Sejm przyjął nowości oświatowe w sprawie sześciolatków

Data: 02-09-2013 r.

Posłowie przyjęli nowelizację, jakiej poddana będzie ustawa o systemie oświaty. Nowości oświatowe dotyczą obniżenia wieku szkolnego do sześciu lat. Od września 2014 roku dyrektor szkoły przyjmie do pierwszej klasy sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 roku.

We wrześniu 2015 roku dyrektor szkoły przyjmie do pierwszej klasy wszystkie dzieci w wieku sześciu lat. Za rok obowiązkową naukę w szkole podstawowej rozpoczną sześciolatki urodzone w pierwszym półroczu 2008 roku. To nowości oświatowe przyjęte przez sejm 30 sierpnia 2013 roku.

Znowelizowana ustawa o systemie oświaty

 

Nowości oświatowe wprowadzają obowiązek szkolny dla wszystkich dzieci sześcioletnich dopiero od września roku szkolnego 2015/2016. W roku szkolnym rozpoczynającym się we wrześniu 2014 naukę w pierwszej klasie rozpocznie tylko połowa sześciolatków – obowiązkiem szkolnym będą objęte dzieci urodzone do 1 lipca 2008 roku. O posłaniu do szkoły dzieci urodzonych w drugiej połowie roku zadecydują rodzice.

Dyrektor szkoły zadba o zbliżony wiek uczniów w klasie


Ze względu na fakt, że do klas pierwszych w 2014 i 2015 roku trafią dzieci sześcio i siedmioletnie, dyrektor szkoły powinien dążyć do takiego zorganizowania nauki, aby klasy były tworzone przez uczniów w zbliżonym wieku. Będzie to możliwe w szkołach, gdzie powstanie więcej niż jeden oddział klasowy pierwszoklasistów.

Dyrektor szkoły będzie mógł jednak zadecydować o zapisaniu do jednej klasy rodzeństwa urodzonego w dwóch różnych rocznikach. Rodzice muszą wcześniej złożyć do dyrektora szkoły odpowiedni wniosek.

Oprócz tego, jak zapowiadano wcześniej, nowości oświatowe wprowadzają limit uczniów w klasie – dyrektor szkoły musi zadbać, aby w jednym oddziale nauczania wczesnoszkolnego nie znalazło się więcej niż 25 dzieci. Warto przy tym zaznaczyć, że posłowie odrzucili propozycję, aby podobne limity obowiązywały we wszystkich klasach szkoły podstawowej.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30065 )
Array ( [docId] => 30065 )