Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Tue, 23 Apr 2024 14:30:28 +0200 Edukacja uczniów z Ukrainy w roku szkolnym 2023/24 https://www.experto24.pl/oswiata/organizacja-pracy-placowki/warunki-edukacji-dla-uczniow-z-ukrainy.html 349524b12d6a9e4bc73925eedf814b1e Sun, 18 Jun 2023 13:51:00 +0200 Experto24.pl Minister edukacji w liście skierowanym do kuratorów oświaty, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego a przede wszystkim do dyrektorów szkół i nauczycieli, przedstawia jakie obowiązują systemowe rozwiązania w zakresie edukacji oraz opieki uczniów z Ukrainy. Przedstawione zasady dotyczą roku szkolnej 2023/2024.< Edukacja uczniów z Ukrainy w roku szkolnym 2023/24

Edukacja uczniów z Ukrainy w roku szkolnym 2023/24

Experto24.pl

Minister edukacji w liście skierowanym do kuratorów oświaty, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego a przede wszystkim do dyrektorów szkół i nauczycieli, przedstawia jakie obowiązują systemowe rozwiązania w zakresie edukacji oraz opieki uczniów z Ukrainy. Przedstawione zasady dotyczą roku szkolnej 2023/2024.

Dzieci z Ukrainy w wieku od 7 do 18 roku życia są przyjmowane do publicznych szkół na takich samych warunkach jak dzieci będące polskimi obywatelami. Tak samo są więc obejmowane opieką i mają prawo do takich samych warunków nauczania. 

Zobacz także: Czy uczeń z Ukrainy może zrezygnować z dodatkowych lekcji języka polskiego 

Dzieci są przyjmowane w ciągu całego roku szkolnego, natomiast decyzja o tym do której klasy uczeń ma chodzić, jest uzależniona od sumy ukończonych lat nauki za granicą. Podstawą są także dokumenty wydane przez zagraniczne szkoły. Nie jest wymagane, aby te dokumenty były tłumaczone przez tłumacza przysięgłego.  Jeśli ani dziecko ani rodzice czy opiekunowie nie dysponują takimi dokumentami, wystarczające powinno być oświadczenie rodziców o sumę lat nauki.

Zobacz także: Dzieci z Ukrainy w przedszkolu 2023/2024 – zwiększenie liczebności grup czy rekrutacja 

Przepisy pozwalają rodzicom także na zwrócenie się do dyrektora placówki, aby dziecko zostało przyjęte do klasy niższej, co może być podyktowane chociażby wiekiem ucznia. 

Co do zasady, dziecko z Ukrainy powinno trafić do szkoły, w której obwodzie mieszka. Szkoła ma obowiązek przyjąć je z urzędu. Jedna w przypadku gdy przyjęcie dzieci podlegających obowiązkowi szkolnemu wymagałoby przeprowadzenia zmian organizacyjnych w pracy szkoły - organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, która prowadzi szkołę podstawową, może - jako miejsce realizacji obowiązku szkolnego - wskazać:
- inną szkołą podstawową prowadzoną przez tę samą jednostkę samorządową
- inną szkołę podstawową prowadzoną przez inną jednostkę samorządu terytorialnego, jeśli obie jednostki zawrą odpowiednie porozumienie. 

Jeśli jednostka samorządu terytorialnego nie może wskazać innej właściwej szkoły - robi to kurator oświaty.

Inne szkoły mogą uzależnić przyjęcie dziecka od liczby wolnych miejsc. Nie jest istotne co potwierdza pobyt ucznia na terenie Polski (czy jest to zezwolenie na pobyt czasowy, zezwolenie na pobyt stały, czy zgoda na pobyt ze względów humanitarnych czy uzyskanie statusu uchodźcy). 

Zobacz także: Ukończenie szkoły przez uczniów z Ukrainy 2022/2023 – co z przedmiotami z lat poprzednich 

Resort edukacji rekomenduje organizowanie nauki uczniów przybywających z Ukrainy w formie oddziałów przygotowawczych. Wynika to z braku lub słabej znajomości języka polskiego, a także z konieczności dostosowania przekazywanych treści do potrzeb tej grupy uczniów. 

Zobacz także: Klasyfikacja roczna uczniów z Ukrainy – w szkole i oddziale przygotowawczym 

Ministerstwo edukacji poinformowało, że planowane jest przedłużenie niektórych zasad dotyczących edukacji dzieci z Ukrainy, w związku z przedłużeniem legalności ich pobytu na podstawie tzw. specustawy ukraińskiej. W związku z czym w roku szkolnym 2023/2024 także będzie możliwe:
a) powołanie składu zespołu egzaminatorów, który będzie sprawdzał pracę uczniów z Ukrainy napisane w ramach egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego
b) niepodleganie rocznej i śródrocznej klasyfikacji, jeśli uczniowie uczęszczają do oddziału przygotowawczego
c) organizowanie dodatkowych zajęć języka polskiego, będzie ich co najmniej 6 godzin tygodniowo, a grupy nie mogą przekroczyć 15 uczniów.
d) uczęszczanie uczniów do oddziałów przygotowawczych na zajęcia przeznaczone do osiągnięcia określonych efektów kształcenia 

Zobacz także: Będą zmiany w Karcie Nauczyciela w zakresie czasu pracy nauczycieli 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl

Oprac. red.

