Kontrola dokumentacji szkolnej po zakończeniu roku szkolnego

Autor: Małgorzata Celuch
Data: 22-06-2015 r.

Każdy dyrektor powinien pamiętać, że ponosi odpowiedzialność za właściwe prowadzenie i przechowywanie dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz za wydawanie dokumentów zgodnych z posiadaną dokumentacją. Po zakończeniu roku szkolnego należy dokonać kontroli 12 dokumentów. To nie tylko ważne, ale także bardzo czasochłonne zadanie, więc warto się nim podzielić z zastępcami.

Jednym z najważniejszych zadań dyrektora szkoły związanych z zakończeniem roku szkolnego jest dokonanie kontroli dokumentacji szkolnej. Kontrolą powinny zostać objęte następujące elementy szkolnej dokumentacji:

  1. Świadectwa szkolne – sprawdzenie poprawności wypisanych świadectw powinno polegać na porównaniu zapisów świadectwa oraz arkusza ocen danego ucznia. Natomiast po rozdaniu świadectw dyrektor powinien dokonać kontroli rozliczenia się wychowawców z pobranych druków, które są drukami ścisłego zarachowania.
  2. Dzienniki lekcyjne – dobrym sposobem jest stosowanie arkuszy kontroli, w których dyrektor zapisuje braki i błędy, wówczas ponowna kontrola pozwala wrócić do momentu poprzedniej.
  3. Dzienniki zajęć innych – przede wszystkim trzeba dokonać półrocznej kontroli realizacji zajęć wynikających z art. 42 Karty Nauczyciela, ale kontroli trzeba poddać wszystkie dzienniki, które wykorzystywane były w trakcie całego roku szkolnego.
  4. Arkusze ocenkontrola powinna polegać na poprawności wpisów oraz kompletności arkuszy, czyli wszystkich załączników, które powinny się znaleźć w arkuszach.
  5. Protokolarz rady pedagogicznej – prowadzony i kontrolowany na bieżąco, ale koniec roku szkolnego to moment do sprawdzenia całości.
  6. Księgi: uczniów, ewidencji, wychowanków – należy sprawdzić, czy wpisy dokonywane są właściwie, czy stosowana jest obowiązująca procedura nanoszenia poprawek na błędach.
  7. Ewidencje i rejestry prowadzone w szkole, takie jak: rejestr wydanych zaświadczeń, świadectw, ewidencja druków ścisłego zarachowania, rejestr wypadków, zwolnień z zajęć edukacyjnych, zezwoleń na indywidualny tok lub program nauki i wiele innych stosowanych w szkole.
  8. Księgi: zastępstw, uchwał, zarządzeń, komunikatów.
  9. Dokumentacja prowadzona przez pedagoga, psychologa, logopedę, doradcę zawodowego, terapeutę pedagogicznego lub innych specjalistów zatrudnionych w szkole.
  10. Dokumentacja związana z organizacją wycieczek, wyjazdów i wyjść poza teren szkoły oraz imprez organizowanych przez szkołę.
  11. Dzienniki świetlicy, biblioteki szkolnej.
  12. Statut szkoły, regulaminy i procedury obowiązujące w szkole.

Warto też pamiętać o potrzebie dokonania kontroli dokumentacji księgowej i finansowej oraz kadrowej szkoły.

Małgorzata Celuch

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37364 )
Array ( [docId] => 37364 )