Podsumowując półrocze, należy wziąć pod uwagę zmiany w dokumentacji nauczania

Autor: Barbara Milecka
Data: 26-01-2016 r.

Podsumowanie półrocza w szkole wiąże się z uzupełnieniem i sprawdzeniem przez dyrektora m.in. dokumentacji nauczania. W roku szkolnym 2015/2016 dyrektorzy muszą wziąć pod uwagę 2 zmiany w dokumentacji wynikające ze zmiany przepisów. Sprawdź, o jakie zmiany chodzi.

Wydruki komputerowe ocen opisowych trzeba dołączyć do dziennika lekcyjnego

Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania zostało dostosowane do zmian wynikających z nowelizacji ustawy o systemie oświaty i wydania nowych rozporządzeń, w szczególności w sprawie oceniania. Stąd podsumowując półrocze w roku szkolnym 2015/2016, należy pamiętać o tym, że:

 

1) oceny opisowe, na każdym etapie edukacyjnym, sporządzone komputerowo w postaci wydruku podpisanego przez odpowiednio nauczyciela prowadzącego dane zajęcia edukacyjne albo wychowawcę klasy, można dołączyć do dziennika lekcyjnego, co jest równoznaczne z wpisem do dziennika lekcyjnego,

2) w związku z wprowadzeniem w art. 3 pkt 18b ustawy o systemie oświaty określenianiepełnosprawność intelektualna” zamiast „upośledzenie umysłowe” taką nomenklaturę należy stosować we wszystkich dokumentach.

Dodatkowe obowiązki dyrektora związane z dokumentacją podsumowującą półrocze

Inne czynności dokumentowania, o których warto pamiętać na koniec półrocza, to:

  • obowiązek rozliczenia rejestrowanych w dziennikach zajęć pozalekcyjnych zajęć i czynności nauczyciela realizowanych w ramach czasu pracy, a wynikających z art. 42 Karty Nauczyciela. Z rozporządzenia o dokumentowaniu wynika, że w dziennikach tych musi być adnotacja wskazująca, że zajęcia te stanowią realizację zajęć , o których mowa w art. 42 Karty Nauczyciela,
  • obowiązek gromadzenia w indywidualnej teczce dla każdego dziecka, ucznia, słuchacza lub wychowanka objętego pomocą psychologiczno-pedagogiczną wszelkiej dokumentacji związanej z udzielaną pomocą, oznacza to w związku z wprowadzeniem co najmniej 2 razy w roku szkolnym obowiązku dokonywania wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia konieczność udokumentowania tego faktu,
  • w szkołach dla dorosłych zmiana w dokumentacji dotyczy dokonywania wpisów do arkusza ocen na podstawie protokołów egzaminów semestralnych.

Rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania, dotyczy tylko szkół i placówek publicznych. Jednak zgodnie z postanowieniami art. 7 ust. 3 ustawy o systemie oświaty szkoła niepubliczna może uzyskać uprawnienia szkoły publicznej, jeżeli „prowadzi dokumentację nauczania ustaloną dla szkół publicznych”.

Barbara Milecka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38460 )
Array ( [docId] => 38460 )