Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Fri, 26 Apr 2024 15:18:33 +0200 Zasady finansowania zadań oświatowych https://www.experto24.pl/oswiata/place-i-finanse/zasady-finansowania-zadan-oswiatowych.html 53ea0ae45f7625896f6d04a19b5ef783 Sun, 18 Jun 2023 14:01:19 +0200 Experto24.pl Aby ocenić zasadność wydatków dokonywanych na podstawie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych - a dokładniej na podstawie art. 35 ust. 1 tej ustawy, nie można pominąć treści art. 44 ust. 3 ustawy o finansach publicznych. Pierwszy z przywołanych aktów prawnych nie może być jedyny w ocenie legalności wydatku. W innym przypadku mogłoby dojść do sytuacji, w której za legalne uznane zostałyby wydatki niecelowe, nieoszczędne, czy dające niewielkie efekty, choć poniesione na kształcenie, opiekę czy wychowanie. < Zasady finansowania zadań oświatowych

Zasady finansowania zadań oświatowych

Experto24.pl

Aby ocenić zasadność wydatków dokonywanych na podstawie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych - a dokładniej na podstawie art. 35 ust. 1 tej ustawy, nie można pominąć treści art. 44 ust. 3 ustawy o finansach publicznych. Pierwszy z przywołanych aktów prawnych nie może być jedyny w ocenie legalności wydatku. W innym przypadku mogłoby dojść do sytuacji, w której za legalne uznane zostałyby wydatki niecelowe, nieoszczędne, czy dające niewielkie efekty, choć poniesione na kształcenie, opiekę czy wychowanie. 

Dotacje udzielone z budżetu jednostki samorządu terytorialnego wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem podlegają zwrotowi do budżetu wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych. Poprzez wykorzystanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem należy rozumieć m.in. zapłatę ze środków pochodzących z dotacji za zadania, na które nie była ona udzielona czy też na realizację innego celu. 

Zobacz także: Zwrot dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem – na podstawie decyzji 

Przepis artykułu 35 ust. 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych określa zasady finansowania zadań oświatowych z wspomnianych wcześniej dotacji. Zgodnie z jego brzmieniem dotacje te mogą być przeznaczone na dofinansowanie realizacji zadań placówek wychowania przedszkolnego, szkół lub placówek w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej. Przepis zawiera zamknięty katalog wydatków, które z dotacji mogą być pokryte. Znalazły się w nim wydatki bieżące placówki, w tym każdy wydatek poniesiony na cele działalności w tym na roczne wynagrodzenie osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę czy umowy cywilnoprawnej, zakup środków trwałych takich jak książki, środki dydaktyczne, sprzęt sportowy czy rekreacyjny itp. 

Zobacz także: Czy z darowizn od rodziców można dofinansowywać działalność pracowni szkolnych 

W niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu podkreślił jednak, że przywołany przepis nie jest wystarczający do oceny legalności dokonanych wydatków. Aby przeprowadzić taką ocenę niezbędne jest także odwołanie się do art. 44 ust. 3 ustawy o finansach publicznych. 

Zobacz także: Zakup podręczników – jak ująć w sprawozdaniu o zamówieniach publicznych 

Przepis ten określa ogólne zasady dokonywania wydatków ze środków publicznych. W ustępie 3 precyzuje, że wydatki publiczne powinny być dokonywane:
a) w sposób celowy i oszczędny, aby uzyskać najlepsze efekty w zestawieniu z dokonanymi nakładami, a wybór środków służących do osiągnięcia założonych celów powinien być optymalny.
b) w sposób, który umożliwi terminową realizację zadań
c) w wysokości i terminach, które wynikają z podjętych już wcześniej zobowiązań. 

Podsumowując - ocenę wydatków dokonanych z dotacji należy rozpatrywać zarówno przez pryzmat ustawy o finansowaniu zadań oświatowych jak i zasad wynikających z ustawy o finansach publicznych. 

Zobacz także: Gmina wykonała instalację oświetlenia w szkole – czy należy przyjąć środek trwały 

Źródło:

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 12 kwietnia 2023 r., sygn. III SA/Wr 621/21 opublikowany wraz z uzasadnieniem w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych - portal orzeczenia.nsa.gov.pl

Oprac. red.

finanse publiczne, budżet jednostki samorządu terytorialnego, jednostka samorządu terytorialnego, wydatki oświatowe, oświata, zadania oświatowe, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Czy uda się zmniejszyć lukę oświatową? https://www.experto24.pl/oswiata/place-i-finanse/czy-uda-sie-zmniejszyc-luke-oswiatowa.html 3a84d29a5bf4f6da0023e5e33c5c5ae6 Sun, 18 Jun 2023 13:45:10 +0200 Experto24.pl Różnica między wysokością aktualnej subwencji oświatowej, a faktycznymi wydatkami jednostek samorządu terytorialnego na utrzymywanie placówek oświatowych jest coraz większa. Subwencja została określona na poziomie niecałych 2% PKB - realne wydatki jeszcze w 2021 r. sięgały niemalże 5%. Czy można poprawić sytuację finansową oświaty? < Czy uda się zmniejszyć lukę oświatową?

Czy uda się zmniejszyć lukę oświatową?

Experto24.pl

Różnica między wysokością aktualnej subwencji oświatowej, a faktycznymi wydatkami jednostek samorządu terytorialnego na utrzymywanie placówek oświatowych jest coraz większa. Subwencja została określona na poziomie niecałych 2% PKB - realne wydatki jeszcze w 2021 r. sięgały niemalże 5%. Czy można poprawić sytuację finansową oświaty? 

Na oficjalnej stronie Sejmu RP pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Modyfikuje on jeden przepis wspomnianej ustawy, a mianowicie art. 27. Zgodnie z jego nowym proponowanym brzmieniem, wielkość części oświatowej subwencji ogólnej dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego ma być ustalana każdego roku w ustawie budżetowej, jednak jej kwota nie może być niższa niż 3% Produktu Krajowego Brutto, prognozowanego w projekcie ustawy budżetowej na dany rok budżetowy. 

