3 przypadki zmian kadrowych w trakcie roku szkolnego

Kategoria: Stosunek pracy
Autor: Michał Kowalski
Data: 20-10-2015 r.

Niejednokrotnie już po rozpoczęciu roku szkolnego konieczne są zmiany w kadrze pedagogicznej. Zmiany mogą polegać na konieczności zapewnienia zatrudnienia dodatkowemu nauczycielowi bądź przeciwnie – na potrzebie obsady wakatu. Działania dyrektora powinny być precyzyjnie zaplanowane i zgodne z przepisami oświatowymi.

Arkusz organizacji szkoły opracowywany jest przez dyrektora

Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji szkoły opracowany przez dyrektora. Opracowanie aneksu do organizacji podlega takim samym zasadom jak w przypadku arkusza. Dyrektor szkoły obowiązany jest do bieżącego aktualizowania arkusza organizacji.

Procedury zmian kadrowych

Przykład 1: W przypadku, gdy nauczyciel w trakcie roku szkolnego rozwiązał stosunek pracy za porozumieniem stron i odszedł na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne dyrektor ma następujące warianty:

  1. Przydziela zwolnione godziny innemu nauczycielowi posiadającemu odpowiednie kwalifikacje w celu dopełnienia jego etatu w formie porozumienia stron - porozumienie powinno być zawarte na czas nieokreślony.
  2. Przydziela zwolnione godziny innemu nauczycielowi posiadającemu odpowiednie kwalifikacje jako godziny ponadwymiarowe w formie polecenia służbowego - jeżeli liczba przydzielanych godzin ponadwymiarowych przekracza 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, wówczas dyrektor powinien najpierw zapytać nauczyciela o zgodę na ich przydzielenie (nie można przydzielić godzin ponadwymiarowych powyżej ½  tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin).
  3. Zatrudnia nowego nauczyciela na czas nieokreślony – na podstawie umowy o pracę lub mianowania - jeżeli odchodzący nauczyciel był zatrudniony w niepełnym wymiarze zajęć, wówczas nowego nauczyciela zatrudnia się w takim wymiarze na podstawie umowy o pracę. W przeciwnym wypadku nauczyciela zatrudnia się na podstawie mianowania - jeżeli posiada stopień nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego - albo umowy o pracę - jeżeli jest nauczycielem kontraktowym.

Przykład 2: W przypadku, gdy nauczyciel odchodzi na urlop dla poratowania zdrowia, urlop macierzyński bądź inny urlop związany z rodzicielstwem albo urlop wychowawczy dyrektor ma następujące warianty:

  1. Przydziela zwolnione godziny innemu nauczycielowi posiadającemu odpowiednie kwalifikacje w celu dopełnienia jego etatu. Przydział powinien nastąpić w formie porozumienia stron (należy sporządzić odpowiedni aneks do arkusza organizacyjnego) - porozumienie powinno być zawarte na okres nie dłuższy niż czas nieobecności w szkole nauczyciela korzystającego z urlopu.
  2. Przydziela zwolnione godziny innemu nauczycielowi posiadającemu odpowiednie kwalifikacje jako godziny ponadwymiarowe (przydział w formie polecenia służbowego) - jeżeli liczba przydzielanych godzin ponadwymiarowych przekracza 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, wówczas dyrektor powinien najpierw zapytać nauczyciela o zgodę na ich przydzielenie (nie można przydzielić godzin ponadwymiarowych powyżej ½ tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin).
  3. Zatrudnia nowego nauczyciela na podstawie umowy o pracę na czas określony w celu zastępstwa nieobecnego nauczyciela ( należy sporządzić odpowiedni aneks do arkusza organizacyjnego) - umowa powinna być zawarta na okres nie dłuższy niż nieobecność nauczyciela.

Przykład 3: W przypadku, gdy nauczyciel, któremu wręczono wypowiedzenie stosunku pracy, został przywrócony do pracy prawomocnym orzeczeniem sądu i zgłosił gotowość do podjęcia pracy dyrektor przydziela w aneksie nauczycielowi godziny zgodne z jego kwalifikacjami w ramach tego samego stanowiska pracy. Jeżeli nie jest to możliwe ma następujące warianty:

  1. Dyrektor występuje do nauczyciela z zapytaniem o przeniesienie do innej placówki prowadzonej przez organ prowadzący. Jeżeli nauczyciel wyrazi zgodę, wówczas przeniesienia powinien dokonać dyrektor placówki, do której nauczyciel ma być przeniesiony. Przeniesienie wymaga również zgody dyrektora szkoły, z której nauczyciel jest przenoszony i zasięgnięcia opinii organu prowadzącego szkoły, do której nauczyciel ma być przeniesiony (należy sporządzić odpowiedni aneks do arkusza organizacyjnego) - jeżeli nauczyciel jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę to rozwiązane jest niemożliwe.
  2. Organ prowadzący może nałożyć na nauczyciela obowiązek uzupełnienia części etatu w innej placówce - uzupełnienie nie może przekraczać ½ obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela.
  3. Nauczycielowi nie przydziela się godzin lecz należy mu wypłacać wynagrodzenie, tak jakby faktycznie wykonywał pracę w pełnym wymiarze zajęć. Fakt ten powinno się zaznaczyć w aneksie do arkusza organizacyjnego.
Michał Kowalski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37919 )
Array ( [docId] => 37919 )