W marcu dyrektor dokonuje przeglądu budynku i terenu przedszkola

Data: 04-03-2015 r.

Dyrektor powinien co najmniej raz w roku dokonać kontroli zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z obiektów należących do przedszkola. Częstotliwość i terminy kontroli ustala w zależności od potrzeb. Taki przegląd warto przeprowadzić po zimie.

Dyrektor powinien objąć kontrolą te miejsca, które z powodu warunków pogodowych: niskich temperatur, częstych opadów i silnych wiatrów, uległy uszkodzeniom zagrażającym bezpieczeństwu. Przy ustalaniu zagadnień do kontroli mogą służyć mu radą osoby znające problematykę dotyczącą bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Kontrolę wewnętrzną przeprowadza komisja powołana przez dyrektora przedszkola.W celu sprawnego i prawidłowego przeprowadzenia kontroli dyrektor w składzie komisji powinien przewidzieć co najmniej:

  • siebie lub swego zastępcę jako przewodniczącego,

  • społecznego inspektora pracy lub przedstawiciela pracowników,

  • inspektora bhp.

Można uzupełnić jej skład o osobę dokonującą napraw i konserwacji sprzętu. Od członków komisji przeprowadzających kontrolę zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z obiektów należących do przedszkola nie jest wymagane posiadanie specjalnych uprawnień. Gdyby jednak dyrektor chciał połączyć ją z kontrolą stanu technicznego obiektu budowlanego lub oceną ogólnego poziomu bezpieczeństwa placu zabaw, które także powinny być przeprowadzane corocznie, to niezbędne będzie uczestnictwo osób posiadających uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.

Z ustaleń kontroli komisja sporządza protokół. Protokół powinien zawierać:

  • skład zespołu przeprowadzającego kontrolę,

  • datę przeprowadzenia kontroli,

  • zakres przeprowadzonej kontroli z opisem i oceną stanu kontrolowanych obiektów, miejsc i urządzeń,

  • ustalenia dotyczące zapewniania bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z obiektów szkolnych i określenie kierunku ich poprawy,

  • podpisy wszystkich osób przeprowadzających kontrolę.

Kopię protokołu dyrektor powinien przekazać organowi prowadzącemu.

Po przeglądzie powinna być sporządzona lista koniecznych napraw ze wskazaniem osób odpowiedzialnych za ich wykonanie oraz terminy realizacji poszczególnych zadań. Po zakończeniu prac należy sprawdzić stan wszystkich miejsc, w których dokonywano napraw.

Źródło:

Norma PN-EN 1176-7.

Bożena Winczewska, specjalista prawa oświatowego, wieloletni wizytator kuratorium oświaty

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36660 )
Array ( [docId] => 36660 )