Dzieci mają prawo do diety wegetariańskiej w placówkach oświatowych

Data: 04-04-2013 r.

Wegetarianizm praktykowany w prawidłowy sposób jest bezpieczny dla dziecka. Taką odpowiedź uzyskała od Ministerstwa Zdrowia autorka bloga wegemaluch.pl Magdalena Sikoń, która po wielu dyskryminujących doświadczeniach złożyła w MZ petycję o umożliwienie rodzicom wyboru diety wegetariańskiej lub wegańskiej w publicznych placówkach oświatowych.

Autorka petycji, posyłając swoje dziecko do przedszkola, natrafiła na mur niechęci i utrudnień. Przedszkola nie godziły się na oferowanie dziecku posiłków bezmięsnych, powołując się na opinię sanepidu lub wymagały od matki specjalnego zaświadczenia lekarskiego. W jednym z przedszkoli usłyszała nawet opinię: tutaj chodzą tylko dzieci zdrowe.

Tymczasem MZ poinformowało, że w swoim stanowisku korzysta z opinii Instytutu Żywności i Żywienia, konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii, Instytutu Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka oraz Rady ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia. Wynika z nich, że prawidłowo zbilansowane diety wegetariańskie (np. laktoowowegetariańska) spotkały się z pozytywną oceną lub informacją o braku przeciwwskazań do ich stosowania. Zgodnie ze stanowiskiem Instytutu Żywności i Żywienia „zarówno dieta tradycyjna, jak i wegetariańska w przypadku niewłaściwego jej zbilansowania niesie ryzyko niedoborów niektórych składników odżywczych i w konsekwencji złego funkcjonowania organizmu”.

Ponadto badania Instytutu Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka wskazują, że rozwój fizyczny u dzieci wegetariańskich przebiega harmonijnie i mieści się w granicach normy, choć generalnie są one szczuplejsze niż rówieśnicy, a rozwój intelektualny nieco tę normę przekracza. „Wegetarianizm praktykowany w prawidłowy sposób jest zdrowy na wszystkich etapach życia oraz w połączeniu z aktywnym trybem życia dieta wegetariańska może być stosowana u dzieci, pod warunkiem prawidłowego jej zbilansowania, suplementacji witaminą B12 oraz dokonywania okresowej oceny rozwoju i wzrastania. (...) Szkoły, przedszkola i żłobki nie mają podstaw prawnych, aby wymagać zaświadczeń lekarskich dotyczących żywienia dzieci wegetariańskich ani podważać zasadności stosowania żywienia wegetariańskiego”.

Minister Zdrowia zapowiedział, że zwróci się do Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, aby ujął zagadnienie dyskryminacji dzieci wegetariańskich na terenach placówek oświatowych w Krajowym Programie Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2013 – 2015.

Katarzyna Krysztofiak


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29968 )
Array ( [docId] => 29968 )