiej. W przypadku tego mechanizmu kluczowe jest zastosowanie nowoczesnych technologii, które zmniejszają emisję szkodliwych dla środowiska naturalnego związków.

W uproszczeniu cały pomysł polega na zaangażowaniu do współpracy różnych krajów (ale także podmiotów na niższym szczeblu np. koncernów międzynarodowych), które inwestując w technologię, mogą nie tylko odnosić z tego tytułu profity materialne, ale też wspomagać inne państwa (czy zagraniczne firmy działające na rynku energii) w redukcji związków dwutlenku węgla.

Oczywiście z projektu wspólnych wdrożeń mogą korzystać jedynie państwa, które wcześniej podpisały odpowiednie zobowiązania odnośnie ograniczenia emisji CO2 i są członkami konwencji klimatycznej (oczywiście do tej grupy zalicza się Polska).

Z jednej strony mamy więc inwestora, czyli państwo, które odpowiada za realizację całego przedsięwzięcia i dzięki wdrożonym technologiom oraz budowie elektrowni (np. wodnej, wiatrowej), uzyskuje profity w postaci jednostek redukcji emisji (tzw. ERU) zapisywanych na jego konto. Z drugiej zaś, kraj – który z racji braku kapitału i możliwości technologicznych – nie jest w stanie sam podołać takiej inwestycji.

 

Lokując jednak u siebie taki typ zakładu energetycznego (o wysokich standardach proekologicznych) odnosi podwójną korzyść. Nie musi szukać finansowania dla inwestycji, a jednocześnie jest w stanie spełniać coraz bardziej rygorystyczne przepisy odnoszące się do emisji szkodliwych gazów.

Ceną za taki układ jest przekazanie wspomnianych już wcześniej jednostek redukcji emisji na rzecz inwestora odpowiedzialnego za realizację projektu. Oczywiście cały proces finalizowania przedsięwzięcia jest dosyć czasochłonny i wymaga planowania oraz skrupulatnych analiz w kontekście ewentualnych korzyści z redukcji gazów cieplarnianych.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29765 )
Array ( [docId] => 29765 )