Zobacz także: Kształcenie dzieci z Ukrainy. Finansowanie ze środków na zarzadzanie kryzysowe 

Zdaniem autorów projektu ta zmiana jest konieczna, ze względu na tzw. lukę oświatową, która z roku na rok staje się coraz większym problemem. W latach 90 wprowadzone zostały zmiany w modelu finansowania oświaty - obowiązywała w nim zasada, zgodnie z którą oświata była finansowana z zastosowaniem modelu adekwatności subwencji do kosztów, które musiały ponieść samorządy. O narastającym problemie świadczą dane liczbowe z kolejnych lat. W 2004 r. subwencja pokrywała 98% wydatków płacowych, w 2018 r. - 85%, a dotyczy to jedynie płac, zatem w realnych kosztach należałoby uwzględnić także inne wydatki niezbędne dla utrzymania placówek oświatowych. Aktualnie subwencja nie pozwala na wypłatę wynagrodzeń nauczycieli, nauczycieli pracujących w świetlicach szkolnych, bibliotekarzy ani też pracowników administracyjnych i technicznych. 

Zobacz także: Sprawozdanie Rb-34S - jak wykazać niewykorzystane środki, które zostały zwrócone w 2023 roku 

Z roku na rok samorządom przybywa zadań, w konsekwencji z coraz większym trudem radzą sobie w zapełnianiu luki oświatowej z własnych środków. Bez zmian przepisów, samorządy przestaną mieć zdolność do realizowania własnych zadań z zakresu oświaty. To przełoży się na dostęp do dobrej jakości edukacji publicznej - w najgorszej sytuacji znajdą się uczniowie zamieszkujący teren małych samorządów, czyli takich z największymi problemami w wypełnianiu luki oświatowej. 

Ważne: Szacunki Banku Światowego pokazują, że wzrost wydatków na edukację o 1% PKB jest w stanie przyczynić się do zwiększenia wzrostu PKB o 1%. Zatem zmiana proponowana w ustawie przełoży się na pozytywne skutki gospodarcze. 

Zobacz także:

Źródło:

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego opublikowany wraz z uzasadnieniem w wykazie wniesionych projektów ustaw, którym nie został jeszcze nadany numer druku na oficjalnej stronie internetowej Sejmu RP - portal sejm.gov.pl

Oprac. red.

finanse publiczne, budżet, subwencja oświatowa, luka oświatowa, budżet jednostki samorządu terytorialnego

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Większa dotacja na szkolne podręczniki https://www.experto24.pl/oswiata/place-i-finanse/wieksza-dotacja-na-szkolne-podreczniki.html f97b087b36fd2838ea43eec0f85a0ffb Tue, 23 May 2023 22:03:07 +0200 Experto24.pl W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki, które wprowadza zmianę w dotacji podręcznikowej. Środki przeznaczone na wyposażenie szkół przede wszystkim w podręczniki zostały maksymalnie zwiększone - jak poinformował resort edukacji. < Większa dotacja na szkolne podręczniki

Większa dotacja na szkolne podręczniki

Experto24.pl

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki, które wprowadza zmianę w dotacji podręcznikowej. Środki przeznaczone na wyposażenie szkół przede wszystkim w podręczniki zostały maksymalnie zwiększone - jak poinformował resort edukacji. 

Tak zwana dotacja podręcznikowa to środki, dzięki którym szkoły mogą kupić podręczniki, materiały ćwiczeniowe i materiały edukacyjne. Dotacja przyznawana jest publicznym szkołom podstawowym oraz szkołom artystycznym, które realizują kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej. W 2023 r. dotacja ta została zwiększona na podstawie: rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 16 maja 2023 r.  zmieniającego rozporządzenie w sprawie dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe w 2023 r. oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 maja 2023 r. w sprawie maksymalnych kwot dotacji celowej udzielanej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe.

Zobacz także: Elastyczna organizacja pracy w szkole - w Kodeksie pracy 2023 

Po zmianach dotacja wynosi:
a) 99 zł na ucznia klas I-III na zakup podręczników wykorzystywanych do edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, a także podręczników do zajęć nowożytnego języka obcego lub materiałów edukacyjnych
b) 55 zł na ucznia klas I-III na zakup materiałów ćwiczeniowych
c) 185 zł na ucznia klasy IV na podręczniki lub materiały edukacyjne
d) 238 zł na ucznia klas V-VI na podręczniki lub materiały edukacyjne
e) 330 zł na ucznia klas VII-VII na podręczniki lub materiały edukacyjne
f) 27,50 zł na zakup materiałów ćwiczeniowych na ucznia klas IV-VIII. 

Nowe, zweryfikowane maksymalne kwoty dotacji celowej obowiązują od 15 maja 2023 r. To wynika z kolei z art. 11 ustawy z 9 marca 2023 r. o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej. 

Zobacz także: Zakup podręczników – jak ująć w sprawozdaniu o zamówieniach publicznych 

Placówki mogą ubiegać się o przyznanie dotacji podręcznikowej z uwzględnieniem nowym kwot maksymalnych. Odpowiednie dokumenty zostały zmienione wspomnianym rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki. Są dostępne na oficjalnej stronie Ministerstwa Edukacji. 

Jeśli szkoła lub jednostka samorządu terytorialnego złożyły już odpowiednie wnioski lub informacje, zanim jeszcze dokonana została weryfikacja maksymalnej kwoty dotacji, mogą złożyć je ponownie z uwzględnieniem nowych kwot. 

