To organ prowadzący szkołę ustala zasady uśredniania pensum

Data: 26-02-2015 r.

Po zakończeniu roku szkolnego przez maturzystów plan obowiązkowych zajęć dydaktyczno-wychowawczych nauczyciela może nie wyczerpywać obowiązującego go tygodniowego wymiaru. Nauczyciel ten powinien nauczać odpowiednio większą liczbę godzin w innych okresach roku szkolnego.

Przypadki, w których nauczyciele będą zobowiązani do nauczania większej liczby godzin w innych okresach roku szkolnego, tak aby wypracować określone w umowie pensum (np. 18 godzin czy 22 godziny w przypadku nauczycieli praktycznej nauki zawodu), dyrektor szkoły identyfikuje już na etapie przygotowywania arkusza organizacji.

Rozliczenie roczne, a nie tygodniowe

W takiej sytuacji zobowiązany jest do ustalenia w łącznym rozliczeniu całorocznym tzw. pensum uśrednionego oraz do rozdzielenia godzin pensum i ewentualnych godzin ponadwymiarowych.

Zasady ustala rada gminy/powiatu

Kompetencje do ustalenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, otrzymał organ prowadzący szkołę.

Przykład:

Dyrektor szkoły, któremu obniżono pensum do 5 godzin tygodniowo, tak ustalony wymiar obowiązkowych zajęć dydaktycznych jest zobowiązany realizować w każdym tygodniu roku szkolnego. Jeżeli ma zajęcia z uczniami w klasie maturalnej i w miesiącach maj–czerwiec nie będzie mógł ich prowadzić w wymiarze 5 godzin, powinien nauczać odpowiednio większą liczbę godzin w innych okresach roku szkolnego.

Dariusz Skrzyński, prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36622 )
Array ( [docId] => 36622 )