Petardy w szkole po sylwestrze – zasady bezpieczeństwa w szkole

Data: 02-01-2013 r.

Choć wszyscy wiedzą, że dzieciom nie wolno sprzedawać produktów pirotechnicznych, po przerwie świątecznej wielu uczniów pojawia się z nimi w szkole. Dyrektor szkoły musi reagować natychmiast, a nauczyciele – przypomnieć uczniom, jakie dokumenty w szkole zabraniają zabawy petardami.

Sylwester i Nowy Rok to dni, w których dzieci niezależnie od obowiązującego prawa mają kontakt z fajerwerkami. Dyrektor szkoły i nauczyciele powinni przypominać dzieciom, jak bardzo niebezpieczne mogą być te produkty, ale nie mogą brać odpowiedzialności za to, co podopieczni robią przebywając poza szkołą. Coraz częściej jednak dzieci z petardami przychodzą dna lekcje, czego muszą bezwzględnie zabraniać regulaminy i dokumenty w szkole. Dla nauczycieli okres po sylwestrze powinien być czasem wzmożonej czujności polegającej na bacznym obserwowaniu uczniów oraz profilaktycznym przypomnieniu regulaminów.

Dokumenty w szkole – uczniowie muszą je znać

Regulaminy i inne dokumenty w szkole często pozostają dla uczniów nieznane. Zdarza się, że wychowawca informuje podopiecznych o ich istnieniu i prosi o zapoznanie się we własnym zakresie. To błąd, ponieważ prawdopodobnie żaden z uczniów ich nie przeczyta. Regulaminy dotyczące bezpieczeństwa to bardzo ważne dokumenty w szkole i dyrektor szkoły powinien zadbać, aby uczniowie rzetelnie je poznali.

Okres karnawału to dla nauczycieli dobry pretekst, aby przypomnieć uczniom, jakie dokumenty w szkole muszą być przez nich bezwzględnie przestrzegane. Nie należy też czekać do momentu, w którym zdarzy się wypadek. Istotne, by w regulaminie dla uczniów wyszczególniono konsekwencje grożące za przynoszenie niebezpiecznych przedmiotów. Najczęściej jest to obniżenie oceny ze sprawowania. Konieczne jest także konsekwentne przestrzeganie tych zapisów. Tylko wówczas uczniowie będą mieli świadomość, że dla nauczycieli ich zachowanie nie pozostaje obojętne.

Dyrektor szkoły jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo uczniów i pracowników placówki, nie jest jednak w stanie przewidzieć wszystkich pomysłów swoich podopiecznych. Dziecięca wyobraźnia nie zna jednak granic i konieczne jest przewidywanie tego, co nieprzewidywalne.

Marta Wysocka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29837 )
Array ( [docId] => 29837 )