Ważne: Rozporządzenie pozwala wnioskować także o refundację kosztów zakupu brakujących kompletów zarówno podręczników jak i materiałów edukacyjnych lub ćwiczeniowych, przy czym jeśli zostały poniesione do 14 maja 2023 r. - wówczas będą obowiązywały poprzednie kwoty dotacji, natomiast jeśli koszty zostały poniesione od 15 maja - refundacja uwzględni kwoty określone w zmienionych przepisach. 

Zobacz także: Zwrot dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem – na podstawie decyzji 

Wojewoda może udzielić dotacji celowej do dnia 3 lipca 2023 r. - to nowy termin wprowadzony omawianymi przepisami. Warunkiem jest złożenie przez jednostkę samorządu terytorialnego wniosku o udzielenie dotacji celowej w terminie od 6 maja 2023 r. do 5 czerwca 2023 r. 

Jeśli natomiast wniosek zostanie złożony od 6 czerwca do 12 lipca 2023 r. - wojewoda udziela dotacji celowej w terminie do 8 sierpnia 2023 r. 

Zobacz także: Kiedy wymagane są zapytania ofertowe przy szkolnych zakupach? 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl

Oprac. red. 

dotacja podręcznikowa, dotacja celowa, podręczniki szkolne, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Subwencja oświatowa także na środki higieny osobistej https://www.experto24.pl/oswiata/place-i-finanse/subwencja-oswiatowa-takze-na-srodki-higieny-osobistej.html 3b7ad86fde4783e1c877241ba089feae Sat, 06 May 2023 21:02:37 +0200 Experto24.pl Nie ma żadnych przepisów, zgodnie z którymi szkoła ma obowiązek zapewnienia środków higieny osobistej dla dziewcząt, co dotyczy przede wszystkim podpasek, czy tamponów. Jednak minister edukacji nie widzi przeciwwskazań, aby pieniądze na ich zakup przeznaczyć z subwencji oświatowej - pod warunkiem, że jednostka samorządu terytorialnego - jako organ stanowiący uzna taki wydatek za uzasadniony, oraz taką potrzebę dostrzeże również dyrektor szkoły. < Subwencja oświatowa także na środki higieny osobistej

Subwencja oświatowa także na środki higieny osobistej

Experto24.pl

Nie ma żadnych przepisów, zgodnie z którymi szkoła ma obowiązek zapewnienia środków higieny osobistej dla dziewcząt, co dotyczy przede wszystkim podpasek, czy tamponów. Jednak minister edukacji nie widzi przeciwwskazań, aby pieniądze na ich zakup przeznaczyć z subwencji oświatowej - pod warunkiem, że jednostka samorządu terytorialnego - jako organ stanowiący uzna taki wydatek za uzasadniony, oraz taką potrzebę dostrzeże również dyrektor szkoły. 

Na problem ubóstwa menstruacyjnego zwracał uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwrócił się do ministra edukacji i nauki z propozycją, aby w każdej placówce znajdowały się darmowe środki higieny osobistej. O jego apelu pisaliśmy w artykule: Ubóstwo menstruacyjne w szkole 

W odpowiedzi ministra czytamy przede wszystkim o tym, jak istotna jest rola szkół w edukacji dzieci i młodzieży, także w obszarze zdrowia oraz profilaktyki. Minister zauważa, że szkoły mają obowiązek realizować program wychowawczo-profilaktyczny, który uchwala rada rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną. Jeśli pojawi się potrzeba realizacji zadań profilaktycznych i prozdrowotnych, to szkoła powinna podjąć odpowiednie działania i wprowadzić autonomiczne rozwiązania. 

Zobacz także: Uczeń nie przynosi stroju na lekcje WF – konsekwencje 

Zgodnie natomiast z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej i sportu z 31 grudnia 2002 r. poświęconym bezpieczeństwu i higienie w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, dyrektor ma obowiązek zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pobytu uczniów w szkole, a także podczas zajęć organizowanych poza szkołą. Dotyczy to także prawa do korzystania z toalet. Aby zapewnić komfortowy dostęp do nich, dyrektor szkoły ma nawet możliwość ustalić indywidualną długość przerw międzylekcyjnych - po zasięgnięciu opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego. Co prawda przepisy przewidują obowiązek zagwarantowania ciepłej i zimnej wody oraz środków higieny osobistej, jednak nie wskazują wprost obowiązku zagwarantowania podpasek czy tamponów. 

Zobacz także: "Posiłek w szkole i w domu" – podwyższone kryteria dochodowe 

Trzeba jednak pamiętać - jak podkreśla minister - że to samorząd terytorialny odpowiada za szczegółową politykę wydatkowania na zadania oświatowe i ma w tym sporą swobodę. Tym samym, jeśli organ stanowiący JST uzna to za potrzebne, tampony i podpaski mogą być sfinansowanie ze środków pochodzących z subwencji oświatowej. Dyrektor może podjąć decyzję o zakupie takich środków, jeśli uzna to za niezbędne dla zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki. 

Ważne: Jeśli dyrektor zdecyduje się na zakup środków higienicznych dla dziewcząt, powinien uwzględnić pieniądze przeznaczone na ten cen w planie finansowym szkoły. 

Minister zauważa także, że w sprawie takiego wyposażenia szkolnych toalet może do dyrektora szkoły wystąpić również rada rodziców.

Zobacz także:

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl 

Oprac. red. 

ubóstwo, równość kobiet i mężczyzn, szkoła, placówka oświatowa, środki higieny osobistej,  

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Dwudziestoprocentowe podwyżki dla nauczycieli https://www.experto24.pl/oswiata/place-i-finanse/dwudziestoprocentowe-podwyzki-dla-nauczycieli.html a70029091521b0489c8bdec06e6d90c1 Sun, 02 Apr 2023 16:59:42 +0200 Experto24.pl Związek Nauczycielstwa Polskiego walczy o urealnienie podwyżek dla nauczycieli. Do Sejmu trafił już także projekt ustawy wprowadzającej zmiany w Karcie Nauczyciela, na mocy której miałyby zostać wprowadzone podwyżki już w trakcie roku kalendarzowego. < Dwudziestoprocentowe podwyżki dla nauczycieli

Dwudziestoprocentowe podwyżki dla nauczycieli

Experto24.pl

Związek Nauczycielstwa Polskiego walczy o urealnienie podwyżek dla nauczycieli. Do Sejmu trafił już także projekt ustawy wprowadzającej zmiany w Karcie Nauczyciela, na mocy której miałyby zostać wprowadzone podwyżki już w trakcie roku kalendarzowego. 

