Dyrektor szkoły nie przyjmie korzyści za wybór podręczników

Data: 09-05-2013 r.

Minister Edukacji Narodowej w odpowiedzi na apel Rzecznika Praw Obywatelskich informuje, iż zgadza się z tym, że dyrektor szkoły nie może zobowiązywać się do wyboru podręczników w zamian za korzyści oferowane przez wydawnictwa. Ustawa o systemie oświaty rezerwuje decyzję o wyborze podręczników dla nauczycieli.

Dyrektor szkoły, który w zamian za wybór podręcznika oferowanego przez dane wydawnictwo przyjmuje jakiekolwiek korzyści, postępuje niezgodnie z prawem. Ustawa o systemie oświaty pozostawia wybór podręczników dla nauczycieli (art. 22a ust. 1 ustawa o systemie oświaty), dyrektor szkoły nie jest uprawniony do ingerowania w te decyzje. Minister Edukacji Narodowej odpowiadając na apel Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie podręczników informuje, że zobowiązuje kuratorów oświaty do przeprowadzenia doraźnych kontroli w szkołach w celu wykrycia naruszeń, jakie mogły mieć miejsce.

Wybór podręczników należy pozostawić dla nauczycieli

Ustawa o systemie oświaty zastrzega prawo do wyboru podręczników dla nauczycieli, ponieważ to oni najlepiej wiedzą, w jaki sposób prowadzić proces dydaktyczny, aby w sposób efektywny zrealizować podstawę programową z uczniami danej klasy. Dyrektor szkoły nie posiada informacji o możliwościach i predyspozycjach uczniów oraz wiedzy merytorycznej z zakresu wszystkich przedmiotów.

Dyrektor szkoły do dnia 15 czerwca danego roku ma obowiązek przekazania do publicznej wiadomości informacji o dokonanym przez nauczycieli wyborze podręczników na kolejny rok szkolny, tak aby rodzice mieli czas na ich zakup przed rozpoczęciem roku szkolnego (art. 22a ust. 2e ustawa o systemie oświaty).

Kontrole doraźne – kurator sprawdzi czy dyrektor szkoły naruszył prawo

MEN w oficjalnym piśmie do kuratorów oświaty wnosi o przeprowadzenie doraźnych kontroli, które pozwolą stwierdzić czy dyrektor szkoły działa niezgodnie z prawem i wybiera dla nauczycieli podręczniki konkretnych wydawców. Kuratorzy zostali również zobowiązani do przekazania dyrektorom szkół, iż niedopuszczalne są praktyki przyjmowania jakichkolwiek korzyści, np. w postaci pomocy dydaktycznych czy sprzętów multimedialnych, w zamian za zobowiązanie się do wyboru podręczników znajdujących się w ich ofercie.

Źródło: Wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie kryteriów wyboru podręczników w szkołach publicznych, sygn. RPO/722995/13/I/106 RZ.

Marta Wysocka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30130 )
Array ( [docId] => 30130 )