Decentralizacja NFZ w 2013 r.

Kategoria: Zarządzanie
Autor: Rubinkowska Anna
Data: 19-09-2012 r.

Jesienią rozpoczną się prace nad decentralizacją Narodowego Funduszu Zdrowia. Instytucja ma zostać podzielona na kilka mniejszych, niezależnych podmiotów, a nadzór nad nimi będzie sprawował Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych. Podobny organ istniał już kilkanaście lat temu, gdy funkcjonowały kasy chorych. Obecny UNUZ ma być jednak zmodyfikowany.

Planowane jest również powołanie Agencji Taryfikacji, do zadań której będzie należeć rzetelna i niezależna wycena świadczeń medycznych opierająca się na fachowych kryteriach. Ma ona stanowić bazę informacji o kosztach, co może być pomocne m.in. w pracy NFZ. Obecnie procedury medyczne wycenia Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest to niekorzystne i mało konkurencyjne, gdyż publiczny płatnik później sam za nie płaci.

Nowa prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz w rozmowie z PAP mówiła, że „Agencja Taryfikacji jest potrzebna, ale musi być wydolna, sprawna i niezależna, zaś jej wycena świadczeń powinna być dla NFZ pomocą, bazą informacji o kosztach”.

Zarzuty, jakie są dziś stawiane Narodowemu Funduszowi Zdrowia, to brak obiektywnej i realnej wyceny procedur medycznych. Sytuacja, że robi to sam publiczny płatnik, który później sam za te świadczenia płaci, może być niekorzystna dla pacjenta m.in. ze względu na nieobiektywną wycenę.

Zmiany w Narodowym Funduszu Zdrowia były już planowane, gdy ministrem zdrowia była Ewa Kopacz. Za czasów, gdy zarządzała resortem zdrowia, powstał projekt ustawy zakładający utworzenie Agencji Taryfikacji, która miała zachować niezależność m.in. w wycenie świadczeń medycznych i kierować się profesjonalnymi kryteriami.

 

Była minister zdrowia zamierzała także wprowadzić konkurencyjne dla Narodowego Funduszu Zdrowia podmioty, które mogłyby się starać o udział w publicznej składce na ubezpieczenie zdrowotne. Zdaniem Agnieszki Pachciarz, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, o konkurencji dla publicznego płatnika będzie można mówić jednak dopiero wtedy, gdy uporządkowany zostanie cały system opieki zdrowotnej.

Decentralizacja NFZ i powołanie Agencji Taryfikacji wymaga nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Obecnie jej wejście w życie jest zapowiadane na 2013 r.


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29802 )
Array ( [docId] => 29802 )