Na niedawnej konferencji prasowej, przedstawicieli ZNP podkreślali, że co prawda w 2023 r. przewidziano podwyżki dla sfery budżetowej, to zagwarantowane dla nauczycieli 7,8% podwyżki w zestawieniu z rekordową inflacją, sprawia, że w rzeczywistości dostają oni coraz mniej pensje. Od 2023 r. wysokość kwoty bazowej dla nauczycieli wynosi 3 981,55 zł co obejmuje już wzrost o 7,8%, gdy jednocześnie inflacja w samym tylko styczniu 2023 r. wyniosła 17,1%, w lutym to ponad 19% - prognozy na cały rok pokazują średnioroczny poziom inflacji oscylujący na 15,3%. 

Zobacz także: Urlop bezpłatny – potrącenie z wynagrodzenia nauczyciela 

Stąd propozycja nowych przepisów, które mają zagwarantować 20% wzrostu wynagrodzenia poprzez zwiększenie zapisanych w Karcie Nauczyciela wskaźników określających wysokość wynagrodzenia na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. 

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie art. 93b Karty Nauczyciela, zgodnie z którym w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli ustalone w sposób określony w art. 30 ust 3 będzie zwiększone o 20%. Zawsze, gdy w ustawie mowa o średnim wynagrodzeniu nauczycieli, trzeba będzie brać pod uwagę jego wysokość powiększoną o 20%. 

Ważne: Proponowany przepis umożliwi jednocześnie podwyższenie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli oraz dodatków do wynagrodzenia. 

Zobacz także: Opinia związków zawodowych dotycząca arkusza organizacyjnego – czy jest wiążąca 

Sami nauczycieli podwyżkę mają otrzymać nie później niż do dnia 30 września, przy czym zakłada się, że wypłata będzie obejmować wyrównanie od dnia 1 lipca 2023 r. 

Projekt zakłada także, że w 2023 r. część oświatowa subwencji ogólnej ulegnie zwiększeniu o kwotę 3 005 809 tys. zł. Zwiększenie to miałoby nastąpić ze środków rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczonej na zmiany systemowe w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, w tym w finansowaniu zadań oświatowych.

W uzasadnieniu projektu czytamy, że jednym z celów polityki oświatowej państwa powinno być zwiększenie prestiżu nauczyciela. Skutkiem będzie wzrost jakości kształcenia. Jednak nie da się osiągnąć tego celu bez systematycznego wzrostu wynagrodzeń nauczycieli i bez wzrostu nakładów przeznaczonych przez państwo na oświatę. 

Zobacz także: Podwyżki dla nauczycieli 2023 – jakie składniki i świadczenia podlegają wyrównaniu 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Związku Nauczycielstwa Polskiego - portal znp.edu.pl
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela wraz z uzasadnieniem opublikowany w wykazie wniesionych projektów, którym nie został nadany numer druku na oficjalnej stronie Sejmu RP - portal sejm.gov.pl

Oprac. red. 

nauczyciel, wynagrodzenie nauczyciela, podwyżki dla nauczycieli, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Kolejna edycja "Aktywnej tablicy" https://www.experto24.pl/oswiata/place-i-finanse/kolejna-edycja-_aktywnej-tablicy_.html d6e6a6e21475baae48e75788ed2dfb26 Wed, 29 Mar 2023 21:47:47 +0200 Experto24.pl Rządowy program "Aktywna tablica" ma przyczynić się do zwiększenia technologicznych kompetencji zarówno uczniów jak i nauczycieli. Jest to program, który ma rozwijać szkolną infrastrukturę. Właśnie ogłoszono jego edycję na 2023 r. < Kolejna edycja "Aktywnej tablicy"

Kolejna edycja "Aktywnej tablicy"

Experto24.pl

Rządowy program "Aktywna tablica" ma przyczynić się do zwiększenia technologicznych kompetencji zarówno uczniów jak i nauczycieli. Jest to program, który ma rozwijać szkolną infrastrukturę. Właśnie ogłoszono jego edycję na 2023 r. 

Rządowy program "Aktywna tablica" przewiduje wsparcie finansowe dla określonych placówek - zarówno publicznych jak i niepublicznych. Należą do nich:
a) szkoły, które nie korzystały wcześniej z programu w latach 2020-2022
b) szkoły podstawowe, które nie otrzymały wsparcia finansowego w poprzedniej edycji programu trwającej w okresie 2017-2019
c) szkoły ponadpodstawowe
d) szkoły kształcące uczniów niewidomych i uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, przez co należy rozumieć także uczniów z niepełnosprawnościami
e) specjalne ośrodki wychowawcze

Ważne: W okresie 2020-2024 szkoła może skorzystać z programu tylko raz.

Aby wziąć udział w programie istotne jest przestrzeganie terminów. Wnioski muszą być złożone przez szkoły do 15 maja, natomiast przez organy prowadzące do 30 maja. Ich kwalifikacja nastąpi do 30 czerwca. Natomiast samo przekazanie środków ma odbyć się do 31 sierpnia. 

Ważne: Po zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego nie jest możliwa zmiana wniosku. 

