Będą nowe przepisy dotyczące ochrony kobiet – konieczne zmiany w regulaminach pracy

Kategoria: Stosunek pracy
Autor: Michał Kowalski
Data: 06-06-2016 r.

Trwają prace nad doprecyzowaniem przepisów dotyczących zakazu zatrudniania kobiet przy pracach uciążliwych, niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia. Nowelizacja Kodeksu pracy zobliguje pracodawców do zmodyfikowania regulaminów obowiązujących przy pracy w szkołach i przedszkolach

W obecnym brzmieniu art. 176 Kodeksu pracy zakazuje zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Zakaz ten obejmuje jednak wszystkie kobiety, a nie wyłącznie kobiety w ciąży i karmiące piersią. Komisja Europejska uznała ten przepis zbyt ogólny i niezgodny z regulacjami unijnymi, a w szczególności za naruszenie zasady równego traktowania w dostępie do zatrudnienia.

Proponowane zmiany w Kodeksie pracy przewidują zakaz zatrudniania przy pracach uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych do zdrowia, ale tylko w przypadkach, gdy prace te mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie kobiet, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią. W wyniku nowelizacji kobiety będą więc miały możliwość podjęcia pracy potencjalnie niebezpiecznej lub szkodliwej.

Konieczne będą zmiany w regulaminach pracy…

Nowelizacja doprecyzowuje również upoważnienie dla Rady Ministrów do wydania rozporządzenia zawierającego wykaz prac, których nie będą mogły wykonywać kobiety w ciąży i karmiące dziecko piersią, ze względu na fakt, że prace te mogą mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią:

  • związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym transportem ciężarów,
  • ze względu na sposób i warunki wykonywania tych prac, z uwzględnieniem rodzajów czynników środowiska pracy i poziomu ich występowania.

… ale ustawodawca przewiduje na to 9 miesięcy

Taka zmiana będzie wiązała się z koniecznością modyfikacji regulaminów pracy obowiązujących w szkołach i przedszkolach, gdyż każdy taki regulamin powinien zawierać wykaz prac wzbronionych kobietom. Nie oznacza to jednak, że regulaminy trzeba będzie zmienić już w momencie wejścia w życie nowelizacji. Ustawodawca przewiduje zachowanie mocy obowiązującej dotychczasowego rozporządzenia do dnia wejścia w życie nowego (maksymalnie 9 miesięcy).

Michał Kowalski, radca prawny, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39082 )
Array ( [docId] => 39082 )