Dyrektor nie może odmówić powołania inspektora pracy

Autor: Dariusz Dwojewski
Data: 18-03-2015 r.

Społeczny inspektor pracy powinien mieć niezbędną wiedzę na temat przepisów bhp i prawa pracy. Pracownicy decydują o tym, czy taka funkcja jest potrzeba w zakładzie pracy. Jeśli uznają że tak, to dyrektor nie może odmówić powołania takiego pracownika.

Społeczny inspektor pracy nie może zajmować stanowiska kierowniczego bezpośrednio podległego dyrektorowi szkoły. Może nim za to zostać pracownik danego zakładu pracy, który:

  1. jest członkiem związku zawodowego - od tego warunku zakładowe organizacje związkowe mogą odstąpić i postanowić, że społecznym inspektorem pracy może być pracownik nie będący członkiem związku zawodowego;

  2. nie zajmuje stanowiska kierownika zakładu pracy lub stanowiska kierowniczego bezpośrednio podległego kierownikowi zakładu.

Dodatkowo, społeczny inspektor pracy powinien posiadać:

  1. niezbędną znajomość zagadnień wchodzących w zakres działania społecznej inspekcji pracy;

  2. co najmniej pięcioletni staż pracy w branży, do której zakład należy, i co najmniej dwuletni staż pracy w danym zakładzie - dotyczy zakładowego inspektora pracy;

  3. co najmniej dwuletni staż pracy w tej branży i co najmniej jeden rok pracy w danym zakładzie -  dotyczy oddziałowego lub grupowego społecznego inspektora pracy.

O potrzebie powołania i wyborze społecznego inspektora pracy decydują pracownicy. Pracodawca nie może kwestionować ani legalności, ani zasadności wyboru społecznego inspektora pracy. Funkcjonowanie w zakładzie pracy specjalisty ds. bhp nie oznacza braku możliwości wyboru społecznego inspektora pracy.

Źródło:
  • Postanowienie Sądu Najwyższego z 9 listopada 1995 r. (III PO 16/95, OSNAPiUS 1996/12 poz. 176),
  • Postanowienie Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2011 r., (II PK 79/2011).
Dariusz Dwojewski, prawnik, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36746 )
Array ( [docId] => 36746 )