O zamiarze likwidacji szkoły należy powiadomić rodziców uczniów

Data: 08-04-2015 r.

Szkoła publiczna może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący. Musi on jednak umożliwić kontynuowanie nauki w innej szkole publicznej tego samego typu, a także kształcącej w tym samym lub zbliżonym zawodzie. Przepisy ustawy o systemie oświaty nie określają jednak formy, w jakiej należy dokonać zawiadomienia o likwidacji.

Organ prowadzący jest zobowiązany, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji szkoły, zawiadomić o tym:

 
  • rodziców uczniów (w przypadku szkoły dla dorosłych – uczniów),
  • właściwego kuratora oświaty,
  • organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkół danego typu.

Szkoła lub placówka publiczna prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego może zostać zlikwidowana po zasięgnięciu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Natomiast prowadzona przez inną osobę prawną lub fizyczną – za zgodą organu, który udzielił zezwolenia na jej założenie.

Przepisy nie określają formy zawiadomienia

Formy zawiadamiania o zamiarze likwidacji szkoły nie są jednolite. W tej sytuacji warto zwrócić uwagę na stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrażone w wyroku z 17 lipca 2014 r., które mówi, że o dokonaniu zawiadomienia rodziców uczniów można mówić wtedy, gdy uzyskają oni informację o zamiarze likwidacji szkoły, np. na piśmie. Odebranie takiego pisma wymaga zaznajomienia się z jego treścią.

Chodzi przede wszystkim o stworzenie rodzicom przez organ realnej możliwości uzyskania informacji o zamiarze likwidacji szkoły w terminie 6 miesięcy przed planowanym terminem likwidacji.

6-miesięczny termin na zapoznanie się z informacją

W sytuacji gdy rada gminy podejmuje uchwałę na krótko przed rozpoczęciem biegu 6-miesięcznego terminu, należy wybrać takie formy zawiadomienia, które realnie umożliwią dotarcie informacji do rodziców uczniów.

Patryk Kuzior, doktor nauk prawnych, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36888 )
Array ( [docId] => 36888 )