uczeń z Ukrainy, edukacja dzieci z Ukrainy, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Nowe wzory świadectw szkolnych jeszcze w tym roku szkolnym https://www.experto24.pl/oswiata/organizacja-pracy-placowki/nowe-wzory-swiadectw-szkolnych-jeszcze-w-tym-roku-szkolnym.html c54ee70a60eab9a083a8aec13e5319b1 Sun, 18 Jun 2023 13:38:21 +0200 Experto24.pl Nowe przepisy dotyczące m.in. wzorów świadectw szkolnych promocyjnych i szkolnych świadectw ukończenia szkoły, a także arkuszy ocen i legitymacji szkolnych - weszły w życie 17 czerwca 2023. Sprawdźmy co się zmieni. < Nowe wzory świadectw szkolnych jeszcze w tym roku szkolnym

Nowe wzory świadectw szkolnych jeszcze w tym roku szkolnym

Experto24.pl

Nowe przepisy dotyczące m.in. wzorów świadectw szkolnych promocyjnych i szkolnych świadectw ukończenia szkoły, a także arkuszy ocen i legitymacji szkolnych - weszły w życie 17 czerwca 2023. Sprawdźmy co się zmieni. 

Nowości są wynikiem wejścia w życie podpisanego 7 czerwca 2023 r. rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie świadectw, dyplomów i innych druków. Znalazły się w nim m.in. wzory:
a) świadectw szkolnych - zarówno promocyjnych jak i ukończenia szkoły
b) arkuszy ocen
c) legitymacji szkolnych
d) zaświadczeń
e) świadectw
f) dyplomów
g) certyfikatów wydawanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne. 

Nowe rozporządzenie określa także zasady wydawania i oczywiście wypełniania wskazanych dokumentów. Niewątpliwie powinny się z nim zapoznać: szkoły, kuratoria oświaty i okręgowe komisje egzaminacyjne. 

Zobacz także: Najważniejsze zadania dyrektora na koniec roku szkolnego 

Świadectwa i arkusze ocen

Niewątpliwie najważniejsze zmiany, które wprowadzają nowe przepisy odnoszą się do świadectw ukończenia szkoły, świadectw promocyjnych i arkuszy ocen - zarówno dla szkół podstawowych jak i ponadpodstawowych. To szkoła będzie odpowiedzialna za wpisywanie nazw przedmiotów, które były realizowane przez ucznia - zarówno na świadectwach jak i na arkuszu ocen. W wielu szkołach już od lat odbywa się to elektronicznie. Kolejność przedmiotów została określona w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół, trzeba przy tym uwzględnić konkretny typ szkoły. 

Nowe przepisy to także próba ujednolicenia wzorów świadectw szkolnych i arkuszy ocen. Taka konieczność wynika chociażby z wprowadzania nowych przedmiotów, które ma się sukcesywnie odbywać. Przedmiotami tymi są:
a) historia i teraźniejszość
b) biznes i zarządzenia, który zastąpi podstawy przedsiębiorczości w szkołach ponadpodstawowych począwszy od roku 2023/24
c) język łaciński w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych począwszy od roku szkolnego 2023/24

Zobacz także: Świadectwa szkolne 2023 – rady dla wypełniających 

Legitymacje szkolne

W nowych przepisach nie znalazł się już papierowy wzór legitymacji szkolnej i przedszkolnej dla niepełnosprawnych dzieci. Obowiązywać będzie wyłącznie legitymacja w postaci plastikowej karty, a także mLegitymacja szkolna, której można używać w aplikacji mObywatel. 

Zobacz także: Duplikat świadectwa ukończenia szkoły – czy można wysłać pocztą 

Wejście w życie nowych przepisów

Nowe regulacje zawarte w rozporządzeniu zaczęły obowiązywać od 17 czerwca. Biorąc pod uwagę zbliżający się koniec roku, szkoły nie mają zbyt wiele czasu na dostosowanie się do nowych regulacji. Aby ułatwić im zadanie, szczególnie w zakresie wydawania świadectw szkolnych według nowych wzorów, na których nie ma nadrukowanych nazw zajęć, przewiduje się, że:
a) szkoły podstawowe i szkoły specjalne przysposabiające do pracy mogą jeszcze wydać świadectwa szkolne promocyjne na drukach i blankietach wyprodukowanych na podstawie dotychczasowych przepisów, do czasu wyczerpania tych druków i blankietów,
b) w przypadku liceum ogólnokształcącego, technikum, szkoły branżowej I stopnia - promocyjne świadectwa szkolne także mogą być do czasu wyczerpania zapasów wydawane na blankietach wydrukowanych na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów
c) ograniczenie stosowania dotychczasowych wzorów i druków dotyczy jedynie świadectw promocyjnych dla liceum ogólnokształcącego, branżowej szkoły I stopnia oraz technikum, dla uczniów, którzy rozpoczęli edukację w tych szkołach po 1 września 2022 r., czyli po wprowadzeniu takich przedmiotów jak historia i teraźniejszość, biznes i zarządzanie oraz język łaciński. Wcześniejsze roczniku mogą otrzymać świadectwa na dotychczasowych drukach. 

Zobacz także: Powtarzanie klasy a brak miejsca w arkuszu ocen 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl

Oprac. red. 

