Nie można pobierać opłat za udostępnienie informacji rodzicom

Data: 17-03-2015 r.

Obecnie obowiązujące rozporządzenie określa, że używanie dziennika elektronicznego ma być bezpłatne dla rodziców. Niektóre firmy korzystają z nieścisłości sformułowania zawartego w rozporządzeniu i twierdzą, że za darmo rodzice mogą korzystać z niego np.: tylko na terenie placówki. Taka interpretacja przepisu jest błędna.

Udostępnianie informacji o dzieciach z dziennika elektronicznego jest bezpłatne, co wynika z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji. Ale firmy, które dostarczają oprogramowanie i administrują danymi, przedstawiały analizy prawne dowodzące, że wystarczy, jeśli rodzice będą mieli za darmo dostęp w e-dzienniku wyłącznie do ogłoszeń oraz planu zajęć.

 

Dostęp do innych informacji o wychowanku możliwy jest już za dodatkową opłatą. Niektóre firmy twierdzą także, że za darmo rodzice mogą korzystać z dziennika elektronicznego tylko na terenie placówki.

Od września 2015 roku nie będzie już żadnych wątpliwości, do ustawy o systemie oświaty wpisano bowiem zakaz wprost: przedszkola nie mogą pobierać żadnych opłat od rodziców z tytułu udostępniania informacji dotyczących ich dzieci, bez względu na postać i sposób przekazywania tych informacji (nowy art. 5g ustawy o systemie oświaty).

Dariusz Skrzyński, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36738 )
Array ( [docId] => 36738 )