Przerwa świąteczna nie musi oznaczać dni wolnych dla nauczycieli

Data: 16-12-2013 r.

Przerwa świąteczna to dni wolne od zajęć dydaktycznych, ale nie okres urlopu wypoczynkowego dla nauczycieli. Dyrektor szkoły może na te dni przewidzieć dla nauczycieli realizację zadań wynikających z zadań statutowych szkoły lub Karty Nauczyciela.

Karta Nauczyciela wskazuje, że urlop wypoczynkowy dla nauczycieli szkół feryjnych jest przewidziany w wymiarze i w okresie ferii zimowych i wakacji (art. 64 ust. 1 Karta Nauczyciela). Oznacza to, że dni które dla uczniów są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych, dla nauczycieli są dniami pracującymi. Dyrektor szkoły może zobowiązać nauczycieli do pracy w dniach 27 i 30-31 grudnia.

Zakres obowiązków, jaki dyrektor szkoły może przewidzieć dla nauczycieli

 

O zadaniach, które nauczyciele będą realizowali w czasie przerwy świątecznej decyduje dyrektor szkoły. Zadania przewidziane dla nauczycieli muszą wynikać ze statutu lub Karty Nauczyciela. Dyrektor szkoły nie może bowiem dowolnie decydować o tym, czym nauczyciele będą zajmowali się w dni wolne od zajęć dydaktycznych. Nie można zaplanować dla nauczycieli prac porządkowych lub innych, niezwiązanych z zajmowanym stanowiskiem.

Do najczęściej wyznaczanych przez dyrektora szkoły należą przygotowanie zajęć oraz udział w doskonaleniu zawodowym.

Warto pamiętać, że w okresie między świątecznym dyrektor szkoły ma obowiązek zapewnienia opieki dla uczniów, którzy mają prawo przebywać na terenie szkoły w takich godzinach, w jakich normalnie odbywają się lekcje. Dyrektor szkoły może zatem zaplanować dla nauczycieli prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych (§ 6a rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego).

Dyrektor szkoły może oczekiwać ośmiu godzin pracy

Istotne dla nauczycieli powinno być to, że jeżeli nie będą prowadzić zajęć dydaktycznych, opiekuńczych lub wychowawczych, to dyrektor szkoły może zobowiązać ich do ośmiu godzin pracy w ciągu dnia. To szczególnie ważne dla nauczycieli, którzy w przerwie między świątecznej będą uczestniczyć w doskonaleniu zawodowym lub przygotowywać zajęcia przebywając na terenie placówki. Wymiar czasu pracy nauczyciela zatrudnionego na pełen etat wynosi bowiem 40 godzin ty w tygodniu (art. 42 ust. 2 Karta Nauczyciela).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33375 )
Array ( [docId] => 33375 )