Jak można potwierdzić dostęp do bezpłatnych świadczeń medycznych

Kategoria: Pacjent
Autor: Rubinkowska Anna
Data: 21-01-2013 r.

Dostęp do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych NFZ możliwy jest od 1 stycznia 2013 r. Wynika to z ustawy z 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dzięki systemowi eWUŚ, prawo do bezpłatnych świadczeń potwierdzić można elektronicznie.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadza między innymi dwie ważne zmiany dla świadczeniodawców.

Po pierwsze zdejmuje z nich odpowiedzialność za udzielenie świadczeń osobie, która nie ma opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Oznacza to, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie płacił za wykonane świadczenia, a potem będzie sprawdzał, czy pacjent był uprawniony do ich otrzymania.

Po drugie, jeżeli okaże się, że pacjent był nieuprawniony do świadczenia, np. złożył fałszywe oświadczenie, to płatnik będzie egzekwował od niego zwrot kosztów usługi oraz refundacji leku. Będzie miał też możliwość odzyskania środków w postępowaniu egzekucyjnym. Dotychczas ten obowiązek ciążył na świadczeniodawcy.

Dla pacjentów zmiany oznaczają prostszy sposób potwierdzania prawa do bezpłatnych świadczeń. Żeby to zrobić wystarczy podać numer PESEL oraz potwierdzić tożsamość. Jeżeli weryfikacja nie będzie możliwa, można złożyć pisemne oświadczenie potwierdzające ubezpieczenie lub okazać jeden z dotychczas obowiązujących dokumentów potwierdzających ubezpieczenie, np. druk RMUA. Wówczas świadczenie zostanie zrealizowane.

Podsumowując:

Centralny Wykaz Ubezpieczonych NFZ udostępniony jest świadczeniodawcom od 1 stycznia 2013 r. Pozwala za pomocą Internetu zweryfikować prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ. Żeby to zrobić wystarczy PESEL pacjenta oraz potwierdzenie jego tożsamości, np. za pomocą dowodu osobistego. Jeżeli weryfikacja nie jest możliwa, np. w powodu awarii sieci, pacjent może złożyć pisemne oświadczenie potwierdzające ubezpieczenie lub okazać jeden z dotychczas obowiązujących dokumentów potwierdzających ubezpieczenie, np. druk RMUA.


Zobacz także:

Rubinkowska Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29785 )
Array ( [docId] => 29785 )