Przydział godzin w nowym roku szkolnym - na podstawie arkusza organizacji

Data: 13-05-2013 r.

Do końca kwietnia dyrektor miał obowiązek opracować i przekazać do organu prowadzącego arkusz organizacji na nowy rok szkolny. Na jego podstawie, do końca maja 2013 r. każdy nauczyciel musi otrzymać informację o planowanym przydziale godzin obowiązkowych zajęć dydaktyczno-wychowawczych, a więc też o wymiarze zatrudnienia lub zmianie warunków pracy.

Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji szkoły opracowany przez dyrektora, z uwzględnieniem szkolnego planu nauczania. Organ prowadzący zatwierdza opracowaną przez dyrektora organizację pracy szkoły w terminie do 30 maja każdego roku. Na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacji szkoły dyrektor szkoły ustala tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych (rozporządzenie MEN z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół).

Maj w szkołach i placówkach feryjnych jest okresem, w którym dyrektor musi podjąć decyzje kadrowe wobec nauczycieli na podstawie zatwierdzonej organizacji. W tym czasie musi nastąpić − w razie potrzeby − wypowiedzenie stosunku pracy lub warunków pracy nauczycieli.

Zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela rozwiązanie stosunku pracy nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony w szkołach i placówkach feryjnych następuje z końcem roku szkolnego (31sierpnia) za uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniem. Co do zasady ma to odniesienie także do zmiany warunków zatrudnienia, na przykład w postaci zmniejszenia wymiaru zajęć.

 

Ponieważ zgodnie z Kartą Nauczyciela w szkołach i placówkach feryjnych zmiany kadrowe dokonywane są tylko raz w roku, ewentualne wypowiedzenie stosunku pracy lub warunków pracy nauczyciela spowodowane zmianami organizacyjnymi, może nastąpić także podczas urlopu dla poratowania zdrowia. W tym przypadku nie znajduje zastosowania art. 41 Kodeksu pracy zabraniający wypowiadania stosunku pracy w czasie urlopu oraz innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 26 stycznia 1982 r. − Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.).
  • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. − Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. z 2001 r. nr 61, poz. 624 ze zm.).

Małgorzata Krajewska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30250 )
Array ( [docId] => 30250 )