świadectwo, dyplom, oświata, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Laptopy dla IV klasy - jakie wątpliwości budzą przepisy? https://www.experto24.pl/oswiata/organizacja-pracy-placowki/laptopy-dla-iv-klasy-jakie-watpliwosci-budza-przepisy.html 0fc85460392fe578132498e30996b50c Mon, 12 Jun 2023 22:31:16 +0200 Experto24.pl Wiele słychać ostatnio o projekcie, który gwarantuje zakup laptopów dla czwartoklasistów. Jednak nie wszyscy są tym projektem zachwyceni. Konfederacja Lewiatan zarzuca, że taki sposób cyfryzacji jest wprowadzany do oświaty zbyt pośpiesznie. Resort odpowiada na zarzuty kierowane wobec nowych przepisów. < Laptopy dla IV klasy - jakie wątpliwości budzą przepisy?

Laptopy dla IV klasy - jakie wątpliwości budzą przepisy?

Experto24.pl

Wiele słychać ostatnio o projekcie, który gwarantuje zakup laptopów dla czwartoklasistów. Jednak nie wszyscy są tym projektem zachwyceni. Konfederacja Lewiatan zarzuca, że taki sposób cyfryzacji jest wprowadzany do oświaty zbyt pośpiesznie. Resort odpowiada na zarzuty kierowane wobec nowych przepisów. 

Konfederacja Lewiatan opublikowała swoje uwagi do ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Wśród nich znalazły się takie postulaty jak:
a) konieczność wyposażenia laptopów dla uczniów w oprogramowanie edukacyjne
b) wsparcie dla nauczycieli szkół niepublicznych
c) doprecyzowanie przepisów dotyczących własności i dysponowania przekazanymi uczniom komputerami
d) wartość bonu przekazywanego nauczycielom na zakup komputerów
e) zmniejszenie obowiązków i wymagań narzuconych sprzedawcom, którzy mają realizować bony przekazywane nauczycielom

Jak do tych zarzutów ustosunkował się resort cyfryzacji? 

Zobacz także: Komputery dla uczniów i nauczycieli 

ad. a) Ministerstwo Cyfryzacji odpowiada, że każda szkoła może dowolnie wybrać rozwiązania edukacyjne o oprogramowanie dodatkowe, które będzie wykorzystywane do realizacji podstawy programowej. Nie ma w tym zakresie narzuconych żadnych rozwiązań. Co więcej, resort przygotował także bezpłatne oprogramowanie odpowiadające obowiązującej podstawie programowej, dostępne między innymi na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej. 

Zobacz także: 8 decyzji dyrektora przydatnych przed końcem roku szkolnego 

ad. b) Resort cyfryzacji przypomina, że podczas prac na ustawą, zmieniono przepisy. Zgodnie z aktualną wersją bony na zakup komputerów będą mogli otrzymać także nauczyciele szkół niepublicznych. 

ad. c) Konfederacja podkreślała, że w ustawie jest mowa o rodzicach i jej zdaniem może to rodzić wątpliwości w przypadku gdy dzieckiem zajmuje się jedno z rodziców. Przepisy nie są także kompletne jeśli chodzi o ewentualną odpowiedzialność za eksploatację i zabezpieczenie sprzętu. Co prawda w ustawie pojawił się np. zakaz zbywania sprzętu, jednak nie ma określonych żadnych sankcji za takie działania. 

Ministerstwo Cyfryzacji zauważa, że zgodnie z przyjętymi przepisami laptop jest przekazywany na podstawie umowy zawartej przez organ prowadzący szkołę oraz rodzica lub opiekuna prawnego. Nie ma jednak potrzeby - jego zdaniem - wprowadzać dodatkowej regulacji, która będzie wskazywać który z rodziców ma podpisać tę umowę. Rolą przepisów tej ustawy nie jest przecież rozstrzyganie kwestii opieki nad dzieckiem. Podkreśla także, że ewentualne sankcje za niedotrzymanie warunków umowy będą regulowane w zawieranych umowach na podstawie których sprzęt jest przekazywany. Natomiast sam wzór umowy będzie opublikowany w rozporządzeniu ministra cyfryzacji wydanym na podstawie ustawy. 

Zobacz także: „Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych” – nowe środki na szkolenia w oświacie 

ad. d)  Zdaniem konfederacji wartość bonu przekazywanego nauczycielom powinna pozwalać na zakup komputera chociażby w podstawowej wersji, który spełnia minimalne wymagania. Resort zapewnia, że właśnie tak jest. Minimalne wymagania dla nauczycielskiego sprzętu zostały określone w załączniku nr 1 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 28 grudnia 2022 r.  zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania. Kupując taki komputer nauczyciel nie będzie musiał ponosić dodatkowych kosztów. Jednak może on zdecydować o dopłacie i kupić inny rodzaj sprzętu lub oprogramowania, z samodzielną dopłatą, który będzie bardziej odpowiadał im potrzebom i bardziej będzie dostosowany do przedmiotu, którego uczą. 

Zobacz także: Bony dla nauczycieli na zakup komputera 

ad. e) Zdaniem resortu nie ma żadnych trudności dla sprzedawców w realizacji bonu na laptopy. Mechanizm ten jest już im znany, bo wielu z nich stosuje go w przypadku sprzedaży np. dekoderów. Sposób jest więc już sprawdzony przez Ministerstwo Cyfryzacji, które jest administratorem systemu teleinformatycznego do obsługi bonów. 

