Rada rodziców wyznacza osobę do prowadzenia dokumentacji

Autor: Bożena Winczewska
Data: 23-01-2015 r.

Bez względu na to kto prowadzi dokumentację rady rodziców, dyrektor nie powinien jej przeglądać z własnej inicjatywy. Regulamin rady rodziców powinien przewidywać kto prowadzi i przechowuje jej dokumentację.

Mimo, że rada rodziców nie funkcjonuje jako samodzielna, odrębna od szkoły jednostka organizacyjna, powinna być organem autonomicznym, całkowicie niezależnym od dyrektora i nauczycieli. Rada sama wyznacza osobę odpowiedzialną za prowadzenie i przechowywanie dokumentacji i zapisuję tę decyzję w swoim regulaminie.

Wybrana rada powinna w możliwie najkrótszym czasie ukonstytuować się, wybrać prezydium, ustalić sposób podejmowania decyzji i podział obowiązków oraz harmonogram swojej pracy. Rodzice mogą nadać taką strukturę radzie, jaka odpowiada im i potrzebom szkoły.

Wobec dyrektora i innych organów szkoły radę i ogół rodziców zwykle reprezentuje wybrane przez nią prezydium. Jego skład i przyznane mu kompetencje powinny być określone w regulaminie rady rodziców. Zwykle jest to przewodniczący, jego zastępca, skarbnik i sekretarz. Dyrektor i nauczyciele nie powinni ingerować w jej działalność i z własnej inicjatywy przeglądać dokumentacji prowadzonej przez radę rodziców.

Szczegółowe kompetencje rady rodziców powinien określać statut szkoły. A jej działalność reguluje uchwalony przez nią regulamin, który musi być zgodny z przepisami ustawy o systemie oświaty.

Regulamin rady rodziców powinien w szczególności określać:

  • szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów,

  • wewnętrzną strukturę i tryb pracy rady,

  • zasady wydatkowania funduszy rady rodziców, które może gromadzić w celu wspierania działalności statutowej szkoły.

W jednolitym wykazie akt rady rodziców należy wskazać jaką odrębnie numerowaną teczkę z oznaczoną kategorią akt ma mieć rada. Zgodnie z proponowanym przez Archiwum Państwowe jednolitym rzeczowym wykazem akt dla szkół dane o składzie, materiały na obrady, protokoły posiedzeń, uchwały, wnioski, regulaminy organów szkoły kwalifikuje się do kategorii B25, co do której obowiązuje 25 letni okres przechowywania.

Bożena Winczewska, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36431 )
Array ( [docId] => 36431 )