Zobacz także: Reagowanie na zagrożenie bezpieczeństwa cyfrowego – czy szkoła musi posiadać procedurę 

Maksymalna wysokość pomocy

Wysokość możliwego dofinansowania jest uzależniona od charakteru konkretnej placówki:
a) nie więcej niż 14 tys. zł - szkoły podstawowe i ponadpodstawowej
b) nie więcej niż 35 tys. zł - szkoły podstawowe kształcące uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami oraz szkoły podstawowe kształcące uczniów niewidomych
c) nie więcej niż 100 tys. zł - specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze

Wsparcie jest udzielane w formie dotacji. Wsparcie zostanie tym samym udzielone na podstawie zawartej z organem prowadzącym szkołę umowy, w której zostanie m.in. zawarty szczegółowy opis zadania i termin jego wykonania, wraz z terminem wykorzystania dotacji, który nie może być dłuższy niż do 31 grudnia danego roku budżetowego. 

Zobacz także: Minimalne wymagania dla sprzętu komputerowego w szkołach już obowiązują 

Ile będzie kosztować realizacja programu? 

Łącznie program "Aktywna tablica" to koszt 361 mln 455 tys. zł. W tej kwocie ok. 290 mln zł ma pochodzić z budżetu państwa (w samym 2023 r. będzie to 70 mln zł). Program zakłada także wkład własny organów prowadzących placówki oświatowe, czyli: jednostek samorządu terytorialnego, osób prawnych innych niż jednostki samorządu terytorialnego czy osób fizycznych. Łączna wysokość wkładu własnego została oszacowana na kwotę 71 mln 455 tys. zł. 

Masz wątpliwości z zakresu Prawa oświatowego? Poznaj rozwiązanie jakie proponują nasi eksperci 

Wkład własny

Ważne: Program "Aktywna tablica" jest w 80% finansowany z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa, a w 20% z pieniędzy pochodzących z wkładu własnego organów prowadzących szkołę. 

Zobacz także: Klasyfikacja wydatków na artykuły spożywcze i pomoce dydaktyczne na zajęcia pozalekcyjne 

Wspomniany wkład własny może być zarówno finansowy jak i rzeczowy. 

Przez wkład finansowy rozumie się pieniądze przeznaczone przez organ prowadzący na zakup sprzętu, zakup pomocy dydaktycznych i narzędzi do terapii objętych wnioskiem o udział w programie, przy założeniu, że kwota ta została wydatkowana w roku złożenia wniosku o udział w programie. Katalog możliwego sprzętu nie jest ograniczony - organ może więc wybrać dowolne pomoce czy sprzęt o wartości do 20% wartości całego zadania. 

Wkładem rzeczowym jest natomiast sprzęt komputerowy i inne urządzenia wykorzystywane jako pomoce dydaktyczne, zakupione w roku złożenia wniosku - jednak nie później niż do dnia złożenia wniosku o udział w programie. 

Ważne: Warunek wniesienia wkładu własnego będzie zapewniony także wówczas, gdy organ prowadzący szkołę połączy wkład rzeczowy i wkład finansowy. 

Zobacz także: Nauka hybrydowa w nowoczesnej klasie 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl

Oprac. red. 

edukacja, szkolnictwo, aktywna tablica, technologia w szkole, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Właściwość sądu w sprawie dotacji oświatowej - wyrok SN https://www.experto24.pl/oswiata/place-i-finanse/wlasciwosc-sadu-w-sprawie-dotacji-oswiatowej-wyrok-sn.html da9137a56a88e682de682f8a82bcaa93 Sun, 05 Mar 2023 11:25:33 +0100 Experto24.pl Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie dopuszczalności drogi sądowej w sporze o udzielenie dotacji niepublicznej placówce oświatowej. Osoba prowadząca niepubliczne przedszkole nie mogła dochodzić swoich praw, ponieważ sądy odrzucały jej powództwo twierdząc, że droga sądowa jest niedopuszczalna. Sprawą zajął się RPO, ostatecznie także Sąd Najwyższy. < Właściwość sądu w sprawie dotacji oświatowej - wyrok SN

Właściwość sądu w sprawie dotacji oświatowej - wyrok SN

Experto24.pl

Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie dopuszczalności drogi sądowej w sporze o udzielenie dotacji niepublicznej placówce oświatowej. Osoba prowadząca niepubliczne przedszkole nie mogła dochodzić swoich praw, ponieważ sądy odrzucały jej powództwo twierdząc, że droga sądowa jest niedopuszczalna. Sprawą zajął się RPO, ostatecznie także Sąd Najwyższy. 

O sądowej walce o udzielenie dotacji oświatowej dla niepublicznego przedszkola pisaliśmy w artykule: Właściwość sądu w sprawie dotacji oświatowej  Kwestia charakteru prawnego czynność polegającej na ustaleniu i na wypłacie dotacji uprawnionym podmiotom, a także ewentualnego dochodzenia roszczeń z tego tytułu była niejasna. Zmieniła to dopiero ustawa z 23 czerwca 2016 r. wprowadzająca zmiany w art. 90 ustawy o systemie oświaty. Po tej zmianie było już jasne, że przyznawanie dotacji jest czynnością z zakresu administracji publicznej i podlega kontroli sądów administracyjnych. 

Zobacz także: Jak otworzyć oddział przedszkolny w szkole niepublicznej 

Wcześniej nie było jednak przepisów regulujących właściwość sądów. Mimo to rozpatrując sprawę powódki, sądy cywilne odrzucały jej pozew powołując się na niedopuszczalność drogi sądowej. RPO wniósł skargę nadzwyczajną, powołując się m.in. na art 45 ust. 1 Konstytucji, zgodnie z którym każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrywania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależne, bezstronny i niezawisły sąd, a jednocześnie zawiera domniemanie drogi cywilnej. 

Po przeanalizowaniu sprawy, Sąd Najwyższy 18 stycznia 2023 r. (sygn. II NSNc 170/23)  uwzględnił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich. 

