Po stwierdzeniu choroby zawodowej dyrektor szkoły ustala jej przyczyny 

Data: 13-12-2013 r.

Dyrektor szkoły powinien prowadzić rejestr stwierdzonych chorób zawodowych oraz podejrzeń o takie choroby. W razie rozpoznania u pracownika choroby zawodowej dyrektor szkoły ma konkretne obowiązki.

Wzór rejestru stwierdzonych chorób zawodowych oraz podejrzeń o takie choroby nie został ustalony przepisami powszechnie obowiązującymi. Pracodawca może zatem prowadzić rejestr w sposób najbardziej przez siebie dogodny i w dowolnej formie (papierowej, elektronicznej itp.). Istotne jest to, aby z tego rejestru można było w łatwy sposób ustalić skalę zachorowań na choroby zawodowe i podejrzeń o takie choroby w danym zakładzie pracy.

 

W razie rozpoznania u pracownika choroby zawodowej dyrektor szkoły jest zobowiązany:

  1. ustalić przyczyny powstania choroby zawodowej oraz charakter i rozmiar zagrożenia tą chorobą, działając w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym;
  2. przystąpić niezwłocznie do usunięcia czynników powodujących powstanie choroby zawodowej i zastosować inne niezbędne środki zapobiegawcze;
  3. zapewnić realizację zaleceń lekarskich.

Po zakończeniu postępowania mającego na celu ustalenie uszczerbku na zdrowiu lub niezdolności do pracy w związku ze stwierdzoną chorobą zawodową pracownika lub byłego pracownika, zawiadomienie o skutkach choroby zawodowej, dyrektor szkoły przesyła do:

  • Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dr. med. Jerzego Nofera w Łodzi oraz
  • właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego na formularzu według wzoru ustalonego w załączniku nr 10 do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób.

Dyrektor szkoły powinien również systematycznie analizować przyczyny wypadków przy pracy, chorób zawodowych i innych chorób związanych z warunkami środowiska pracy i na podstawie wyników tych analiz stosować właściwe środki zapobiegawcze.

Na podstawie wyników tych badań dyrektor szkoły przy pomocy służby bhp może podjąć kroki w celach:

  • poprawy warunków bhp w miejscu pracy np. zmniejszenia natężenia hałasu w szkole, ograniczenia emisji zanieczyszczeń w warsztatach szkolnych itp.
  • profilaktycznych, aby minimalizować zjawisko występowania chorób zawodowych w danym zakładzie pracy.

Dominik Wajda, asystent sędziego w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33359 )
Array ( [docId] => 33359 )