Dyrektor szkoły niepublicznej nie zażąda zaświadczenia o niekaralności

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 03-06-2015 r.

Karta Nauczyciela nakłada obowiązek potwierdzenia niekaralności za przestępstwa popełnione umyślne. Przepisów tych nie stosuje się jednak w odniesieniu do nauczycieli szkół niepublicznych, co oznacza, że dyrektor szkoły nie ma podstaw do żądania zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego.

Wymóg przedstawienia zaświadczenia o niekaralności przewidziano dla nauczycieli w art. 10 ust. 8a ustawy Karta Nauczyciela. Zgodnie z przepisami nauczyciel doręcza dyrektorowi szkoły zaświadczenie przed nawiązaniem stosunku pracy. Regulacje te dotyczą jednak są przewidziane tylko dla nauczycieli szkół publicznych, podlegających przepisom Karty Nauczyciela.

Karta Nauczyciela w szkołach niepublicznych

 

Dyrektor szkoły niepublicznej ma obowiązek stosowania wobec nauczycieli przepisów Karty Nauczyciela w bardzo ograniczonym zakresie. Zakres ten jest określony w art. 91b ust. 2 pkt 3  ustawy, są to: art. 6, art. 9-9i,  art. 22 ust. 3 i 4, art. 26, art. 49 ust. 1 pkt 2 i 3, art. 51, art. 70a ust. 3, 4 i 6, art. 75-85, art. 86, art. 88, art. 90.

W związku z tym, że w art. 91b ust. 2 pkt 3   nie wymieniono art. 10 ust. 8a – nie można uznać, że nauczyciel zatrudniany w szkole niepublicznej ma obowiązek przedłożenia zaświadczenia o niekaralności. Nie oznacza to jednak, że dyrektor szkoły nie będzie go wymagał niezależnie od regulacji Karty Nauczyciela.

Dyrektor szkoły niepublicznej może wymagać niebycia karanym

Dyrektor szkoły niepublicznej w toku prowadzonej rekrutacji dla nauczycieli może wśród wymagań wymienić niebycie karanym za przestępstwa popełnione umyślnie – wówczas dla nauczycieli przewiduje się albo zobowiązanie do podpisania oświadczenia o niebyciu karanym albo przedłożenie zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Zwykle stosowane jest pierwsze rozwiązanie.

Rozwiązanie stosunku pracy w przypadku ukarania

Istotne dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach niepublicznych jest stosowanie wobec nich art. 26 ustawy Karta Nauczyciela. Zgodnie z przepisami – w przypadku prawomocnego skazania na karę pozbawienia praw publicznych albo prawa wykonywania zawodu lub utraty pełnej zdolności do czynności prawnych – następuje rozwiązanie stosunku pracy z mocy prawa, tj. takie o którym nie decyduje dyrektor szkoły. W sytuacji rozwiązania stosunku pracy z mocy prawa dyrektor szkoły wydaje jedynie oświadczenie.

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37259 )
Array ( [docId] => 37259 )