Procedura postępowania z dzieckiem, które źle się poczuło w przedszkolu

Autor: Elżbieta Bukowiecka-Górny
Data: 24-03-2015 r.

Zasady reagowania na złe samopoczucie dzieci, wypadek czy uraz oraz udzielania im pierwszej pomocy powinny być spisane w formie procedury postępowania – znanej i dostępnej dla wszystkich pracowników przedszkola.

Krok 1. Nauczyciel reaguje na niepokojące objawy złego samopoczucia u przedszkolaka. Otacza je opieką, sprawdza temperaturę.

Krok 2. Jeśli nauczyciel jest sam z dziećmi w sali wzywa pomoc. Nauczyciel nigdy nie może pozostawić grupy przedszkolaków bez opieki, a zajmować się jedynie chorym dzieckiem.

Krok 3. Nauczyciel informuje dyrektora o zaistniałej sytuacji. Jeśli dziecko czuje się bardzo źle należy natychmiast wezwać pomoc medyczną, a jednocześnie udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Nauczyciel lub inny pracownik przedszkola udziela jej dziecku do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego.

W razie interwencji zespołu ratunkowego dyrektor sporządza notatkę – opisuje szczegółowo jej przebieg.

Krok 4. Dyrektor (lub nauczyciel) kontaktuje się telefonicznie z rodzicami dziecka, powiadamiając o stanie zdrowia wychowanka i dotychczas podjętych działaniach. Przedszkole, w miarę możliwości, do momentu przybycia rodziców powinno odseparować chore dziecko od innych wychowanków, jednocześnie sprawować nieustanną opiekę. Informację o wezwaniu rodziców dyrektor lub nauczyciel umieszcza w rejestrze wezwań.

Jeśli do przedszkola zostanie wezwane pogotowie ratunkowe i przyjadą rodzice dziecka, to oni współpracują z lekarzem. W przypadku gdy rodzice rezygnują z udzielenia pomocy dziecku na terenie przedszkola, dyrektor powinien poprosić ich o podpisanie odpowiedniego oświadczenia.

Krok 5. Jeśli stan zdrowia dziecka nie wymagał wezwania pogotowia ratunkowego, rodzice po odbiorze dziecka powinni zaprowadzić je do lekarza i stosować się do jego zaleceń.

Krok 6. W przypadku choroby zakaźnej dziecka rodzice po wizycie u lekarza powinni poinformować o niej przedszkole. Dyrektor lub nauczyciel powinien sporządzić informację dla pozostałych rodziców o objawach choroby, czasie inkubacji, czasie trwania, okresie kwarantanny i umieścić ją na tablicy informacyjnej.

Krok 7. W przypadku chorób zakaźnych w przedszkolu dyrektor zawiadamia dyżurującego inspektora sanitarnego i ustala z nim sposób dalszego postępowania.

Krok 8. Jeśli dziecko, które źle się poczuje, cierpi na chorobę przewlekłą nauczyciele i pracownicy obsługi powinni znać objawy choroby i w razie konieczności podać leki zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z rodzicami i lekarzem dziecka.

Elżbieta Bukowiecka-Górny, dyrektor przedszkola

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36771 )
Array ( [docId] => 36771 )