Procedury rozpatrywania skarg na nauczycieli w statucie przedszkola

Data: 17-12-2014 r.

Statut przedszkola powinien wskazywać tryb rozpatrywania skarg na nauczyciela przez dyrektora. Procedury powinny regulować co najmniej takie kwestie, jak: forma skargi, zasady przyjmowania skarg, tryb postępowania wyjaśniającego oraz termin ich rozpatrzenia.

Obowiązujące przepisy nie regulują sposobu postępowania dyrektora w sprawach skarg na nauczycieli. Można wyróżnić dwa stanowiska w tej kwestii. Według pierwszego to w statucie placówki powinny znaleźć się te procedury. Według drugiego skoro ucznia (dziecko) łączy z przedszkolem stosunek administracyjnoprawny, to jego rodzicom przysługiwać będzie prawo składania skarg na zasadach określonych w przepisach Kodeksu postępowania administracyjnego.

Niezależnie od tego, które z powyższych stanowisk przyjmiemy za trafniejsze, uznać należy, że pożądane jest, aby statut przedszkola wskazywał tryb rozpatrywania skarg na nauczyciela przez dyrektora. Ustalając go, można kierować się zasadami określonymi w Kodeksie postępowania administracyjnego. Tryb powinien regulować co najmniej takie kwestie, jak:

  • forma skargi,

  • zasady przyjmowania skarg,

  • tryb postępowania wyjaśniającego,

  • termin rozpatrzenia.

Niezależnie od tego, czy przedszkole określiło tryb rozpatrywania skarg, czy nie, rodzic ma prawo zawsze i wszędzie składać skargi. Jeśli w placówce nie ma regulacji wewnętrznych w tej sprawie, nie zwalnia to dyrektora z obowiązku rozpatrzenia skargi. Brak reakcji ze strony dyrektora może doprowadzić do tego, że zlekceważony rodzic złoży skargę także na niego. W zależności od rodzaju zarzutów skargi trafiają do urzędu/instytucji mającej zwierzchnictwo nad dyrektorem, np. organu prowadzącego, kuratora oświaty, Rzecznika Praw Dziecka.

Z uwagi na to, że przedszkole niepubliczne wykonuje zadanie publiczne, a dobro dziecka powinno przyświecać działaniu dyrektora, pożądane jest, aby tryb rozpatrywania skarg był określony w dokumencie przedszkola, np. w statucie.

Wanda Pakulniewicz, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36233 )
Array ( [docId] => 36233 )