Zadośćuczynienie dla nauczycieli poddawanych mobbingowi

Data: 19-03-2015 r.

Dyrektor szkoły ma obowiązek przeciwdziałania mobbingowi, jednak wywiązywanie się z tego obowiązku nie gwarantuje, że w szkole nie będą miały miejsca działania niepożądane. Prawo przewiduje dla nauczycieli możliwość domagania się odszkodowania za doznane krzywdy na podstawie przepisów Kodeksu pracy i Kodeksu cywilnego.       

Obowiązki dyrektora szkoły w zakresie przeciwdziałania mobbingowi w szkole nie są określone w ustawie Karta Nauczyciela, w związku z czym stosuje się regulacje Kodeksu pracy (art. 91c Kodeks pracy). Dyrektor szkoły jest zobligowany do przeciwdziałania mobbingowi w placówce, którą zarządza. Jeżeli w szkole będą miały miejsce zachowania polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu nauczyciela, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników, to dla nauczycieli przewidziane jest prawo domagania się odszkodowania (art. 94(3) § 1 - § 3 Kodeks pracy). Mimo że przeciwdziałanie takim zjawiskom wpisuje się w obowiązki dyrektora szkoły, to nie można wykluczyć, że będą one miały miejsce w szkole.

Dyrektor szkoły wypłaci odszkodowania dla nauczycieli

W sytuacji, gdy obowiązki dyrektora szkoły nie zostaną dopełnione bądź w szkole niezależnie od realizowanej polityki antymobbingowej będzie miało miejsce zjawisko mobbingu, a u pracownika mobbing wywołał rozstrój zdrowia, możliwe jest dochodzenie od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę (art. 94(3) § 3 Kodeks pracy). Ważne dla nauczycieli powinno być to, że dochodzenie zadośćuczynienia jest możliwe również wówczas, gdy mobbing nie wywołał rozstroju zdrowia – wskazuje na to wyrok Sądu Najwyższego z 2 października 2009 r.

Zadośćuczynienie na podstawie regulacji Kodeksu cywilnego

Zdaniem Sądu Najwyższego brak postaw prawnych i uzasadnienia zasądzenia zadośćuczynienia pieniężnego na podstawie art. 94(3) § 1 i § 3 Kodeksu pracy nie wyklucza dochodzenia zadośćuczynienia za stosowanie mobbingu – podstawą żądań ma być dla nauczycieli zarzut naruszenia dóbr osobistych, o których mowa w art. 11(1) kodeksu pracy w związku z art. 23 i art. 24 Kodeksu cywilnego, który pomocniczo stosowany jest w stosunku pracy na podstawie § 300 Kodeksu pracy (II PK 105/09).

Źródło:

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 października 2009 r. (II PK 105/09)

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36757 )
Array ( [docId] => 36757 )