Wyniki wstępnej diagnozy nie muszą być przedstawiane rodzicom na piśmie

Data: 15-09-2015 r.

W roku poprzedzającym rozpoczęcie przez dziecko nauki w szkole podstawowej należy objąć je diagnozą przedszkolną. Wstępną obserwację na potrzeby analizy gotowości szkolnej należy przeprowadzić w październiku lub listopadzie. Najczęściej w przedszkolach nie ma praktyki przekazywania rodzicom wyników wstępnej diagnozy na piśmie.

Żądanie rodziców przekazania im na piśmie wyników wstępnej analizy gotowości ich dziecka do podjęcia nauki w szkole nie znajduje uzasadnienia w przepisach. Nie informują one, w jaki sposób i w jakiej formie należy zapoznać rodziców z wynikami diagnozy przeprowadzonej w październiku lub listopadzie. Decyzja w tej sprawie należy do przedszkola. Taki obowiązek ciąży na placówce dopiero po wykonaniu drugiej diagnozy. Wówczas do końca kwietnia rodzice powinni otrzymać dokument informujący o gotowości szkolnej wychowanka.

Przedszkole nie może jednak odmawiać możliwości zapoznania się rodziców z wynikami wstępnej diagnozy. Sposób przekazania informacji o poziomie rozwoju dziecka oraz forma, w jakiej ma to się odbywać, powinny być uregulowane wewnętrznie, np. odpowiednim zapisem w statucie placówki wskazującym obowiązki nauczycieli związane z prowadzeniem obserwacji pedagogicznych. Informacja może być przekazywana w formie:

  • ustnej podczas indywidualnych rozmów z rodzicami,

  • pisemnej, w formie opracowanego w przedszkolu dokumentu,

  • mieszanej – pisemnej połączonej z rozmową wyjaśniającą.

Jeśli brak takich ustaleń, decyzję o wydaniu na piśmie informacji o wynikach wstępnej diagnozy może podjąć dyrektor przedszkola, uznając prośbę rodziców za uzasadnioną.

W przedszkolach niepublicznych

Opisane stanowisko dotyczy także dyrektorów przedszkoli niepublicznych.

Bożena Winczewska, specjalista prawa oświatowego, wieloletni wizytator kuratorium oświaty

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37770 )
Array ( [docId] => 37770 )