Dodatkowa działalność zarobkowa dyrektora przedszkola

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 20-01-2015 r.

Przedszkola publiczne są gminnymi jednostkami organizacyjnymi i z tego powodu dyrektorów tych palcówek obowiązują zakazy prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia publicznego i pełnienia określonych funkcji, np. radnego w gminie prowadzącej placówkę.

Dyrektor przedszkola (ani jego zastępca) nie może być radnym tej gminy, która jest organem prowadzącym dla kierowanej przez dyrektora placówki. Może sprawować jednak mandat radnego innej gminy, jak również mandat radnego powiatu, jak i samorządowego województwa.

 

Dyrektor gminnego przedszkola traktowany jest jako osoba pełniąca funkcję publiczną, którą obejmuje cały szereg zakazów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek, ale także o zakaz zarządzania działalnością gospodarczą, pełnienia funkcji w organach podmiotów gospodarczych, czy wreszcie posiadania pakietu udziałów albo akcji w spółkach prawa handlowego. Dyrektorzy gminnych przedszkoli nie mogą także:

  1. być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego;

  2. być zatrudnieni lub wykonywać innych zajęć w spółkach prawa handlowego, które mogłyby wywołać podejrzenie o ich stronniczość lub interesowność;

  3. być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółdzielni, z wyjątkiem rad nadzorczych spółdzielni mieszkaniowych;

  4. być członkami zarządów fundacji prowadzących działalność gospodarczą;

  5. posiadać w spółkach prawa handlowego więcej niż 10% akcji lub udziały przedstawiające więcej niż 10% kapitału zakładowego – w każdej z tych spółek;

  6. prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.

Nie dotyczy to działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, w formie i zakresie gospodarstwa rodzinnego.

Naruszenie wymienionych tu zakazów przez dyrektora gminnego przedszkola stanowi powód do obligatoryjnego odwołania ze stanowiska kierowniczego, przy czym odwołanie w tym trybie następuje bez wypowiedzenia.

Przepisy te nie dotyczą dyrektorów przedszkoli niepublicznych. W przypadku dyrektorów placówek niepublicznych nie można wskazać wprawdzie żadnych uniwersalnych reguł, jednakże zauważyć trzeba, że ograniczenia takie mogą wynikać z postanowień kontraktowych.

Patryk Kuzior, doktor nauk prawnych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36408 )
Array ( [docId] => 36408 )