Dodatek funkcyjny dla dyrektora szkoły w okresie wypowiedzenia

Kategoria: Płace i finanse
Autor: Wysocka Marta
Data: 16-08-2015 r.

Dodatek funkcyjny związany z zajmowaniem stanowiska dyrektora szkoły jest obligatoryjnym składnikiem wynagrodzenia, dlatego należy wypłacać go tak długo, jak długo nauczyciel pozostaje na stanowisku kierowniczym. W przypadku złożenia rezygnacji ze stanowiska z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia wynagrodzenie nauczyciela uwzględnia dodatek do końca okresu pełnienia funkcji.

Dyrektor szkoły nie może zostać pozbawiony dodatku funkcyjnego w okresie wypowiedzenia, jeżeli wciąż sprawuje powierzoną funkcję. Karta Nauczyciela traktuje dodatek funkcyjny jako obligatoryjny składnik wynagrodzenia nauczyciela, dlatego niewypłacanie go jest możliwe dopiero wtedy, kiedy funkcja faktycznie nie jest pełniona (art. 30 ust. 1 pkt 2 Karta Nauczyciela). Organ prowadzący nie może zatem pozbawić dyrektora szkoły dodatku funkcyjnego tylko dlatego, że ten złożył rezygnację.

Rezygnacja dyrektora szkoły

 

Ustawa o systemie oświaty przewiduje sytuację, w której dyrektor szkoły dobrowolnie rezygnuje z dalszego pełnienia funkcji kierowniczej – w takim przypadku zachowuje się trzymiesięczny okres wypowiedzenia (art. 38 ust. 1 pkt  1 lit. a ustawa o systemie oświaty). W tym czasie jest zobowiązany do rzetelnego wywiązywania się z powierzonych obowiązków, a skoro realizuje określone zadania, jest uprawniony do otrzymywania z tego tytułu przysługującego wynagrodzenia. Wynagrodzenie nauczyciela zostanie obniżone o wysokość dodatku dopiero w momencie, kiedy nie będzie zajmował stanowiska kierowniczego.

Powołanie nowego dyrektora szkoły

Nowy dyrektor szkoły może zostać powołany na stanowisko dopiero po odwołaniu poprzedniego – oznacza to, że od momentu objęcia stanowiska wyłoniony w drodze konkursu będzie otrzymywał dodatek funkcyjny, o którym mówi Karta Nauczyciela. Ustawa o systemie oświaty nie wskazuje, że organ prowadzący nie może powołać nowego dyrektora przed opuszczeniem stanowiska przez nauczyciela, który zrezygnował z dalszego sprawowania funkcji kierowniczej.

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37684 )
Array ( [docId] => 37684 )