Trzynastka również dla nauczycieli na urlopie wychowawczym

Kategoria: Płace i finanse
Data: 13-01-2015 r.

Korzystanie z urlopu wychowawczego zwalnia z konieczności przepracowania minimum 6 miesięcy do otrzymania trzynastki. Jej wysokość ustala się proporcjonalnie do okresu, w którym pracownik świadczył pracę. Oznacza to, że w takiej sytuacji dodatkowe wynagrodzenie może wynieść zero złotych.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłaca się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje trzynastka. Prawo przewiduje dodatkowe wynagrodzenie również dla nauczycieli korzystających z urlopu wychowawczego, ale jako podstawę do obliczenia przyjmuje się wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy, brane pod uwagę przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy nauczyciela.

Wysokość dodatkowego wynagrodzenia dla nauczycieli będących w 2014 roku na urlopie wychowawczym należy obliczyć proporcjonalna do przepracowanego w minionym roku okresu. Oznacza to, że dodatkowe wynagrodzenie nie jest przewidziane dla nauczycieli, którzy przez cały rok kalendarzowy przebywali na urlopie. Jeżeli urlop wychowawczy, podczas którego nauczyciel nie otrzymuje wynagrodzenia trwał rok, to podstawa do obliczenia trzynastki wynosi zero złotych.

Opisana zasada wypłaty dodatkowych wynagrodzeń za 2014 rok nie dotyczy przedszkoli niepublicznych.

Przykład 1.

Nauczycielka dyplomowana przedszkola powróciła 1 maja 2014 r. z urlopu wychowawczego i złożyła wniosek o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron od 1 maja 2014 r. Wprawdzie nabyła prawo do trzynastki za ten rok, ale podstawa jest równa zero.

Przykład 2.

Nauczycielka powróciła 1 marca 2014 r. z urlopu wychowawczego i od tego dnia złożyła wniosek o ograniczenie wymiaru zatrudnienia do końca roku 2014. Jest uprawniona do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za okres od marca do grudnia 2014 r. Do podstawy trzynastki wejdzie jednak wynagrodzenie w wysokości faktycznie wypłaconej nauczycielce w 2014 roku (czyli z obniżonego wymiaru zajęć). 

Przykład 3.

Nauczycielka wróciła z urlopu wychowawczego w lutym 2014 roku i przeszła bezpośrednio na roczny urlop dla poratowania zdrowia. Nabyła prawo do trzynastki za 2014 rok, ale podstawa je naliczenia wynosi zero, ponieważ w podstawie wymiaru nie uwzględnia się wynagrodzenia za taki urlop (inna usprawiedliwiona nieobecności w pracy).

Agnieszka Kosiarz, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36376 )
Array ( [docId] => 36376 )