Zobacz także: Zaniżona kwota dotacji dla przedszkola niepublicznego 

Sąd Najwyższy podkreślił w swoim orzeczeniu, że zarówno Trybunał Konstytucyjny jak i orzecznictwo Sądu Najwyższego wielokrotnie podkreślało dopuszczalność drogi sądowej. Zdaniem SN, także kwestia dopuszczalności dochodzenia roszczeń związanych z zapłatą dotacji była przez SN przesądzona już w poprzednich orzeczeniach, w odniesieniu do okresu sprzed wprowadzonych zmian w art. 90 ustawy o systemie oświaty. Przykładem jest chociażby uchwała z 8 listopada 2019 r. (sygn. III CZP 29/19) w której SN wyraźnie zaznaczył, że niepubliczne przedszkola mają możliwość dochodzić swoich roszczeń przed sądem powszechnym za okres przed 1 stycznia 2017 r. Sąd powszechny powinien udzielić ochrony prawnej osobie, która nie uzyskała takiej ochrony na drodze administracyjnej, jeśli tylko sprawa ma charakter sprawy w rozumieniu art. 45 ust. 1 Konstytucji RP, nawet jeśli nie jest sprawą cywilną w wymiarze materialnym. Takie twierdzenie jest uzasadnione także art. 177 Konstytucji, w którym znajduje się domniemanie kompetencji sądów powszechnych. 

Zobacz także: Czy ze środków za korzystanie z przedszkola można opłacić wynagrodzenia 

Ważne: “Sąd Najwyższy w niniejszym składzie podziela pogląd, że rozstrzygnięcie przez ustawodawcę od 1 stycznia 2017 r. wątpliwości co do charakteru czynności, jaką jest wypłacenie dotacji oświatowej (występujących zwłaszcza w orzecznictwie sądowo-administracyjnym) i skierowanie roszczeń z tego tytułu na drogę administracyjnoprawną, nie skutkowało wyłączeniem drogi sądowej w sprawach o zasądzenie kwot odpowiadających dotacjom należnym za lata poprzednie.”

Zobacz także: Wynagrodzenie dyrektora przedszkola niepublicznego finansowane z dotacji i rozliczane fakturą 

Źródło:

Informacja umieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich - brpo.gov.pl 

Oprac. red.  

oświata, przedszkole, niepubliczne przedszkole, dotacja oświatowa, prawo oświatowe

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Co przyniesie program Olimpia? https://www.experto24.pl/oswiata/place-i-finanse/co-przyniesie-program-olimpia.html fcdc7dc0437450e2eb5e600cc73d616d Sun, 19 Feb 2023 17:25:24 +0100 Experto24.pl Rząd tworzy program Olimpia, którego nazwa nawiązuje do Igrzysk Olimpijskich. Sto lat temu polska reprezentacja wzięła po raz pierwszy udział w tym sportowym wydarzeniu. W ramach obchodów tej rocznicy, rozpoczną się inwestycje budowy przyszkolnych hal sportowych o lekkiej konstrukcji. < Co przyniesie program Olimpia?

Co przyniesie program Olimpia?

Experto24.pl

Rząd tworzy program Olimpia, którego nazwa nawiązuje do Igrzysk Olimpijskich. Sto lat temu polska reprezentacja wzięła po raz pierwszy udział w tym sportowym wydarzeniu. W ramach obchodów tej rocznicy, rozpoczną się inwestycje budowy przyszkolnych hal sportowych o lekkiej konstrukcji. 

Uchwała w sprawie ustanowienia „Programu Olimpia – Programu budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich” została przez Radę Ministrów przyjęła 14 lutego. 

Samorządy mogą liczyć na dofinansowanie budowy przyszkolnych hal sportowych w ramach programu Olimpia. Ma się to przyczynić do poprawy jakości prowadzonych w szkołach zajęć wychowania fizycznego, szczególnie jesienią i zimą. Niestety nadal w wielu miejscach, ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury - zajęcia wychowania fizycznego w sezonie jesienno-zimowym mogą się jedynie odbywać na korytarzach szkolnych. Z informacji udostępnionej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki wynika, że na ten cel ma trafić ok. 2 mld zł. i to już w latach 2023-2024, z tym że w pierwszym roku trwania programu będzie to 0,8 mld zł, a w kolejnym 1,2 mld. 

Zobacz także: Nowy program „Inwestycje w oświacie” – środki dla szkół niesamorządowych 

Ważne: Wnioski można składać od 1 do 31 marca 2023 r. W ramach prowadzonego  w 2023 r. naboru wniosków, samorządy mogą wnosić o dofinansowanie zadania, które jest zaplanowane do realizacji zarówno w 2023 jak i w 2024 r. 

Aby skutecznie złożyć wniosek, należy wykorzystać elektroniczny formularz dostępny w systemie AMODIT. Jednak przesłać można go zarówno w systemie jak i tradycyjnie w wersji papierowej za pośrednictwem poczty (o dacie decyduje data stempla pocztowego). 

Do wniosku trzeba dołączyć szereg dokumentów, między innymi dokument potwierdzający, że osoba składająca wniosek ma prawo do działania w imieniu jednostki samorządu terytorialnego, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością. Jeśli jest to umowa dzierżawy czy najmu to wraz z nią, konieczne jest oświadczenie zawierająca zgodę na wykonanie robót budowlanych (nie może być ona krótsza niż 10 lat od dnia zakończenia zadania). Ważne jest również udokumentowanie posiadania, bądź zapewnienie otrzymania środków finansowych umożliwiających realizację inwestycji. 

Zobacz także: Będzie dotacja celowa na realizację remontu i inwestycji w szkołach i przedszkolach 

Z wnioskami mogą się zgłaszać samorządy niezależnie od ich wielkości. Mogą go złożyć: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie oraz powiaty, a także inne jednostki samorządy terytorialnego jeśli będą wnioskowały o dofinansowanie realizacji zadania przy szkole specjalnej, sportowej lub szkole mistrzostwa sportowego. 

