Dyrektor szkoły zadba o zdrowie psychiczne uczniów

Autor: Wysocka Marta
Data: 07-09-2013 r.

MEN wypracował Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Dyrektor szkoły będzie dbał o zapewnienie uczniom poradnictwa i pomocy w stanach kryzysu psychicznego, choć obecnie z programem nie wiążą się żadne nowości oświatowe.

W swoim komunikacie MEN informuje o przyjęciu Programu promocji zdrowia i profilaktyki problemów dzieci i młodzieży na lata 2013-2020. Powinien zapoznać się z nim każdy dyrektor szkoły, poza tym rolą dyrektora szkoły jest także zapewnienie dostępu do dokumentu dla nauczycieli i rodziców uczniów.

Dyrektor szkoły odpowiedzialny za realizację podstawy programowej

 

Wśród zadań, jakie należy realizować w ramach programu promocji zdrowia znała się realizacja podstawy programowej z uwzględnieniem kształtowania u dzieci i młodzieży postaw prospołecznych, wzmacniania poczucia własnej wartości czy odpowiedzialności za własne decyzje i umiejętność asertywnego zachowania się w trudnych sytuacjach. Za realizację podstawy programowej odpowiada dyrektor szkoły, jednak zadania związane z wdrażaniem poszczególnych treści jest przewidziana dla nauczycieli. W tym miejscu zaznacza się, że w podstawie programowej nie znalazły się nowości oświatowe, MEN uczula jedynie na konieczność realizowania treści przewidzianych w aktualnym rozporządzeniu.

Obowiązki dyrektora szkoły przewidują natomiast bieżące monitorowanie czy podstawa programowa oraz program wychowawczy są realizowane i czy uwzględnia się przy tym rozpoznane indywidualne potrzeby uczniów.

Zmiany w prawie i edukacja rodziców

Minister Edukacji Narodowej zwraca także uwagę, że dyrektor szkoły sam nie jest w stanie zatroszczyć się o zdrowie psychiczne uczniów, niezależnie od zakresu obowiązków, jakie wyznaczone będą dla nauczycieli. Konieczne będą nowości oświatowe, które poprawią funkcjonujący system opieki i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Podkreśla się jednak, że równie ważne jest edukowanie rodziców, zarówno w zakresie pogłębiania wiedzy na temat problemów dzieci i młodzieży, jak również możliwości otrzymania pomocy w sytuacjach niepokojących i trudnych.

Realizacja programu zaplanowana jest obecnie na siedem lat. MEN informuje o podjęciu działań wychowawczych, opiekuńczych i wychowawczych, które będą stanowiły wsparcie dla nauczycieli i rodziców w procesie kształtowanie postaw oraz wspierania dzieci i młodzieży.

Źródło: komunikat MEN

Wysocka Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30068 )
Array ( [docId] => 30068 )