Plan nadzoru pedagogicznego – zatwierdzanie przez radę pedagogiczną

Data: 15-11-2012 r.

Zadania dyrektora szkoły obejmują m.in. sprawowanie nadzoru pedagogicznego w placówce. Plan nadzoru pedagogicznego musi być przedstawiony radzie pedagogicznej do 15 września każdego roku. Rada pedagogiczna nie posiada kompetencji pozwalających na nieprzyjęcie planu nadzoru pedagogicznego opracowanego przez dyrektora szkoły.

Obowiązek sprawowania nadzoru pedagogicznego nakłada na dyrektora rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 7 października 2007 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U. Nr 168, poz. 1324). Dyrektor szkoły w terminie do 15 września roku szkolnego przedstawia radzie pedagogicznej opracowany plan nadzoru pedagogicznego.

Przestawienie planu nadzoru pedagogicznego radzie pedagogicznej

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie nadzoru pedagogicznego nie określa w jakiej formie dyrektor powinien przedstawić radzie pedagogicznej plan nadzoru pedagogicznego. Ponadto rozporządzenie nie wskazuje na fakt, iż rada pedagogiczna powinna zatwierdzić opracowany plan nadzoru. Oznacza to, że nauczyciele muszą poznać plan nadzoru pedagogicznego opracowanego przez dyrektora szkoły, ale nie mają kompetencji do niewyrażenia zgody na jego realizację.

W praktyce jednak plan nadzoru pedagogicznego opracowany przez dyrektora szkoły powinien zostać poddany konsultacjom z radą pedagogiczną. Zawarte w nim zadania związane z ewaluacją pracy szkoły dotyczą nauczycieli i wymagają ich udziału w realizowaniu poszczególnych zadań oraz osiąganiu celów. Dyrektor szkoły powinien zatem uwzględnić opinie i wnioski przedstawione przez radę po zapoznaniu się z planem nadzoru pedagogicznego. Zadania dyrektora szkoły obejmują dążenie do możliwie najlepszej realizacji planu nadzoru pedagogicznego. Nieuwzględnienie uwag i sugestii nauczycieli mogłoby spowodować niezrealizowanie znaczącej części zaplanowanych celów.

 

Potwierdzenie zapoznania się z planem nadzoru pedagogicznego

Dyrektor szkoły może przedstawić radzie pedagogicznej plan nadzoru pedagogicznego w dowolnej formie. Oznacza to, że może przekazać każdemu z nauczycieli egzemplarz przygotowanego dokumentu, przygotować prezentację multimedialną czy zaprezentować plan w formie ustnej. Istotne jest, aby nauczyciele poświadczyli podpisem zapoznanie się z planem nadzoru pedagogicznego na dany rok szkolny. Najlepiej poprosić ich o to w czasie rady pedagogicznej w czasie której dyrektor szkoły zapoznał nauczycieli z opracowanym planem.

Podstawa prawna:

art. 21 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 7 października 2007 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U. Nr 168, poz. 1324)

Opracowanie redakcyjne: Marta Wysocka


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30100 )
Array ( [docId] => 30100 )