Zobacz także: Sztuczna inteligencja w szkole 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji - portal gov.pl

Oprac. red. 

edukacja, komputeryzacja w szkole, szkoła, komputery, laptopy dla czwartej klasy, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Nadmierne koszty szkolnych obiadów https://www.experto24.pl/oswiata/organizacja-pracy-placowki/nadmierne-koszty-szkolnych-obiadow.html 63e3234d7a454c9e3e1d5660461052e8 Sun, 21 May 2023 09:37:10 +0200 Experto24.pl Od 1 września 2022 r. szkoły i przedszkola mają zapewnić dzieciom możliwość zjedzenia co najmniej jednego ciepłego posiłku. Choć koszt dla rodziców ma się ograniczać jedynie do produktów, w szkołach korzystających z zewnętrznych firm cateringowych, koszty te są dużo wyższe niż w placówkach z własną stołówką. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie do ministra oświaty. < Nadmierne koszty szkolnych obiadów

Nadmierne koszty szkolnych obiadów

Experto24.pl

Od 1 września 2022 r. szkoły i przedszkola mają zapewnić dzieciom możliwość zjedzenia co najmniej jednego ciepłego posiłku. Choć koszt dla rodziców ma się ograniczać jedynie do produktów, w szkołach korzystających z zewnętrznych firm cateringowych, koszty te są dużo wyższe niż w placówkach z własną stołówką. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie do ministra oświaty. 

Przepisy Prawa oświatowego są różnie interpretowane w różnych gminach. W konsekwencji, osoby chcące korzystać z ciepłych obiadów w szkole znajdują się w różnej sytuacji, co może nawet prowadzić do uznania za nierówne traktowanie. Z wniosków płynących do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że koszty szkolnych i przedszkolnych obiadów są zróżnicowane w zależności od tego, czy placówka korzysta z zewnętrznej firmy cateringowej czy też posiłki przygotowuje w stołówce szkolnej. 

Szkolna stołówka

Prawo oświatowe nie zawiera nakazu zorganizowania stołówki w szkole. Owszem daje taką możliwość, określa także zasady płatności za obiady, przypadki pozwalające na skorzystanie ze zwolnienia z opłat, a w przypadku określonych szkół - obowiązek zapewnienia jednego gorącego posiłku w ciągu dnia, włącznie ze stworzeniem możliwości do jego zjedzenia. O tym, czy w placówce pojawi się stołówka czy nie, zdecyduje ostatecznie dyrektor szkoły, w porozumieniu z organem prowadzącym. On też ustala warunki korzystania ze stołówki oraz wysokość opłat za posiłki. 

Zobacz także: Regulamin korzystania ze stołówki przedszkolnej – jakie zapisy dotyczące opłat 

Opłaty w orzecznictwie sądów administracyjnych 

Ważne: Opłaty za korzystanie z posiłku w stołówce zorganizowanej w publicznej szkole czy też publicznym przedszkolu powinny być ustalane przez radę gminy jako równowartość surowców wykorzystanych do ich przygotowania (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 listopada 2010 r., sygn. I OSK 1554/10). 

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego pozostałe koszty związane z przygotowaniem posiłków ma ponieść organ prowadzący szkołę. Niezależnie od tego czy są to koszty wynagrodzenia pracowników, składek odprowadzanych od tego wynagrodzenia czy nakłady niezbędne na utrzymanie kuchni, czy też - w przypadku placówek korzystających z zewnętrznego cateringu - koszty związane z przygotowaniem i dowozem posiłków do jadalni / stołówki. 

Zgodnie z art. 106 ust. 4 Prawa oświatowego - nie ma możliwości przerzucenia wskazanych kosztów w całości na rodziców (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 kwietnia 2022 r., sygn. III OSK 1043/21). 

Potrzeba zmian

Mimo wyraźnego orzecznictwa kontrola wykazała, że wiele gmin niesłusznie przerzuca te koszty na rodziców, a wielu dyrektorów placówek oświatowych jest wyraźnie zaskoczonych, że w przypadku korzystania z zewnętrznej firmy cateringowej nadal obowiązują ich przepisy Prawa oświatowego. 

Zobacz także: Rodzice nie płacą za posiłki szkolne – jak dochodzić należności 

Może to wynikać m.in. z interpretacji, którą przedstawił resort edukacji, który w swoim stanowisku stwierdził, że ustawodawca nie nakłada na gminę konieczności ponoszenia skutków finansowych zapewnienia odpłatnego gorącego posiłku dla chętnych uczniów. 

Biorąc pod uwagę istniejące rozbieżności, konieczna jest jednolita interpretacja, a najlepiej zmiana Prawa oświatowego w taki sposób, by obowiązujące przepisy nie budziły wątpliwości. 

Zobacz także: W jaki sposób pracownicy przedszkola dokonują opłat za obiady 

Źródło:

Informacja opublikowana w biuletynie informacji publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich - portal gov.pl

Oprac. red.

ciepły posiłek w szkole, uczeń, prawa ucznia, catering, opłaty za obiady, obiad w szkole, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Kryzys w oświacie - RPO do MEiN w sprawie sytuacji w szkołach https://www.experto24.pl/oswiata/organizacja-pracy-placowki/kryzys-w-oswiacie-rpo-do-mein-w-sprawie-sytuacji-w-szkolach.html 2df5dbb1207619310a42c9f184159d8c Mon, 26 Dec 2022 15:32:38 +0100 Experto24.pl Podsumowanie stanu oświaty w Polsce można zawrzeć w 3 punktach, braki kadrowe, nadmierne obciążenie i niskie płace. Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny występuje z tym do ministra edukacji i nauki. < Kryzys w oświacie - RPO do MEiN w sprawie sytuacji w szkołach

Kryzys w oświacie - RPO do MEiN w sprawie sytuacji w szkołach

Experto24.pl

Podsumowanie stanu oświaty w Polsce można zawrzeć w 3 punktach, braki kadrowe, nadmierne obciążenie i niskie płace. Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny występuje z tym do ministra edukacji i nauki. 

