Leki odurzające wśród uczniów – dyrektor szkoły musi reagować

Data: 17-11-2013 r.

Coraz częściej dyrektor szkoły spotyka się z problemem zażywania leków odurzających przez uczniów. W związku z tym prowadzona jest kampania dla nauczycieli, rodziców i uczniów. Każdy dyrektor szkoły powinien zapoznać się z jej założeniami i pobrać materiały dla nauczycieli.

Kampania „Przyjmuje leki czy bierze? Leki bez recepty – do leczenia, nie do brania” jest skierowana do nauczycieli i rodziców. Jej celem jest uświadomienie skali problemu, jakim jest zażywanie powszechnie dostępnych leków w celach odurzania się. Dyrektor szkoły włączając się w kampanię pomoże nie tylko rodzicom i nauczycielom, ale przede wszystkim uczniom, którzy nie zdają sobie sprawy z ryzyka. Przygotowane dla nauczycieli materiały powinny stanowić punkt wyjścia w podjęciu działań prewencyjnych.

Dyrektor szkoły powinien reagować na problem odurzania się uczniów

Zażywanie przez uczniów leków dostępnych bez recepty staje się problemem masowym, często niedostrzeganym przez rodziców, lecz widocznym dla nauczycieli. Informacje na temat działania poszczególnych medykamentów młodzież czerpie z Internetu, gdzie dochodzi również do dzielenia się informacjami na temat działania stosowanych środków.

Dyrektor szkoły posiadając wiedzę o stosowaniu takich środków przez uczniów musi reagować. Konieczne są spotkania z rodzicami i szkolenia dla nauczycieli. Włączenie się w kampanię „Przyjmuje leki czy bierze? Leki bez recepty – do leczenia, nie do brania” pozwoli zwiększyć wiedzę na temat ryzyka zażywania leków bez recepty w celach pozamedycznych.

Materiały edukacyjne dla nauczycieli, rodziców i uczniów

W ramach kampanii przygotowano serię publikacji skierowanych do rodziców i stanowiących wsparcie dla nauczycieli. Materiały są dostępne w wersji elektronicznej, może pobrać je zarówno dyrektor szkoły, jak i nauczyciele i rodzice. Publikacje poruszają kwestie tzw. miękkich narkotyków oraz roli rodziców, nauczycieli i dyrektora szkoły w przeciwdziałaniu zażywania przez uczniów substancji psychoaktywnych.

Źródło: Ośrodek Rozwoju Edukacji

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30093 )
Array ( [docId] => 30093 )