Karta Nauczyciela 2014 r. – na razie bez zmian

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 07-01-2014 r.

Zgodnie z planami Ministerstwa Edukacji Narodowej 1 stycznia 2014 r. miały wejść w życie pierwsze zmiany do ustawy – Karta Nauczyciela. Przepisy, jakie miały ulec zmianie dotyczyły m.in. urlopu dla poratowania zdrowia, urlopu wypoczynkowego i kwestii płacowych. Zmiany nie tylko nie weszły w życie, ale sam projekt nowelizacji jest nadal poddawany konsultacjom.

Zakończona właśnie długa przerwa świąteczna jest być może ostatnią, podczas której nauczyciele mają wolne od pracy. Mimo, że zgodnie z przepisami nie jest to ustawowo czas wolny od pracy dla nauczycieli, większość szkół wykorzystuje w tym czasie godziny dyrektorskie i zwalnia nauczycieli z obowiązku przebywania w szkole. Od 1 stycznia 2014 r. miało się to zmienić. Planowana na ten dzień nowelizacji ustawy – Karta Nauczyciela zakładała, że okres m.in. przerw świątecznych nie będzie już czasem dodatkowego wolnego dla nauczycieli.

Zgodnie z nowymi przepisami, nauczyciel aby skorzystać z wolnego w tym czasie, będzie musiał zaplanować swój urlop w planie urlopowym. Jeżeli nauczyciel weźmie wolne pomiędzy świętami a Nowym Rokiem, mniej wolnego zostanie mu na ferie zimowe i letnie. Szkoły nadal będą musiały zapewnić uczniom opiekę i dodatkowe zajęcia w tym okresie.

Nowe przepisy, przewidujące także zmiany w zakresie urlopu dla poratowania zdrowia, czasu pracy, dodatków do pensji, postępowania dyscyplinarnego, awansu zawodowego i innych zagadnień dotyczących uprawnień nauczycieli, nie weszły w życie 1 stycznia 2014 r. tak, jak to zakładał projekt nowelizacji z 19 września 2013 r. Nie wiadomo także, kiedy i w jakim zakresie nowe przepisy zaczną obowiązywać szkoły i placówki oświatowe.

Źródło:

  • ustawa o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (projekt z dnia 19 września 2013 r.).
  • strona internetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Agnieszka Rumik, radca prawny


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33467 )
Array ( [docId] => 33467 )