Brakuje przejrzystych zasad wynagradzania personelu medycznego

Kategoria: Finanse
Data: 02-12-2015 r.

Większość placówek, mimo ujemnego wyniku finansowego, przeznacza na wynagrodzenia personelu kwoty przekraczające ich możliwości finansowe. Wzrost kosztów osobowych pochłania niemal cały ewentualny zysk ze zwiększających się kontraktów z NFZ.

Jednym z podstawowych założeń programów naprawczych była m.in. zmiana warunków wynagradzania kadry medycznej (źródło: Informacja o wynikach kontroli, Zatrudnienie w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej z 22 lipca 2015 r.).

Do obniżenia kosztów działania placówek miała doprowadzić zmiana formy zatrudnienia personelu medycznego z umów o pracę na rzecz kontraktów (tj. umów cywilnoprawnych). Wciąż brakuje jednak przejrzystych zasad ustalania stawek wynagradzania lekarzy na podstawie umów cywilnoprawnych, dlatego takie rozwiązania nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty.

Negocjacje z potencjalnym pracownikiem – lekarzem to np. rozmowa o kosztach dojazdu do pracy. Medycy często argumentują: „żeby mi się opłacało i żebym miał pokryty dojazd, proponuję stawkę X za godzinę”. Niestety podczas tych negocjacji lekarze mają silniejszą pozycję od kierowników podmiotów leczniczych. To kierownikom bardziej zależy na lekarzach, jako pracownikach, i często zgadzają się na ich oczekiwania finansowe. Wynika to z luki pokoleniowej.

Piotr Miadziołko, dyrektor SP ZOZ w Gostyniu, członek Rady Naczelnej Polskiej Federacji Szpitali, sekretarz Wielkopolskiego Związku Szpitali Powiatowych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38156 )
Array ( [docId] => 38156 )