Konkurs na dyrektora szkoły – wójt nie może powołać siebie w skład komisji

Autor: Wysocka Marta
Data: 30-06-2015 r.

Wójt nie może być członkiem powołanej przez siebie komisji odpowiedzialnej za przeprowadzenie konkursu na dyrektora szkoły. Ustawa o systemie oświaty zobowiązuje go do powołania komisji, ale nie dopuszcza włączenia siebie samego do jej składu. Kompetencją wójta jest natomiast zatwierdzenie lub unieważnienie konkursu.

Osoba pełniąca funkcję organu prowadzącego nie może powołać siebie do składu komisji powołanej w celu przeprowadzenia konkursu na dyrektora szkoły. Wybór dyrektora szkoły jest przeprowadzany z udziałem przedstawicieli organu prowadzącego, ale nie mogą być to osoby, które następnie zatwierdzają albo unieważniają konkurs.

Skład komisji w konkursie na dyrektora szkoły

 

Ustawa o systemie oświaty wskazuje, że w skład komisji wchodzą:

  • trzech przedstawicieli organu prowadzącego szkołę lub placówkę;
  • dwóch przedstawicieli organu sprawującego nadzór pedagogiczny;
  • po jednym przedstawicielu: rady pedagogicznej, rady rodziców, zakładowych organizacji związkowych, przy czym przedstawiciel związku zawodowego nie może być zatrudniony w szkole lub placówce, której konkurs dotyczy

(art. 36a ust. 6 pkt 1 ustawa o systemie oświaty)

Członkiem komisji nie może być jednak osoba pełniąca funkcję organu prowadzącego szkołę, czyli wójt – byłoby to podstawą do uznania, że jest on sędzią we własnej sprawie, posiada bowiem kompetencje zatwierdzenia bądź unieważnienia konkursu. Stanowisko takie wyraził Wojewódzki Sąd Najwyższy w Łodzi (sygn. akt III SA/Łd 1093/14, nieprawomocny).

Dyrektora szkoły wybiera się na 5 lat

Stanowisko dyrektora jest powierzane na 5 lat szkolnych, ale w wyjątkowych przypadkach może być to okres krótszy, ale musi wynosić minimum 1 rok szkolny. Po upływie okresu, na jaki powierzono stanowisko dyrektora szkoły organ prowadzący  po zasięgnięciu opinii rady szkoły/placówki oraz rady pedagogicznej i w uzgodnieniu z kuratorem oświaty, może przedłużać powierzanie stanowiska na kolejne okresy (art. 36a ust. 13 i ust. 14 ustawa o systemie oświaty).

Źródło:

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 19 lutego 2015 r., sygn. akt III SA/Łd 1093/14, nieprawomocny

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37424 )
Array ( [docId] => 37424 )