Nowości oświatowe w szkołach dla dorosłych

Data: 16-04-2013 r.

Dyrektor szkoły nie dopuści do egzaminu słuchacza szkoły dla dorosłych, jeżeli nie był obecny na połowie zajęć. Nowości oświatowe mają doprecyzować obowiązujące obecnie przepisy.

Resort edukacji chce wprowadzić nowości oświatowe w szkołach dla dorosłych. Prowadzone prace mają doprecyzować przepisy o tym, kiedy dyrektor szkoły nie dopuści słuchacza do egzaminu semestralnego na danym etapie edukacyjnym. Obowiązująca od stycznia 2013 roku znowelizowana ustawa o systemie oświaty wprowadziła przepisy zwiększające rygor w zakresie uczęszczania słuchaczy do szkół dla dorosłych. Do egzaminu nie przystąpi słuchacz, który nie uczestniczył w połowie przewidzianych zajęć.

Dyrektor szkoły nie każdego dopuści do egzaminu

Obowiązujące przepisy są zdaniem MEN nieprecyzyjne. Resort edukacji zauważa, że interpretując je dyrektor szkoły może uznać, iż niedopuszczenie do egzaminu semestralnego dotyczy tylko tych słuchaczy, którzy byli nieobecni na więcej niż połowie wszystkich zajęć. Nowości oświatowe mają doprecyzować ten zapis – dyrektor szkoły nie umożliwi przystąpienia do egzaminu słuchaczowi nieobecnemu na więcej niż połowie zajęć z danego przedmiotu. Frekwencja nie jest zatem liczona dla wszystkich zajęć i konsultacji przewidzianych w semestrze, lecz zajęć i konsultacji z przedmiotu. Słuchacz nieuczęszczający na jeden przedmiot nie zostanie zatem dopuszczony do egzaminu semestralnego nawet, jeżeli na pozostałych zajęciach wykazał się stuprocentową frekwencją.

Doprecyzowanie przepisów będzie dotyczyć zarówno słuchaczy stacjonarnych, jak również zaocznych.

Nowości oświatowe mają zwiększyć systematyczność słuchaczy

Ustawa o systemie oświaty oraz planowane nowości oświatowe mają na celu zwiększyć systematyczność słuchaczy szkół dla dorosłych i przeciwdziałać fikcyjnemu uczęszczaniu na zajęcia w celu uzyskania zniżek uczniowskich.

Ewa Trojanowska, nauczyciel dyplomowany


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30227 )
Array ( [docId] => 30227 )