Dyrektor szkoły musi zorganizować etykę nawet dla jednego ucznia

Data: 27-08-2014 r.

Przepisy wchodzące w życie 1 września 2014 r. nakładają na dyrektora szkoły obowiązek zorganizowania lekcji etyki nawet dla jednego ucznia. Dyrektor szkoły może jednak zorganizować takie zajęcia dla grup międzyszkolnych lub pozaszkolnych.

Od 1 września 2014 r. dyrektor szkoły ma obowiązek zorganizowania zajęć z etyki dla uczniów, którzy wyrażą takie życzenie lub życzenie takie zostanie wyrażone przez ich rodziców albo prawnych opiekunów (§ 3 pkt 1 rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach). Dyrektor szkoły musi umożliwić uczniom uczęszczanie na takie zajęcia niezależnie od liczby chętnych. Regulacje zawarte w rozporządzeniu wskazują, że jeżeli liczba uczniów jest mniejsza niż siedmioro, zajęcia mogą odbywać się w grupach międzyszkolnych lub pozaszkolnych.

Nowości oświatowe pozwalają na lekcje międzyszkolne

 

Wprowadzone nowości oświatowe stanowią, że jeżeli liczba uczniów zgłoszonych na zajęcia z etyki jest mniejsza niż siedmioro, to zajęcia te mogą odbywać się w grupie międzyklasowej, międzyszkolnej lub pozaszkolnej. W takiej sytuacji organy prowadzące, w drodze porozumienia, ustalają zasady prowadzenia grup (§ 2 pkt 1-3 na podstawie § 3 pkt 2 rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach).

Dyrektor szkoły nie może oczekiwać wyboru między etyką a religią

Zajęcia z etyki, podobnie jak zajęcia z religii nie są zajęciami obowiązkowymi i dyrektor szkoły nie może zobowiązać ucznia bądź jego rodziców lub prawnych opiekunów do wyboru jednego z tych przedmiotów. Jednocześnie zaznacza się, że nie zmieniły się regulacje dotyczących zapewnienia uczniom nieuczęszczającym na te zajęcia opieki. Zgodnie z § 3 pkt. 3 szkoła ma obowiązek zapewnienia opieki lub zajęć wychowawczych dla uczniów, którzy nie korzystają z nauki religii lub etyki w szkole, w czasie trwania tych lekcji.

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35593 )
Array ( [docId] => 35593 )