O dodatkowych obowiązkach dla nauczycieli decyduje dyrektor szkoły

Autor: Wysocka Marta
Data: 07-07-2015 r.

Dyrektor szkoły, jako osoba pełniąca funkcję kierowniczą w placówce jest uprawniony do przydzielania dodatkowych obowiązków dla nauczycieli, pod warunkiem, że ich realizacja jest przewidziana w ustawie Karta Nauczyciela. Jeżeli decyzje dyrektora są rażąco niesprawiedliwe, to interweniować powinna rada pedagogiczna.

Przydział dodatkowych obowiązków dla nauczycieli nie może wykraczać poza zadania, które przewiduje art. 6 Karty Nauczyciela. Realizacja tych zadań nie może wykraczać poza 40-godzinny tygodniowy wymiar czasu pracy nauczyciela, a także nie mogą wiązać się z pracą w okresie ferii lub wakacji w wymiarze przekraczającym 7 dni (art. 42 ust. 1, art. 64 ust. 2 Karta Nauczyciela). Oznacza to, że zobowiązanie nauczyciela do pracy w wakacje nie stanowi naruszenia prawa, ale zaznacza się, że wyznaczone zadania muszą być związane z przeprowadzaniem egzaminów, pracami związanymi z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego, opracowaniem szkolnego zestawu programów oraz uczestniczeniem w doskonaleniu zawodowym (art. 64 ust. 2 Karta Nauczyciela).

Nierównomierne obciążenie obowiązkami – działania nauczycieli

 

W sytuacji, w której nauczyciele stwierdzą, że dyrektor szkoły przydziela dodatkowe obowiązki w sposób niesprawiedliwy, nadmiernie obciążając wybrane osoby, konieczne jest podjęcie interwencji.

Problem nierównomiernego przydzielania zadań dla nauczycieli należy poruszyć podczas spotkania rady pedagogicznej – nauczyciele są uprawnieni do opiniowania decyzji dyrektora oraz do występowania z własnymi wnioskami i propozycjami. Jeżeli dyrektor szkoły nie zmieni swojego stanowiska, to członkowie rady mogą sięgnąć po środki przewidziane w ustawie o systemy oświaty.

Rada pedagogiczna może wystąpić z wnioskiem o odwołanie dyrektora szkoły

Ustawa o systemie oświaty upoważnia radę pedagogiczną do wystąpienia z wnioskiem odwołanie dyrektora ze stanowiska. W takim przypadku uprawniony organ przeprowadzi postępowanie wyjaśniające i podejmie decyzję o zaakceptowaniu bądź odrzuceniu wniosku (art. 42 ust. 2 i 3 ustawa o systemie oświaty). Warto również pamiętać, że Karta Nauczyciela nie przewiduje dla nauczycieli możliwości niewykonania poleceń przełożonego, jeżeli mieszczą się one w zakresie zadań na danym stanowisku.

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37454 )
Array ( [docId] => 37454 )