Dyrektor przedszkola może podpisać umowę z podmiotem leczniczym

Data: 19-10-2015 r.

W obowiązkach przedszkola publicznego leży zapewnienie dzieciom możliwości korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej. Przepisy nie określają jednak, w jakiej formie obowiązek ten powinien być zrealizowany. Jednym ze sposobów może być zawarcie z lokalnym podmiotem leczniczym umowy o współpracę.

Sposób realizacji powyższych obowiązków leży w gestii dyrektora przedszkola. Dyrektor, działając w imieniu placówki, może zawrzeć z podmiotem leczniczym (np. lokalnym niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej) umowę o świadczenie określonych usług medycznych na rzecz wychowanków placówki. Zawarcie takiej umowy nie jest jednak obligatoryjne, gdyż dyrektor może wybrać inną formę realizacji obowiązków zdrowotnych wobec wychowanków.

 

Żaden przepis prawa nie określa treści umowy zawieranej z podmiotem leczniczym. Można jedynie założyć, że powinna ona zawierać w szczególności:

  1. zakres obowiązków podmiotu leczniczego (w szczególności rodzaj wykonywanych świadczeń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci przewlekle chorych, którym należy systematycznie podawać leki lub wykonywać zastrzyki),

  2. wskazanie pracowników zakładu opieki zdrowotnej wyznaczonych do udzielania świadczeń na rzecz wychowanków przedszkola,

  3. wskazanie miejsca udzielania świadczeń (w gabinecie profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej zorganizowanym w przedszkolu, a w braku takiej możliwości – w siedzibie podmiotu leczniczego),

  4. określenie terminów udzielana świadczeń (terminy powinny odpowiadać czasowi pobytu dzieci w przedszkolu, w przypadku świadczeń wykonywanych w przedszkolu należy szczegółowo określić dni i godziny ich udzielania),

  5. obowiązki podmiotu leczniczego wobec przedszkola (w tym związane z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych),

  6. zasady obliczania i wypłaty wynagrodzenia na rzecz zakładu opieki zdrowotnej (stroną umowy nie jest bowiem członek personelu podmiotu leczniczego, lecz sam podmiot leczniczy).

Wprawdzie umowę z podmiotem leczniczym podpisuje dyrektor przedszkola, jednakże ani on, ani przedszkole nie są stroną umowy. Status taki posiada wyłącznie organ prowadzący. W konsekwencji oznaczenie strony w umowie powinno wyglądać następująco: Gmina … – Przedszkole … .Reprezentowanym przez Dyrektora Przedszkola … .

Umowa współpracy może również zostać zawarta przez organ prowadzący na rzecz wszystkich prowadzonych przez niego przedszkoli.

Jeżeli wartość zamówienia przekracza kwotę 30.000 euro, wówczas wybór podmiotu leczniczego powinien nastąpić w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

W PRZEDSZKOLACH NIEPUBLICZNYCH

Na przedszkolu niepublicznym nie ciąży obowiązek zapewnienia wychowankom możliwości korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej.

Michał Kowalski, radca prawny, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37913 )
Array ( [docId] => 37913 )