RPO wskazuje, że o brakach kadrowych pisał już wcześniej we wrześniu 2021 r. Choć upłynął już ponad rok, sytuacja nadal się utrzymuje, to zagraża realizacji konstytucyjnego prawa do nauki. Dyrektorzy mierzą się z wyzwaniem zapewnienia pełnej obsady kadrowej i nadal mają z tym problem. Związki zawodowe i stowarzyszenia monitorujące sytuację w oświacie informują o tysiącach wakatów. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy określił liczbę wakatów na poziomie 2861. 

Zobacz także: Urlop wypoczynkowy nauczyciela w ferie zimowe – jakich błędów unikać 

Niestety to nie koniec problemów z kadrami w szkołach i przedszkolach, bo nauczyciele odchodzą na emeryturę, a młodsi coraz rzadziej są zainteresowani wiązaniem swojej zawodowej ścieżki ze szkolnictwem. Przyczyn jest wiele - głównie jednak do kształt edukacji, kierunek zmian w oświacie i sposób kreowania nowych przepisów (m.in dotyczących zmian w awansie zawodowym nauczyciela, nieustanne walki o brak reformy Prawa oświatowego - już dwie próby wdrożenia Lex Czarnek, nowe zasady oceniania nauczycieli), warunki pracy i niewspółmierne do wymagań wynagrodzenie. Polska jest uznawana za jeden z krajów z najniższymi zarobkami kadry pedagogicznej w Europie. Nie dość tego, brakuje sprzętu w szkołach, w związku z czym nauczyciele sami muszą finansować zakup materiałów potrzebnych do pracy. 

Zobacz także: Mentoring i rola mentora w nowym awansie zawodowym 

Aby zagwarantować realizację zajęć zgodnie z planem, zatrudnieni nauczyciele dostają wiele godzin, a to jest nadmierne obciążenie, zwiększające ryzyko wypalenia zawodowego, a w konsekwencji może prowadzić do rezygnacji z wykonywania zawodu nauczyciela. To prowadzi także do pogorszenia jakości edukacji. 

Zdarzają się sytuacje, że nauczyciele po pierwszych doświadczeniach w pracy składają wypowiedzenie. 

Zobacz także: Rewalidacja – jak ją przydzielać i rozliczać 

Z kryzysem walczy się w sposób, który trudno określić jako rozwiązanie systemowe - wiele godzin pracy dla jednego nauczyciela, praca w kilku placówkach, powrót do pracy osób, które odeszły na emeryturę, a w ostateczności nawet zatrudnianie osób bez odpowiednich kwalifikacji. 

Dyrektorzy zgłaszają, że największe trudności mają w znalezieniu nauczycieli przedmiotów ścisłych: matematyki (85%), fizyki (16%), chemii (11%), informatyki (11%).

Zobacz także: Zamknięcie roku 2022. O tym musisz wiedzieć! 

Sytuacja prowadzi do coraz większego zainteresowania edukacją domową i wyborem szkół prywatnych. Nie wszystkich na nie stać, w związku z czym nasilać się będą nierówności w dostępie do edukacji - a to sprzeczne z art. 70 Konstytucji, zgodnie z którym władze mają obowiązek zagwarantować obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia. 

Zobacz także: Trzynastka dla pracowników niepedagogicznych – dodatkowe wynagrodzenie roczne krok po kroku 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich - portal bip.brpo.gov.pl 

Oprac. red. 

oświata, nauczyciele, wynagrodzenie nauczycieli, Karta Nauczyciela, braki kadrowe w oświacie, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Weto dla Lex Czarnek 2.0 https://www.experto24.pl/oswiata/organizacja-pracy-placowki/weto-dla-lex-czarnek-20.html 7ce8e98327bcd855b8d071f9fbb0e751 Fri, 16 Dec 2022 21:13:07 +0100 Experto24.pl Prezydent podjął decyzję o tym, że nie złoży swojego podpisu pod ustawą Lex Czarnek 2.0. Jest to już kolejne zawetowanie ustawy o zmianie prawa oświatowego - pierwsze weto miało miejsce w marcu tego roku, drugie - 15 grudnia 2022 r. < Weto dla Lex Czarnek 2.0

Weto dla Lex Czarnek 2.0

Experto24.pl

Prezydent podjął decyzję o tym, że nie złoży swojego podpisu pod ustawą Lex Czarnek 2.0. Jest to już kolejne zawetowanie ustawy o zmianie prawa oświatowego - pierwsze weto miało miejsce w marcu tego roku, drugie - 15 grudnia 2022 r. 

Podczas konferencji prasowej Prezydent poinformował, do Kancelarii wpływa od pewnego czasu korespondencja związana ze zmianą prawa oświatowego. Nie jest tajemnicą, że reforma przepisów, nazywana Lex Czarnek 2.0 - zresztą dokładnie tak samo jak jej poprzednia wersja - rodzi wiele kontrowersji i budzi wielkie emocje. 

