Co grozi lekarzowi za nietrzeźwość w pracy

Kategoria: Zarządzanie
Data: 25-11-2015 r.

Pracownika, który świadczył pracę w stanie po spożyciu alkoholu lub spożywał alkohol w czasie pracy, mogą spotkać daleko idące konsekwencje. Pracodawca może rozwiązać z takim pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Wykonywanie czynności zawodowych pod wpływem alkoholu może stanowić przestępstwo narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Warto jednak odnieść się do uregulowań prawnych w zakresie odpowiedzialności pracowniczej nietrzeźwego lekarza lub pielęgniarki będących w pracy. Otóż pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, który znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu.

 

Czy może jednak poddać pracownika badaniu alkomatem? Już samo zachowanie pracownika (np. awanturowanie się), a nawet wyczucie zapachu alkoholu może wzbudzać podejrzenie, że pracownik znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu. Jeśli pracownik wyrazi na to zgodę, pracodawca może go zbadać alkomatem, przy czym pracownik może żądać, aby takie badanie zostało przeprowadzone w obecności osoby trzeciej. Z przebiegu badania należy sporządzić protokół.

W przypadku gdy pracownik odmówi poddania się badaniu alkomatem, pracodawca nie może stosować środków przymusu. W takiej sytuacji pracodawca może, choć przepisy nie nakładają na niego takiego obowiązku, żądać zbadania stanu trzeźwości pracownika przez policję.

Pracownik, który np. kwestionuje ocenę pracodawcy lub podważa miarodajność probierza trzeźwości stosowanego przez pracodawcę (np. z powodu braku atestu), może żądać przeprowadzenia badania stanu trzeźwości alkomatem przez policję, a nawet badania krwi. Pracodawca ma obowiązek umożliwić pracownikowi wykonanie takiego badania, jeśli ten tego zażąda.

Greta Kanownik, kierownik Działu Administracji Medycznej Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brzesku

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38164 )
Array ( [docId] => 38164 )