Szkoła odpowiada za szkody wyrządzone przez uczniów w czasie zajęć

Autor: Dariusz Dwojewski
Data: 23-01-2015 r.

Na czas zajęć szkoła przejmuje opiekę nad uczniów i odpowiada za szkody wyrządzone w tym czasie przez małoletnich. Warunkiem odpowiedzialności materialnej jest naruszenie obowiązku nadzoru lub niestaranne jego sprawowanie.

Małoletni, który nie ukończył lat trzynastu, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. Do naprawienia szkody wyrządzonej przez małoletniego, zobowiązany jest ten  kto z mocy ustawy lub umowy jest zobowiązany do nadzoru nad osobą, chyba że uczynił zadość obowiązkowi nadzoru albo że szkoda powstałaby także przy starannym wykonywaniu nadzoru.

 

Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną za małoletniego ucznia ponosi szkoła, która w czasie zdarzenia zapewniała opiekę uczniom. Warunkiem tej odpowiedzialności jest naruszenie obowiązku nadzoru lub niestaranne jego sprawowanie. Szkoła zwolni się więc z odpowiedzialności za szkodę, jeżeli wykaże, że uczniowie pozostawali pod nadzorem nauczyciela, którego zachowanie nie mogło wpłynąć na powstanie szkody.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej
W związku z odpowiedzialnością za szkodę, szkoły i nauczyciele często objęci są ubezpieczeniami od odpowiedzialności cywilnej. W takich sytuacjach odszkodowania za szkody wyrządzone przez uczniów w czasie zajęć szkolnych wypłacają towarzystwa ubezpieczeniowe.

Przykład:

W czasie przerwy, podczas zabawy na szkolnym korytarzu małoletni uczeń złamał koledze okulary. Rodzice poszkodowanego zażądali zapłaty od rodziców ucznia, który popsuł okulary. Ci jednak twierdzą, że za szkodę odpowiada szkoła.. Kto powinien pokryć koszt zakupu nowych okularów?

Rodzice poszkodowanego ucznia nie mają podstaw domagania się odszkodowania od rodziców ucznia, który wyrządził szkodę. W przedstawionej sytuacji odpowiedzialność za szkodę ucznia ponosi szkoła, która w czasie zdarzenia zapewniała opiekę uczniom. Warunkiem tej odpowiedzialności jest naruszenie obowiązku nadzoru lub niestaranne jego sprawowanie.

Dariusz Dwojewski, doradca prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36432 )
Array ( [docId] => 36432 )