Wniosek może dotyczyć maksymalnie 70% kwalifikowanych kosztów inwestycji. Wniosek może dotyczyć dwóch rodzajów inwestycji:
a) budowy zadaszenia o stałej konstrukcji dla już istniejącego, wielofunkcyjnego boiska o wymiarach pola gry od 9x18 m do 20x40 m.
b) budowy nowego boiska wielofunkcyjnego o wskazanych powyżej wymiarach wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji. 

Zobacz także: Jak oszacować wartość artykułów spożywczych w przetargu na dostawcę 

Niezależnie, czy będzie to pierwszy czy drugi rodzaj inwestycji, boiska muszą mieć poliuretanową nawierzchnię, bądź nawierzchnię z krótkiej trawy przeznaczonej na boisko. Natomiast w kwestii zadaszenia dostępne są jego trzy warianty:
a) zadaszenie metalowe o konstrukcji samonośnej
b) zadaszenie łukowe hali o konstrukcji metalowej z powłoką membranową
c) zadaszenie łukowe hali o konstrukcji z drewna klejonego warstwowo z powłoką membranową

W hali musi być stworzone zaplecze sanitarno-szatniowe, chyba że będzie istniał dostęp do takiego zaplecza na terenie szkoły. Co ciekawe, obowiązkowym elementem wyposażenia hali powinny być mobilne strzelnice laserowe obejmujące co najmniej 4 stanowiska strzeleckie. Wnioskodawcy mogą także wnosić o możliwość realizacji dodatkowej funkcjonalności w postaci rozkładanej na płycie boiska wykładziny ochronnej oraz mobilnej sceny. 

W minionym roku przeprowadzony został pilotaż tego programu, który - zdaniem ministra sportu i turystyki - przyniósł bogatą informację zwrotną, na skutek której założenia do programu zostały ulepszone. Pozwoli to sprawniej podjąć inwestycje poprawiające infrastrukturę sportową w szkołach. 

Zobacz także: Zasady publikowania informacji o wynikach zapytania ofertowego dla zamówień poniżej 130.000 zł 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Sportu i Turystyki - portal gov.pl

Oprac. red.

szkoła, wychowanie fizyczne, sala gimnastyczna, hala sportowa, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Pieniądze na owoce i mleko dla szkół https://www.experto24.pl/oswiata/place-i-finanse/pieniadze-na-owoce-i-mleko-dla-szkol.html e7558b43c9e368ebe284aefb0f8ab911 Sat, 28 Jan 2023 17:31:56 +0100 Experto24.pl Rada Ministrów pracuje nad zmianą przepisów dotyczących stawek pomocy finansowej dla szkół w roku szkolnym 2022/2023. Zmiana odnosi się do dofinansowania udzielanego na owoce, warzywa, mleko i produkty mleczne dostarczane do szkół. Potrzeba zmiany wynika z konieczności dostosowania stawek na porcję do aktualnych cen w handlu detalicznym. < Pieniądze na owoce i mleko dla szkół

Pieniądze na owoce i mleko dla szkół

Experto24.pl

Rada Ministrów pracuje nad zmianą przepisów dotyczących stawek pomocy finansowej dla szkół w roku szkolnym 2022/2023. Zmiana odnosi się do dofinansowania udzielanego na owoce, warzywa, mleko i produkty mleczne dostarczane do szkół. Potrzeba zmiany wynika z konieczności dostosowania stawek na porcję do aktualnych cen w handlu detalicznym. 

Można się spodziewać, że w najbliższym czasie obowiązujące dotychczas rozporządzenie Rady Ministrów z 30 maja 2022 r. w sprawie wysokości środków finansowych przeznaczonych na wypłatę pomocy krajowej i pomocy unijnej w ramach finansowania programu dla szkół oraz wysokości stawek pomocy finansowej z tytułu realizacji działań w ramach tego programu w roku szkolnym 2022/2023 zostanie zmienione. Choć akt ten został wydany stosunkowo niedawno, wysokość stawek udzielanej do porcji warzyw i owoców, a także do porcji mleka i produktów mlecznych, jest zupełnie niedostosowana do aktualnych cen. 

Zobacz także: Czy rodzic może zrezygnować z posiłków w przedszkolu 

Jedyne zmiany jakie przewiduje nowe rozporządzenie ma podnieść stawki pomocy zarówno przyznawanej w komponencie mlecznym jak i owocowo-warzywnym, w taki sposób, by uwzględniały one koszty zarówno nabycia jak i dostarczenia do szkół tych produktów, które w momencie publikacji pierwotnego rozporządzenia - czyli w maju 2022 r. - znajdowały się w koszyku dostaw. 

Przy nowej kalkulacji uwzględniono także środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej. Zostały one przyznane na mocy decyzji Komisji UE z 7 lipca 2022 r. wprowadzające zmianę do wcześniej obowiązujących przepisów ustalających ostateczny przydział pomocy unijnej państwom członkowskim na owoce, warzywa oraz mleko dla szkół. 

Zobacz także: "Posiłek w szkole i w domu" – podwyższone kryteria dochodowe 

Zmiany będą dotyczyły dostaw w II semestrze roku szkolnego 2022/2023. Stawka dla porcji warzyw i owoców wzrośnie z 1,01 zł do 1,15 zł netto, natomiast dla mleka i produktów mlecznych z 1,14 zł. na 1,40 zł.

Łączny koszt dostaw mleka oraz owoców i warzyw w programie, uwzględniający zarówno budżet Unii Europejskiej jak i budżet krajowy w II semestrze roku szkolnego 2022/2023 został oszacowany na około 114,7 mln zł. 

