Gmina określa dodatkowe kryteria rekrutacyjne do przedszkola

Autor: Elżbieta Bukowiecka-Górny
Data: 20-01-2015 r.

Kryteria naboru do przedszkola powinny być takie same dla rekrutacji głównej i uzupełniającej. Dyrektor przedszkola powinien uczestniczyć w ich ustalaniu. Warto je przemyśleć, żeby na koniec rekrutacji nie pozostać z wolnymi miejscami mimo oczekujących chętnych.

W pierwszej kolejności do publicznego przedszkola będą przyjmowane dzieci z terenu gminy. W przypadku większej liczby kandydatów z gminy niż liczba miejsc w przedszkolu zostanie przeprowadzona rekrutacja.

 

Pierwszy etap rekrutacji wiąże się z: przyjmowaniem do przedszkola dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością, dzieci mających niepełnosprawnego rodzica lub niepełnosprawne rodzeństwo, dzieci pochodzących z rodzin wielodzietnych (z minimum trójką dzieci), dzieci objętych pieczą zastępczą oraz wychowywanych przez samotnych rodziców. Na pozostałe miejsca w przedszkolu będą przyjmowane dzieci zgodnie z dodatkowymi kryteriami, które określi gmina – organ prowadzący przedszkole.

Wśród kryteriów dodatkowych warto uwzględnić przede wszystkim sytuację zawodową rodziców (co sugeruje Ministerstwo Edukacji Narodowej). Innym kryterium określonym przez organ prowadzący może być dochód na jednego członka w rodzinie, jeszcze innym posiadanie rodzeństwa w przedszkolu lub dzienne studia obydwojga rodziców. Dodatkowo o tym, czy dziecko zostanie przyjęte do przedszkola, może decydować deklaracja, że będzie ono korzystało z niego dłużej niż przez 5 godzin (powyżej czasu bezpłatnej realizacji podstawy programowej). Gminne kryterium może dotyczyć również odległości miejsca zamieszkania od wybieranego przedszkola.

Gminy mogą wprowadzić maksymalnie 6 dodatkowych kryteriów do zasad rekrutacji. Ich spełnianie powinno być potwierdzone oświadczeniem rodziców.

Podczas trwania rekrutacji nie można wprowadzać nowych kryteriów, także podczas rekrutacji uzupełniającej. Dyrektor kieruje się tylko kryteriami przyjętymi na początku. Dlatego warto dobrze je przemyśleć, by uchronić się przed sytuacją, że są dwa miejsca, o które ubiega się troje dzieci z tą samą liczbą punktów.

Podczas rekrutacji uzupełniającej przyjmie się te dzieci, które uzyskały największą liczbę punktów. Jeśli mają one tyle samo punktów, wówczas nie można przyjąć żadnego. Nadal w przedszkolu będą wolne miejsca. Problem można rozstrzygnąć po zakończonym naborze. Często zdarza się, że już po rekrutacji rodzice rezygnują z przedszkola i wówczas robi się miejsce dla wszystkich dzieci, które spełniały takie same kryteria.

Przedszkola niepubliczne nie kierują się zapisami ustawy „rekrutacyjnej” i nie obowiązują je ani terminy, ani stosowanie zasad i kryteriów rekrutacji.

Elżbieta Bukowiecka-Górny, dyrektor przedszkola

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36406 )
Array ( [docId] => 36406 )