Dyrektor szkoły nie może egzekwować wpłat na radę rodziców

Kategoria: Płace i finanse
Data: 22-04-2015 r.

Składki na radę rodziców są dobrowolne, dlatego dyrektor szkoły nie ma podstawy do tego, aby egzekwować od rodziców ich uiszczenie. Dobrowolność ta wynika z ustawy o systemie oświaty, która nie przewiduje dla dyrektora lub nauczycieli narzędzi pozwalających na zobligowanie rodziców do dokonywania wpłat.

Ustawa o systemie oświaty pozwala na gromadzenie funduszy przez radę rodziców, ale z zastrzeżeniem, że pochodzą one z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł (art. 54 ust. 8 ustawa o systemie oświaty). Oznacza to, że dyrektor szkoły ani też sama rada rodziców nie może nałożyć obowiązku uiszczania takich wpłat. Dyrektor nie może przewidzieć dla nauczycieli obowiązku egzekwowania od rodziców wpłat podczas wywiadówek albo w jakiejkolwiek innej formie.

Wpłaty i ich wysokość zależą od rodziców

O uiszczeniu wpłaty na fundusz rady rodziców oraz jej wysokości decydują sami rodzice. Ustawa o systemie oświaty wskazuje, że zgromadzone środki są wydatkowane zgodnie z uchwalonym przez radę rodziców regulaminem, ale nie wskazuje, aby również na drodze regulaminu możliwe było zobowiązanie do ich dokonywania (art. 54 ust. 8 ustawa o systemie oświaty).

Zarówno dyrektor szkoły jak i rada rodziców nie mogą ustalić kwoty, jaką rodzice wpłacają na fundusz. Możliwe jest określenie kwoty sugerowanej, ale nie wolno przyjąć ją za obligatoryjną – jeżeli rodzic zdecyduje się na wpłacenie mniejszej niż ustalona suma pieniędzy – ma do tego prawo.

Dyrektor szkoły nie może zobowiązać nauczycieli do egzekwowania wpłat

W związku z dobrowolnością wpłat, jakich dokonuje się na radę rodziców, dyrektor szkoły nie może przewidzieć dla nauczycieli obowiązku egzekwowania składek. Zadaniem dla nauczycieli może być poinformowanie rodziców o istnieniu funduszu, celach na jakie przeznaczane będą środki oraz sugerowanej kwocie. Należy także podkreślić, że od uiszczenia tej opłaty nie mogą być uzależnione jakiejkolwiek aspekty związane z wywiązywania się wobec ucznia z obowiązku zapewnienia dostępu do kształcenia się oraz prawa do wychowania i opieki, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy o systemie oświaty.

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37025 )
Array ( [docId] => 37025 )