Zobacz także:

prawo oświatowe, oświata, lex czarnek, weto dla lex czarnek, edukacja domowa, prawo oświatowe, kurator, działalność stowarzyszenia, organizacje pozarządowe w szkole, 

]]>
Komputery dla uczniów i nauczycieli https://www.experto24.pl/oswiata/organizacja-pracy-placowki/komputery-dla-uczniow-i-nauczycieli.html 43e9ab659e8462f3bf9aa4156aa9db25 Thu, 15 Dec 2022 20:17:40 +0100 Experto24.pl Resort edukacji przedstawił wstępne procedury dotyczące przekazywania komputerów dla szkół. Mają one trafić do nauczycieli w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, a także do uczniów klas czwartych szkół podstawowych. Planowane jest przekazanie komputerów w trzecim kwartale 2023 r. < Komputery dla uczniów i nauczycieli

Komputery dla uczniów i nauczycieli

Experto24.pl

Resort edukacji przedstawił wstępne procedury dotyczące przekazywania komputerów dla szkół. Mają one trafić do nauczycieli w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, a także do uczniów klas czwartych szkół podstawowych. Planowane jest przekazanie komputerów w trzecim kwartale 2023 r. 

Przygotowane procedury określają podstawowe informacje dotyczące przekazywania komputerów nauczycielom i uczniom klas IV szkół podstawowych. Przewiduje się, że trafią one do 465 tys. nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także do 365 uczniów, którzy od września 2023 r. będą uczyć się w klasie IV szkoły podstawowej. 

Kolejna część pomocy przewidziana jest w III kwartale 2024 r, kiedy kolejne 370 tys. uczniów klas IV ma dostać swoje komputery przenośne. 

Uznano, że dostarczenie komputerów dla uczniów klas IV jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem, ponieważ to właśnie oni zaczynają nauczanie w ramach wyodrębnionych zajęć, także w tej klasie rozpoczynają się lekcje informatyki. Nauczyciele będą mogli wykorzystać więcej narzędzi w tym także czerpać z bazy bezpłatnych materiałów edukacyjnych znajdujących się na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej. W klasach I-III nie jest natomiast zalecane zbyt częste korzystanie z pracy przy komputerze (odpowiednia higiena cyfrowa). 

Zobacz także: Jak chronić się przed cyberatakami w szkole 

Liczba uczniów jest póki co orientacyjna. Będzie ona opracowana na podstawie danych przekazywanych do systemu informacji oświatowej przez szkoły i organy prowadzące.

Te informacje będą również podstawą do określenia potrzebnych komputerów służbowych dla nauczycieli. W tym przypadku uzupełniające dane mają pochodzić z ankiety udostępnionej szkołom w strefie pracownika systemu informacji oświatowej. Ramy określające procedury dystrybucji urządzeń teleinformatycznych przewidują, że sprzęt będzie zapewniony dla co najmniej 90% nauczycieli publicznych szkół podstawowych i ponadpodstawowych kształcących w formie dziennej. 

Ważne: Komputery będą przekazane nauczycielom publicznych szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz dla uczniów klas czwartych szkół publicznych. 

Zakup komputerów będzie realizowany w ramach centralnych postępowań przetargowych. Będą one przeprowadzone przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Centrum Obsługi Administracji Rządowej. 

Zobacz także: Niezbędne sprzęty do wygodnej nauki zdalnej - doradzamy 

Wykonawcy dostarczą komputery bezpośrednio do organów prowadzących szkoły, podstawą będą umowy zawarte przez te organy z KPRM bądź Centrum Obsługi Administracji Rządowej. 

Koniecznym warunkiem jest posiadanie przez organy prowadzące szkoły kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Ten wymóg musi być zrealizowany na początku roku 2023 r. Będzie to niezbędne do podpisania umowy na przekazanie sprzętu komputerowego. To ważna informacja dla tych podmiotów, które takiego podpisu jeszcze nie mają. Średni czas oczekiwania wynosi bowiem 30 dni - więc aby zrealizować to wymaganie, muszą jeszcze w tym roku złożyć stosowny wniosek. 

Zobacz także: Nauka hybrydowa w nowoczesnej klasie 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl

Oprac. red.

edukacja, komputeryzacja w szkole, szkoła, komputery, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]> Lex Czarnek 2.0 - brakuje tylko podpisu Prezydenta https://www.experto24.pl/oswiata/organizacja-pracy-placowki/lex-czarnek-20-brakuje-tylko-podpisu-prezydenta.html 8ac4a6a47033ee7cc3d2bfb7cc44af32 Fri, 02 Dec 2022 22:27:24 +0100 Experto24.pl Ustawa wprowadzająca zmiany do Prawa oświatowego, nazywana Lex Czarnek 2.0 została ostatecznie przyjęta przez Sejm 1 grudnia 2022 r. Aby weszła w życie brakuje tylko podpisu Prezydenta. Nauczyciele wzywają do podpisania petycji do Prezydenta prosząc o zawetowanie ustawy. < Lex Czarnek 2.0 - brakuje tylko podpisu Prezydenta

Lex Czarnek 2.0 - brakuje tylko podpisu Prezydenta

Experto24.pl

Ustawa wprowadzająca zmiany do Prawa oświatowego, nazywana Lex Czarnek 2.0 została ostatecznie przyjęta przez Sejm 1 grudnia 2022 r. Aby weszła w życie brakuje tylko podpisu Prezydenta. Nauczyciele wzywają do podpisania petycji do Prezydenta prosząc o zawetowanie ustawy. 