Program ma na celu promować zdrową dietę i zdrowe nawyki żywieniowe w polskich szkołach. 

Zobacz także: Rodzice nie płacą za posiłki szkolne – jak dochodzić należności 

Źródło:

Założenia do projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości środków finansowych przeznaczonych na wypłatę pomocy krajowej i pomocy unijnej w ramach finansowania programu dla szkół oraz wysokości stawek pomocy finansowej z tytułu realizacji działań w ramach tego programu w roku szkolnym 2022/2023 opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red.

szkoła, dofinansowanie dla szkół, pieniądze dla szkół, owoce w szkołach, pomoc krajowa, pomoc unijna, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Noworoczne żądania nauczycielskie https://www.experto24.pl/oswiata/place-i-finanse/noworoczne-zadania-nauczycielskie.html 4c9bf1559a9b55c9255c20f3835bd5de Thu, 05 Jan 2023 21:03:32 +0100 Experto24.pl W nowym roku sytuacja nauczycieli niewiele się zmieniła. Mimo zeszłorocznej walki o podwyżki ten rok zaczynają z zasadniczym wynagrodzeniem początkującego nauczyciela na poziomie 3 424 zł, podczas gdy wynagrodzenie minimalne wynosi 3 490 zł. Związek Nauczycielstwa Polskiego na konferencji prasowej z 5 stycznia 2023 r. przedstawił kolejne postulaty dotyczące nauczycielskiej płacy i pracy. < Noworoczne żądania nauczycielskie

Noworoczne żądania nauczycielskie

Experto24.pl

W nowym roku sytuacja nauczycieli niewiele się zmieniła. Mimo zeszłorocznej walki o podwyżki ten rok zaczynają z zasadniczym wynagrodzeniem początkującego nauczyciela na poziomie 3 424 zł, podczas gdy wynagrodzenie minimalne wynosi 3 490 zł. Związek Nauczycielstwa Polskiego na konferencji prasowej z 5 stycznia 2023 r. przedstawił kolejne postulaty dotyczące nauczycielskiej płacy i pracy. 

Wynosząca 66 zł różnica między wynagrodzeniem minimalnym, a zasadniczą pensją początkującego nauczyciela to chyba najdoskonalszy dowód na to, że zmiany w wynagrodzeniach pedagogów są potrzebne. W trzech z sześciu grup zaszeregowania nauczycieli wynagrodzenie zasadnicze jest niższe niż płaca minimalna. Nie trzeba z pewnością przekonywać, że taki stan rzeczy jest jednym z powodów braków kadrowych w oświacie. 

Zobacz także: Wynagrodzenie minimalne – jak wyrównać pensję nauczyciela do jego poziomu 

Postulaty ZNP 

Rok 2023 r. Związek Nauczycielstwa Polskiego zaczyna od propozycji nowych rozwiązań w tym także rozwiązań systemowych takich jak:

  • wzrost kwoty bazowej o 22,5%
  • wypłata dodatku inflacyjnego dla nauczycieli
  • powiązanie wynagrodzeń nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce
  • finansowanie wynagrodzeń nauczycieli z budżetu państwa

Związek zgłosił 5 stycznia poprawkę do budżetu, zgodnie z którą kwota bazowa dla nauczycieli miałaby być zwiększona o 22,5%. Jest to już kolejna próba takiej zmiany, wcześniej została odrzucona przez Sejm. ZNP teraz zgłasza ją na posiedzeniu senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, jednak nawet gdy zostanie przyjęta przez Senat i tak jej wprowadzenie będzie uzależnione od decyzji w Sejmie. 

Zobacz także: Możliwe zwiększenie wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela 

Żądanie wypłacenia dodatku inflacyjnego pojawiło się pod koniec minionego roku i było skierowane bezpośrednio do premiera. Dodatek miał być jednorazowym rozwiązaniem, dzięki któremu uda się zrekompensować niskie wynagrodzenia, co szczególnie doskwiera w czasie galopującej inflacji. Pieniądze na jego wypłatę miałyby pochodzić z niewykorzystanej rezerwy budżetowej na wzrost wynagrodzenia nauczycieli. Związek podkreśla, że wyjaśnienia zgodnie z którymi środki te zostały przeznaczone na dopłaty do zakupu węgla są wręcz nie do przyjęcia. 

Zobacz także: Awans zawodowy - nowe zasady 

Docelowo proponowane jest powiązanie wysokości wynagrodzeń nauczycieli w wynagrodzeniami w gospodarce, a także zagwarantowanie ich wypłaty z budżetu państwa. Związek Nauczycielstwa Polskiego nie poprzestał jedynie na postulatach. Przygotował konkretne rozwiązania prawne, które trafiły do sejmu w postaci dwóch obywatelskich inicjatyw ustawodawczych.  

Zobacz także: Usprawiedliwienie nieobecności – w przypadku pracy w więcej niż jednej szkole 

Zwolnienia kadry w związku z niżem demograficznym

Środowisko nauczycielskie źle zareagowało na deklaracje ministra edukacji i nauki dotyczącą zwolnień w związku z mniejszą liczbą uczniów. Przypomnijmy - wspomniał on, że w ciągu 2-3 lat zostanie zwolnionych ok. 100 tys. nauczycieli. 

Niejednokrotnie klasy są przepełnione, dodatkowo oświata boryka się z brakami kadrowymi. Mniejszą liczbę uczniów można wykorzystać, by zmniejszyć liczebność klas i tym samym poprawić warunki nauki w szkołach. 

Zobacz także: Nauczyciel musi zwrócić dokumentację przebiegu nauczania po rozwiązaniu stosunku pracy 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Związku Nauczycielstwa Polskiego - portal znp.edu.pl

Oprac. red.

wynagrodzenie nauczycieli, nauczyciel, płaca zasadnicza, zwolnienie nauczyciela, liczebność klas, dodatek inflacyjny 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>