Przeszukanie ucznia jedynie przy pomocy policji

Data: 20-04-2013 r.

Policja ma prawo do przeprowadzenia przeszukania osób i pomieszczeń w szkole np. w przypadku podejrzenia posiadania narkotyku przez ucznia. Wcześniej musi jednak dopełnić określonych czynności, a przeszukanie ucznia musi odbyć się z poszanowaniem jego godności.

Posiadanie narkotyku jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli przedmiotem czynu jest znaczna ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. W przypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego, instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są zobowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub policję. Mają również przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia. Nie mogą dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa.

Instytucje państwowe i organizacje społeczne, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przez nieletniego czynu karalnego ściganego z urzędu, mają obowiązek niezwłocznie zawiadomić o tym sąd rodzinny lub policję oraz przedsięwziąć czynności, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów popełnienia czynu.

Policjanci, wykonując określone czynności w celu rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw i wykroczeń mają prawo do przeszukiwania osób i pomieszczeń. Przeszukania pomieszczeń i innych miejsc mogą dokonać, jeżeli istnieją uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że określone rzeczy tam się znajdują.

Policja, w granicach koniecznych dla zabezpieczenia śladów i dowodów przestępstwa przed ich utratą, zniekształceniem lub zniszczeniem, może w każdej sprawie w przypadkach niecierpiących zwłoki przeprowadzić przeszukania. Musi jednak wtedy okazać nakaz kierownika swojej jednostki lub legitymację służbową, a następnie zwrócić się niezwłocznie do sądu lub prokuratora o zatwierdzenie przeszukania.

Przed rozpoczęciem przeszukania policjant powinien:

  • zawiadomić o celu podejmowanych czynności,
  • jeśli pomieszczenia lub miejsca zamknięte należą do instytucji państwowej lub samorządowej, zawiadomić kierownika instytucji lub jego zastępcę albo organ nadrzędny i dopuścić ich do udziału w czynności.

Przeszukanie powinno być dokonane zgodnie z celem tej czynności, z zachowaniem umiaru i poszanowania godności osób, których ta czynność dotyczy, oraz bez wyrządzania niepotrzebnych szkód i dolegliwości.

Bożena Winczewska, kuratorium oświaty

Zobacz również:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29847 )
Array ( [docId] => 29847 )