Czwartkowe głosowanie Sejmu, dotyczyło odrzucenia wniosku Senatu. Wymagana była bezwzględna większość - czyli 223 głosy. Za odrzuceniem wniosku Senatu głosowało 224 posłów. Przeciw było 218. Dwie osoby wstrzymało się od głosu. W głosowaniu nie wzięło udziału aż 16 posłów. W efekcie, Lex Czarnek zostało przyjęte przez sejm i czeka na podpis Prezydenta. 

Czego dotyczył wniosek Senatu? 

Senat, 30 listopada 2022 r. przekazał do Sejmu uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Jej treść brzmi: Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 4 listopada 2022 r. ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw, odrzuca tę ustawę. 

W uzasadnieniu do swojej uchwały Senat podkreślił, że zasadniczo ustawa jest powtórzeniem przepisów z 13 stycznia 2022 r. Na dobrą sprawę zostaje więc aktualne uzasadnienie poprzedniego projektu - ocenianego negatywnie przede wszystkim ze względu na rozszerzenie kompetencji kuratora oświaty. 

Proponowana regulacja doprowadzi do zwiększenia uprawnień kuratora - czyli przedstawiciela administracji rządowej, a ograniczenie samodzielności jednostek samorządu terytorialnego. 

Nowe przepisy mogą prowadzić do zarzutu naruszenia zasady decentralizacji władzy publicznej - a ta wynika z art. 15 i 166 Konstytucji. Lex Czarnek uniemożliwia samorządom terytorialnym realizowania przysługujących im zadań publicznych. 

Ważne: Zdaniem Senatu Lex Czarnek nie odbiera samorządom zadań w dziedzinie oświaty, ale ogranicza ich zdolność do wykonywania tych zadań zgodnie z Konstytucją, czyli we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność. 

Senat dostrzega również inne zagrożenie. Jego zdaniem zwiększenie uprawnień kuratora oświaty sprawia, że stanie się on organem nadzoru nad samorządem terytorialnym - poprzez sprawowanie nadzoru pedagogicznego. 

Zastrzeżenia Senatu dotyczyły również ograniczenia możliwości prowadzenia zajęć przez stowarzyszenia lub inną organizację - bo do tego sprowadza się w rzeczywistości konieczność uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty. Może on nie wyrazić zgody na zajęcia nawet wówczas, gdy dyrektor, rada szkoły i rada rodziców wyraża pozytywną opinię na temat tych zajęć. 

To jedynie wycinek zarzutów Senatu wobec ustawy. 

Poznaj nasze szkolenia: Prawa i obowiązki nauczycieli wg Karty Nauczyciela 

Konsekwencje Lex Czarnek według ZNP

Zdaniem ZNP wprowadzenie nowych przepisów przyniesie faktyczną likwidację Karty Nauczyciela w przedszkolach. Doprowadzi do tego możliwość zatrudniania w przedszkolach osób niebędących nauczycielami - już nie tylko do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania, lecz do wszystkich zajęć. W konsekwencji Karta Nauczyciela będzie zastąpiona Kodeksem pracy. 

Zobacz także: Lex Czarnek – więcej możliwości w zatrudnianiu osób niebędących nauczycielami w przedszkolu 

Lex Czarnek to zmiana ustroju oświaty -to powrót do centralnego zarządzania i pozbawiania szkół autonomii. Trudno też wskazać prawdziwe intencje ustawodawcy wprowadzającego przepisy o zawieszeniu nauczyciela pełniącego funkcję dyrektora szkoły przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego czy nowe regulacje dotyczące oceny dyrektora. 

Nastąpi ogromne sformalizowanie procedur, kontrola stowarzyszeń i innych organizacji pozarządowych działających w szkołach - w efekcie doprowadzi to do ich wycofania się z tej działalności i zubożenia oferty edukacyjnej. 

Zobacz także: Niezbędna opinia kuratora oświaty na prowadzenie zajęć przez stowarzyszenia i organizacje  

Czy Prezydent zawetuje ustawę? 

Niestety uchwała Senatu została odrzucona. Mimo trwających protestów nauczycieli, mimo opinii Senatu, Lex Czarnek zostało przyjęte. Ostatnia nadzieja w Prezydencie. Już raz zawetował proponowane przez ministra edukacji zmiany w Prawie oświatowym. Weto pojawiło się w marcu 2022 r. Prezydent uzasadniając swoją decyzję w marcu zaznaczał, że nie jest to dobry czas na wewnętrzne spory. Podkreślał też społeczny sprzeciw wobec proponowanych przepisów. Można śmiało powiedzieć, że te argumenty nadal są aktualne. 

Pod petycją o zawetowanie Lex Czarnek podpisało się już niemal 11 tys. osób. Czy tym razem też się uda? 

Zobacz także:

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Związku Nauczycielstwa Polskiego - portal gov.pl
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej - portal gov.pl

Oprac. red. 

edukacja domowa, prawo oświatowe, Lex Czarnek, kurator, działalność stowarzyszenia,  

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Lex Czarnek 2.0 przyjęta przez Sejm https://www.experto24.pl/oswiata/organizacja-pracy-placowki/lex-czarnek-20-przyjeta-przez-sejm.html fe0540675162513b368d1a5b74a2d11a Mon, 07 Nov 2022 20:06:50 +0100 Experto24.pl Mimo niegasnących sprzeciwów dotyczących reformy Prawa oświatowego, Sejm przyjął ustawę nazywaną potocznie Lex Czarnek. To druga próba ministra edukacji i nauki do wprowadzenia rewolucji w systemie oświaty. Pierwsza zakończyła się prezydenckim wetem. < Lex Czarnek 2.0 przyjęta przez Sejm

Lex Czarnek 2.0 przyjęta przez Sejm

Experto24.pl

Mimo niegasnących sprzeciwów dotyczących reformy Prawa oświatowego, Sejm przyjął ustawę nazywaną potocznie Lex Czarnek. To druga próba ministra edukacji i nauki do wprowadzenia rewolucji w systemie oświaty. Pierwsza zakończyła się prezydenckim wetem. 

