Rząd zatwierdził zmiany w ustawie o systemie oświaty

Data: 18-11-2013 r.

Zakaz przyjmowania korzyści majątkowych przy wyborze podręczników, możliwość zatrudniania w przedszkolach specjalistów, dostosowanie pracy świetlic szkolnych do potrzeb rodziców – to tylko niektóre rozwiązania przewidziane w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty zatwierdzonym 12 listopada przez Radę Ministrów.

Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty z 28 sierpnia 2013 r., poza zmianami w zasadach rekrutacji do szkół i przedszkoli wprowadza także inne zmiany dotyczące pracy szkół i placówek oświatowych:

  1. Wydawcy podręczników lub firmy dokonujące obrotu podręcznikami nie będą mogli oferować, obiecywać ani udzielać szkołom i nauczycielom jakichkolwiek korzyści w sposób pośredni lub bezpośredni, w zamian za dokonanie wyboru określonego podręcznika lub dostarczenie dowodów, że doszło do jego nabycia.

  2. W przedszkolu będzie możliwe zatrudnienie osób mających przygotowanie specjalistyczne do prowadzenia danych zajęć, lecz nieposiadających przygotowania pedagogicznego. Obecnie taka możliwość istnieje tylko w szkołach.

  3. W szkole podstawowej można będzie zatrudnić osobę (która posiada co najmniej kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej) w celu wsparcia nauczycieli prowadzących obowiązkowe zajęcia edukacyjne lub opiekę świetlicową.

  4. Szkoła podstawowa oraz szkoła prowadząca kształcenie specjalne będzie zobowiązana – na wniosek rodziców – zapewnić opiekę świetlicową tym uczniom, którzy pozostają w szkole dłużej ze względu na czas pracy rodziców. Natomiast w przypadku uczniów, którzy ze względu na organizację dojazdu do szkoły lub inne okoliczności wymagają zapewnienia opieki w szkole, szkoła podstawowa i specjalna zapewni zajęcia opieki świetlicowej.

  5. Gmina będzie miała obowiązek zwrotu kosztów przejazdu środkami komunikacji publicznej dla opiekuna dziecka uczęszczającego do szkoły, do czasu ukończenia przez dziecko 7. roku życia, w sytuacji gdy droga dziecka z domu do szkoły przekroczy odległość 3 km.

  6. Niedopuszczalne będzie powierzanie lub przekazywanie wykonywania zadań oświatowych osobie prawnej utworzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego lub osobie prawnej, w której ta jednostka ma udziały. W przypadku powierzenia wykonywania zadań oświatowych związkowi międzygminnemu lub związkowi powiatów stosowane muszą być przepisy dotyczące prowadzenia szkół publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego, w tym ustawa Karta Nauczyciela.

    Projekt nowelizacji został 12 listopada 2013 r. zatwierdzony przez Radę Ministrów. Planowany termin wejścia w życie zmian to rok szkolny 2016/2017.

    Źródło:
    • Projekt ustawy z 28 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.
    • Strona internetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej (www.men.gov.pl).

    Agnieszka Rumik, radca prawny


    Zobacz także:

    Zaloguj się, aby dodać komentarz

    Nie masz konta? Zarejestruj się »

    Zobacz także

    Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

    pobierz

    Jak oduczyć dziecko przeklinania

    pobierz

    Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

    pobierz

    Reforma oświaty

    pobierz

    Polecane artykuły

    Array ( [docId] => 30332 )
    Array ( [docId] => 30332 )