Odwołanie od wyników rekrutacji do przedszkola musi spełniać warunki formalne

Autor: Dariusz Skrzyński
Data: 04-04-2016 r.

Rodzice dzieci nieprzyjętych do przedszkoli mogą odwołać się od wyników rekrutacji. Przed wydaniem rozstrzygnięcia należy sprawdzić czy odwołanie spełnia wymagania formalne oraz pamiętać, że rodzicom przysługuje skarga do sądu administracyjnego.

Warunkiem koniecznym dla zainicjowania postępowania odwoławczego jest wystąpienie przez rodziców z wnioskiem do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka.Rodzice mają na to 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości wyników rekrutacji. Komisja rekrutacyjna obowiązana jest sporządzić uzasadnienie odmowy przyjęcia dziecka do danego przedszkola publicznego terminie 5 dni od otrzymania wniosku rodziców. Dopiero po otrzymaniu uzasadnienia w terminie 7 dni od dnia otrzymania tego uzasadnienia można wnieść odwołanie do dyrektora. Niezłożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka uniemożliwia odwołanie się od decyzji komisji rekrutacyjnej.

Odwołanie musi być złożone w terminie…

 

Dyrektor po wpłynięciu odwołania w pierwszej kolejności powinien sprawdzić czy wpłynęło w ustawowym terminie, czyli 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia od komisji rekrutacyjnej. Rozpoznanie odwołania jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy zostało ono wniesione w terminie. W razie przekroczenia ustawowego terminu dyrektor powinien wydać postanowienie stwierdzające uchybienie terminu do wniesienia odwołania i niedopuszczalność odwołania. Postanowienie to jest ostateczne, chyba, że rodzice złożą wniosek o przywrócenie terminu i wniosek ten zostanie uwzględniony. Wtedy dyrektor obowiązany jest ponownie rozpoznać i rozstrzygnąć sprawę.

… i być wyraźne

Dyrektor nie ma obowiązku wydania rozstrzygnięcia w sprawie odwołania, jeżeli takie odwołanie nie zostało złożone.Nie można uznać za odwołanie pisma z którego wynika „rozważenie kandydatury” w przypadku zwolnienia miejsca, a więc w ewentualnym przyszłym postępowaniu uzupełniającym. Z dokumentu musi jednoznacznie wynikać, że jest to odwołanie od decyzji komisji rekrutacyjnej. Dyrektor nie musi domyślać się intencji pisma. Nierozpatrzenie pisma niespełniającego warunków odwołania nie może być zatem uznane za bezczynność dyrektora.

Jedynie niesporządzenia przez komisję rekrutacyjną uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka, będzie kwalifikowane jako bezczynność organu, gdy skarżący rzeczywiście złoży wniosek o uzasadnienie w terminie ustawowym (postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 8 kwietnia 2015 sygn. I OSK 76/15).

Orzecznictwo:

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z  8 kwietnia 2015 r., sygn. I OSK 76/15

Dariusz Skrzyński, prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38821 )
Array ( [docId] => 38821 )