Minister edukacji zapowiadał drugie podejście do reformy prawa oświatowego praktycznie od razu po tym, gdy nie udało się wprowadzić ustawy za pierwszym razem. Niestety druga wersja wcale nie jest lepsza od pierwszej. Nauczyciele zauważają, że nie zmienia podejścia do nadzoru i rozszerzonych kompetencji kuratorów. Nowa ustawa to ograniczenie autonomii szkół, kontrole i karanie. Dodatkowym punktem niezgody są zmiany dotyczące edukacji domowej. 

Więcej pisaliśmy o tym w artykule:

edukacja domowa, prawo oświatowe, Lex Czarnek, kurator, działalność stowarzyszenia,  

]]>
Lex Czarnek 2.0 - podejście drugie do reform oświaty https://www.experto24.pl/oswiata/organizacja-pracy-placowki/lex-czarnek-20-podejscie-drugie-do-reform-oswiaty.html b1d5acacb1d383537654cb2d2078acc5 Tue, 25 Oct 2022 21:39:29 +0200 Experto24.pl Niepostrzeżenie do Sejmu ponownie trafiła ustawa nazywana potocznie Lex Czarnek. W jej pierwotnej wersji, po przejściu całej drogi ustawodawczej, została zawetowana przez Prezydenta. Teraz pojawia się ponownie, tym razem jako poselski projekt. < Lex Czarnek 2.0 - podejście drugie do reform oświaty

Lex Czarnek 2.0 - podejście drugie do reform oświaty

Experto24.pl

Niepostrzeżenie do Sejmu ponownie trafiła ustawa nazywana potocznie Lex Czarnek. W jej pierwotnej wersji, po przejściu całej drogi ustawodawczej, została zawetowana przez Prezydenta. Teraz pojawia się ponownie, tym razem jako poselski projekt. 

O kolejnym podejściu do Lex Czarnek donosi Związek Nauczycielstwa Polskiego. Pierwsze czytanie projektu zaplanowano na 25 października. Ponieważ jest to projekt poselski, konsultacje będą dość ograniczone. 

Zobacz także: Lex Czarnek – rozwiązania przejściowe w awansie na stopień nauczyciela dyplomowanego 

Zgodnie z tym, co mówią twórcy projektu - ma on wzmocnić rolę rodziców i kuratora także w procesie dopuszczania stowarzyszeń i organizacji do działań w szkole. Natomiast środowiska związane z oświatą mają zupełnie inne zdanie. Padają zarzuty, że nowe przepisy będą wiele spraw uzależniały od kuratorskiego widzimisię, natomiast działalność organizacji i stowarzyszeń zostanie mocno ograniczona. To też - zdaniem ZNP - przełoży się na zubożenie oferty edukacyjnej w szkołach publicznych. 

Zobacz także: Niezbędna opinia kuratora oświaty na prowadzenie zajęć przez stowarzyszenia i organizacje 

Związek Nauczycielstwa Polskiego wskazuje na całą gamę niebezpiecznych zapisów w nowych przepisach. Zarzuca im próbę pozbawienia szkół autonomii poprzez nadmierne uprawnienia dla kuratorów.  Nowy-stary projekt, tyle że tym razem poselski, jest niemal tożsamy z ustawą, która nie została podpisana przez prezydenta w marcu. 

Dodatkowe oburzenie wzbudziły zapisy dotyczące zmian w edukacji domowej. Niektórzy rodzice decydują się na samodzielną edukację dzieci w domach. Jednak w tym przypadku dzieci i tak zdają egzaminy z podstawowych przepisów w szkole do której na swój sposób są zapisane. Samorządy otrzymują na takich uczniów część subwencji oświatowej by te egzaminy sfinansować. 

Zobacz także: Lex Czarnek – więcej możliwości w zatrudnianiu osób niebędących nauczycielami w przedszkolu 

Nowe przepisy mają wprowadzać zasadę, że szkoła musi zostawić miejsce dla dzieci uczących się w edukacji domowej. Co znacznie ogranicza miejsce w szkole, a miejsce dla dzieci z edukacji domowej są zarezerwowane i tak naprawdę nikt z nich nie może korzystać. 

Dodatkowo wprowadzona ma zostać rejonizacja, a egzaminy kwalifikacyjne dla dzieci z edukacji domowej mają przebiegać pod opieką kuratora. ZNP określa te regulacje mianem zamachu na edukację domową, które pozbawią wiele tysięcy dzieci kontynuowania nauki w dotychczasowej formie. Będą też ciosem dla szkół niepublicznych, które prowadziły taką formę edukacji. 

W dniu 25 października przed Sejmem zgromadzili się przeciwnicy Lex Czernek w szkole. 

Zobacz także: Szersze uprawnienia kuratora oświaty 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Związku Nauczycielstwa Polskiego - portal znp.pl

Oprac. red. 

edukacja domowa, prawo oświatowe, Lex Czarnek, kurator, działalność stowarzyszenia, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>